ДПЗКУ - про китайський борг: потрібна реструктуризація, коштів на платіж не вистачає

Все про економіку та фінанси

Мінекономіки повідомляє, що 12 жовтня глава відомства, перший віце-прем’єр Олексій Любченко провів перше засідання міжвідомчої робочої групи з питань забезпечення виконання зобов’язань ДПЗКУ перед Експортно-імпортним банком Китаю за запозиченнями, що гарантовані державою, та перед Китайською національною корпорацією машинної промисловості і генеральних підрядів у рамках виконання умов Генерального договору про співпрацю у сфері сільського господарства щодо постачання зернових до Китайської народної республіки.

«Попри те, що кредитні договори між ДПЗКУ та Експортно-імпортним банком Китаю були укладені у 2012 році, зараз нам необхідно шукати шляхи та координувати спільні дії з метою забезпечення виконання фінансових зобов`язань ДПЗКУ. Це питання очевидно потребувало вирішення значно раніше, однак не було розпочато. Зараз ми змушені у вже стислі терміни приймати рішення про реанімацію цих стосунків. У цьому питанні сподіваюся на конструктивний підхід учасників процесу, особливо китайських партнерів», - зазначив Олексій Любченко, який є головою міжвідомчої робочої групи.

Глава Мінекономіки подякував китайським партнерам за участь у роботі та підтримку намірів щодо продовження співпраці. Також він повідомив, що для побудови прозорого та ефективного управління Мінекономіки вже розпочало реалізацію плану корпоративного управління ДПЗКУ.

Як зазначається, зі своєї сторони представник Китайської національної корпорації машинної промисловості і генеральних підрядів Вей Син висловив вдячність за запропоновану можливість взяти участь у обговоренні важливих для китайської сторони питань та висловив наміри підтримувати співпрацю для повноцінної роботи у рамках ділових відносин.

Під час засідання в.о. голови правління АТ «ДПЗКУ» Василь Коваленко повідомив, що черговий термін сплати обов’язкових платежів припадає на січень наступного року. Сума наявних грошових коштів на рахунках Товариства недостатня для сплати обов’язкових платежів.

Також керівник ДПЗКУ презентував пропозиції щодо першочергових заходів, спрямованих на забезпечення фінансово-господарської діяльності Товариства та можливі варіанти реструктуризації боргу. 

За результатами засідання міжвідомча робоча група визначила план заходів з подолання фінансових проблем, серед яких: проведення консультацій та підготовка проектів змін договорів між АТ “ДПЗКУ” та Експортно-імпортним банком Китаю та інше.

У засіданні міжвідомчої робочої групи взяли участь представники КМУ, ВРУ, Мінекономіки, Мінфіну, Міністерства аграрної політики, Міністерства закордонних справ, НБУ, Укрексімбанку, Китайської національної корпорації машинної промисловості і генеральних підрядів.

Контекст

Як писав Finbalance, за даними Міністерства фінансів, станом на 01.01.2021 АТ "Державна продовольчо-зернова корпорація" (ДПЗКУ) мало заборгованість по залученим під держгарантії запозиченням на суму 29,7 млрд грн.

У 2021-2024 року ДПЗКУ має здійснити виплати за гарантованими державою запозиченням на суму 23,8 млрд грн.

Як зазначав Мінфін, враховуючи збиткову діяльність ДПЗКУ, є висока ймовірність настання гарантійних випадків за зобов’язаннями вказаної держкомпанії у 2022 році – на 6,3 млрд грн, у 2023 році – на 6,0 млрд грн, у 2024 році – 5,7 млрд грн.

За інформацією Міністерства фінансів, держбюджетом на 2021 рік планові витрати, пов`язані з виконанням державою гарантійних зобов’язань, визначено в сумі 4,9 млрд грн, у т.ч. по зобов`язанням ДПЗКУ - 3,33 млрд грн.

Як повідомлялося, збиток ДПЗКУ за перше півріччя - 87,5 млн грн; за весь 2020 рік - 5,86 млрд грн, за 2019 рік - 1,55 млрд грн.

Нагадаємо, в 2012 році Кабмін надав ДПЗКУ держгарантії на залучення позик на 3 млрд дол в Експортно-імпортного банку Китаю для фінансування проектів у сфері сільського господарства.

При цьому був отриманий лише один кредитний транш на 1,5 млрд дол.

Як зазначалося, з цієї суми близько 1 млрд дол було розміщено на депозитному рахунку в Укрексімбанку.

У той же період ДПЗКУ уклала договір про співпрацю з Китайською національною корпорацією машинної промисловості і генеральних підрядів (далі – ССЕС), за яким ДПЗКУ зобов’язалася постачати зернові впродовж 15 років (починаючи з 2013/2014 маркетингового року) в обсязі не менше 4 млн метричних тон і не більше 6 млн метричних тон на рік, з очікуваною загальною кількістю не менше 80 млн метричних тон. Передбачалося, що ДПЗКУ має надавати пріоритет щодо виконання щорічних поставок зернових для ССЕС з урахуванням щорічних експортних можливостей України. Було домовлено, що якщо ДПЗКУ не зможе поставити щорічний мінімальний обсяг по контракту, CCEC матиме право повідомити про це Ексімбанк Китаю, щоб він в свою чергу відкоригував суму надання кредитів відповідно до фактичної щорічної поставки зернових.