ДП "Антонов" залучить кредит під держгарантії до 470 млн грн

Все про економіку та фінанси

Міністерство внутрішніх справ підготувало проект постанови про надання держгарантій держпідприємству "Антонов" у 2021 році для забезпечення його зобов`язань за кредитом, що залучається цією держкомпанією на суму до 470 млн грн (враховуючи зобов`язання щодо погашенням основної суми, відсотків, комісій та інших зобов`язань за запозиченням) для виконання програми підвищення обороноздатності і безпеки держави в частині оснащення Держслужби з надзвичайних ситуацій сучасною авіаційною технікою.

Кабмін планує розглянути цей документ на своєму засіданні 22 вересня [зрештою уряд схвалив вказану постанову, - ред.].

"Міністерству внутрішніх справ, Державній службі з надзвичайних ситуацій під час підготовки пропозицій до проекту закону про державний бюджет на відповідний рік передбачити протягом строку дії відповідного господарського договору про закупівлю товарів, робіт і послуг для виконання програми необхідні кошти для його оплати, враховуючи щомісячну сплату відсотків за запозиченням", - йдеться в проекті постанови уряду.

Як зауважує МВС, на сьогодні серед суб`єктів господарювання - резидентів України тільки ДП "Антонов" має можливість виготовити спеціальний пожежний літак. Тому буде укладено договір на закупівлю літака Ан-32П.

При цьому ДП "Антонов" буде зобов`язане надати майнове або інше забезпечення виконання зобов`язань за держгарантією та внести до держбюджету плату за її отримання. До надання держгарантії позичальник має забезпечити погодження з Мінфіном залучення позики; подання до Мінфіну погодженого ДСНС проекту кредитного договору.

За даними Міністерства фінансів, у 2020 році для ДП "Антонов" були надані держгарантії на суму 3 млрд грн. Як повідомлялося, відповідна позика залучалася в держбанку для будівництва трьох літаків Збройним Силам України.

Контекст

Як писав Finbalance, урядовий проект держбюджету на 2022 рік передбачає держгарантії на суму 78,25 млрд грн (у 2021 році - 88,7 млрд грн), які можуть надаватися

1) за рішенням Кабінету Міністрів - в обсязі до 50 млрд грн:

- для забезпечення часткового виконання боргових зобов’язань за портфелем кредитів банків-кредиторів, наданих суб’єктам господарювання мікропідприємництва, малого та/або середнього підприємництва — резидентам України (в обсязі до 10 млрд грн; стільки ж - у 2021 році);

- для забезпечення виконання боргових зобов’язань за запозиченнями Укравтодору;

- для забезпечення виконання боргових зобов’язань суб’єктів господарювання — резидентів України за кредитами (позиками), що залучаються для фінансування програм, пов’язаних із підвищенням обороноздатності і безпеки держави (в обсязі до 20 млрд грн; стільки ж - у 2021 році);

- для забезпечення часткового виконання боргових зобов’язань суб’єктів господарювання — резидентів України за кредитами (позиками) що залучаються для фінансування інвестиційних проектів, у т.ч. за внутрішніми кредитами (позиками), що залучаються суб’єктом господарювання, який належить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України, для реалізації інвестиційних проектів з реконструкції і модернізації інженерної інфраструктури державних меліоративних систем із створення цілісних технологічних комплексів.

2) на підставі міжнародних договорів України за такими можливими напрямами: фінансування інвестиційних, інноваційних, інфраструктурних та інших проектів розвитку, які мають стратегічне значення та реалізація яких сприятиме розвитку національної економіки, проектів, спрямованих на підвищення енергоефективності та зміцнення конкурентних переваг українських підприємств (в обсязі до 27,4 млрд грн);

3) за рішенням Кабінету Міністрів для забезпечення виконання боргових зобов’язань суб’єкта господарювання державного сектору економіки, який провадить діяльність у сфері передачі електроенергії в Україні [йдеться про “Укренерго”, - ред.], перед Кредитною установою для відбудови для реалізації проекту “Підвищення ефективності передачі електроенергії (інтеграція української ОЕС до європейської об’єднаної енергосистеми) ІІІ” (в обсязі до 823,7 млн грн; у держбюджеті на 2021 рік для “Укренерго” передбачені держгарантії на суму до 24 млрд грн).

При цьому в 2022 році передбачено здійснення платежів на виконання державою гарантійних зобов`язань за кредитами, залученими під державні гарантії, у сумі 6,92 млрд грн (у т.ч. по зобов`язанням ДПЗКУ - 6,43 млрд грн, ДІУ - 272 млн грн).

Держбюджетом на 2021 рік планові витрати, пов`язані з виконанням державою гарантійних зобов’язань, визначено в сумі 4,9 млрд грн (у т.ч. ДПЗКУ - 3,33 млрд грн, ДП «Шепетівський ремонтний завод» – 287,1 млн грн, ДП «Житомирський бронетанковий завод» - 895,4 млн грн, ДП «Львівський бронетанковий завод» – 267,6 млн грн).

У першому півріччі 2021 року Мінфін виплатив по дефолтним облігаціям ДІУ 1,75 млрд грн.

У 2020 році було надано держгарантій на суму 48,5 млрд грн, у т.ч. за зобов’язаннями Укравтодору на суму 23,5 млрд грн, Державної іпотечної установи (ДІУ) – 3,0 млрд грн, ДП «Антонов» – 3,0 млрд грн, ПАТ «НЕК» Укренерго» – 15,1 млрд грн, за зобов’язаннями суб’єктів господарювання мікропідприємництва, малого та/або середнього підприємництва під часткову державну гарантію на портфельній основі – 3,9 млрд гривень.

У 2020 році за рахунок коштів загального фонду здійснено витрати, пов’язані з виконанням державою гарантійних зобов’язань, в сумі 905,01 млн грн, в тому числі:

˗ за зобов’язаннями ПАТ «Лисичанськвугілля» – 603,8 млн грн (або 21,6 млн дол. США);
˗ за зобов’язаннями ПрАТ «Кузня на Рибальському» – 301,3 млн гривень.

За даними Міністерства фінансів, значні суми зобов’язань за запозиченнями, отриманими під державні гарантії, станом на 01.01.2021 мали, зокрема, АТ «ДПЗКУ» – 29,7 млрд грн, ДП «НАЕК «Енергоатом» – 20,1 млрд грн та НЕК «Укренерго» – 14,6 млрд грн.

Мінфін звертає увагу, що в 2021-2024 роках мають бути здійснені значні виплати за гарантованими державою запозиченнями суб’єктів господарювання, в т.ч. ДПЗКУ – 23,8 млрд грн, "Укренерго" – 15,7 млрд грн, "Енергоатом" – 8,7 млрд грн, "Укргідроенерго" – 4,8 млрд грн.

У проект держбюджету на 2022 рік пропонується встановити на 31.12.2022 граничний обсяг держборгу в сумі 2 трлн 725,3 млрд грн і граничний обсяг гарантованого державою боргу в сумі 367,98 млрд грн.

Нагадаємо, законом про держбюджет на 2021 рік встановлено на 31.12.2021 граничний обсяг держборгу в сумі 2 трлн 564,9 млрд грн і граничний обсяг гарантованого державою боргу в сумі 350,5 млрд грн.