Довкола групи "Континіум", яка контролює "Банк інвестицій та заощаджень", зріє конфлікт?

Все про економіку та фінанси

Наприкінці квітня в мережі АЗС WOG (підконтрольна групі «Континіум») офіційно заявили, що Петро Димінський ще наприкінці 2016 року вийшов зі складу акціонерів.

Водночас за даними НБУ, на 01.01.2017 П. Димінський лишився в числі акціонерів «Банку інвестицій та заощаджень»: його частка на цю дату становила 5,67%, а його дружини – 4,33%.

Серед основних власників групи «Континіум» називали в т.ч. Степана Івахіва (входить у депутатську групу «Воля народу»), Сергія Лагура (він, до речі, був акціонером банку «Надра» до переходу його під контроль Д. Фірташа) та Ігоря Єремеєва (улітку 2015 року, катаючись верхи, загинув через нещасний випадок; був лідером групи «Воля народу»).

За даними НБУ, на 01.01.2016 серед акціонерів «Банку інвестицій та заощаджень» був, зокрема, Єремеєв Євген Миронович (брат І. Єремеєва) – з часткою 1,494%. На 01.07.2016 його в переліку акціонерів банку уже не було.

За даними НБУ, на 01.01.2017 найбільші акціонери «Банку інвестицій та заощаджень» - С. Лагур (17,5%), С. Івахів (17,5%), А. Попов (15%), В. Кикоть (9,99%), Р. Мельник (9,63%), О. Мельник (9,63%).

За даними сайту «Посіпаки», Вадим Кикоть – помічник нардепа Ярослав Москаленка – нинішнього глави групи «Воля народу». При цьому за даними НБУ, на 01.01.2017 серед акціонерів «Банку інвестицій та заощаджень» з часткою 5,01% фігурує Інна Москаленко (слід розуміти, дружина Я. Москаленка).

Влітку 2015 року вже після смерті І. Єремеєва в інтерв’ю для «Української правди» Петро Димінський, коментуючи чутки, що з 25-відсоткою часткою І.Єремеєва в групі починаються якісь транзакції з боку партнерів, щоб не віддавати цю частку родині загиблого, зауважив таке:

«У нас є акціонерна угода, згідно з якою першочерговим власником, крім нас, ніхто не може стати. Тому це чутки. Розповсюджуються вони, зрозуміло, для чого. Щоб вбити клин як всередині компанії, як всередині бізнесу наших партнерів, так і в політичному середовищі.

<…> До речі, я не знаю, чи залишив Ігор Миронович заповіт. Якщо навіть і є, то в спадщину ці 25% можуть відійти через півроку. Але те, що стосується моральних зобов`язань перед близькими і рідними, то ми зробили все для того, щоб вони не відчували принаймні в фінансових питаннях ніякого дискомфорту через цю трагедію».

У цьому ж контексті С. Івахів додав: «Для спадкоємців абсолютно ніяких ризиків немає. Коментувати чутки не хочеться».

Тоді ж П. Димінський не виключив, що треті особи (інші учасники ринку) можуть спробувати претендувати на активи групи «Континіум», запевнивши, що «не по зубах ми їм».

Ця теза пролунала у відповідь на неодноразові питання журналістки щодо можливого інтересу групи «Приват» на чолі з І. Коломойським (найбільший оператор ринку пального в Україні) до «Континіума».

19 травня 2017 року дружина покійного І. Єремеєва – Тетяна Єремеєва – на своїй сторінці у Фейсбуці звернула увагу на законопроект №4666 “Про товариства з обмеженою відповідальністю та додатковою відповідальністю”.

«На перший погляд, у першій редакції – це дуже прогресивний і чудовий законопроект, який створює прозорі правила для врегулювання діяльності ТОВ, захист міноритарних учасників та інвесторів. Але пізніше, вже до другого читання з’являється стаття 25, яка була відсутня у попередній редакції, де “спадкоємців позасудовим рішенням загальних зборів виключають такого учасника зі складу товариств”. Ця норма повністю порушує права спадкоємців та “вмикає зелене світло“ для недобросовісних та цинічних партнерів. Думаю, окремим депутатам, які є сьогодні в парламенті активними лобістами даної законотворчої норми, варто змінити курс. Кажуть, червоне світло завжди за горизонтом», - написала Т. Єремеєва.

Довідково

Як писав Finbalance, «Банк інвестицій та заощаджень» у звітності за 2016 рік визнав, що його значення нормативу максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами (норматив Н9) на 31.12.2016 було 306,42%, тоді як вимога НБУ – не більше 25%.

При цьому банк констатував, що НБУ затвердив План заходів банку щодо приведення діяльності банку у відповідність з вимогами законодавства та нормативно-правовими актами НБУ в частині, що стосується операцій з пов’язаними з банком особами. «План розрахований на 3 роки. Банк дотримується встановленого Плану», - йдеться в звітності.

Згідно зі звітністю «Банку інвестицій та заощаджень», на кінець 2016 року обсяг інсайдерських кредитів у ньому становив 2,5 млрд грн, або 49,3% всього кредитного портфелю.

У галузевому розрізі найбільше позик банк видав представникам сфери торгівлі; ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку (2,45 млрд грн), а також на операції з нерухомістю, оренду, інжиніринг і надання послуг (525,9 млн грн). На ці напрями на 31.12.2016 припадало 58% кредитного портфелю банку.

Згідно зі звітністю банку, на кінець 2016 року видані ним інсайдерські кредити покривалися сформованими резервами лише на 4,4%.

За даними НБУ, за підсумками 2016 року рівень покриття резервами кредитного портфелю юросіб у «Банку інвестицій та заощаджень» був лише 3,3%.

За даними «Банку інвестицій та заощаджень», за підсумками І кварталу він задекларував прибуток 1,7 млн грн (у І кварталі-2016 – 1,6 млн грн) на фоні відрахувань до резерву під знецінення кредитів на 27,5 млн грн (у І кварталі-2016 – на 21,7 млн грн).

Кредитний портфель банку в січні-березні скоротився до 3,6 млрд грн (з 4,1 млрд грн на початок року). Відбулося це, передусім, за рахунок зменшення позик юрособам на 500 млн грн. Рівень покриття резервами кредитного портфелю - 5,5%. При цьому на кінець березня обсяг кредитів пов’язаним особам становив 2,4 млрд грн (рівень покриття резервами – 5,8%).

Про кримінальне провадження поліції щодо виведення валюти закордон службовими особами "Банку інвестицій та заощаджень" читайте тутПро розслідування прокуратури щодо сумнівних операцій WOG з "Укрзалізницею" читайте тут і тут. Про фігурування "Банку інвестицій та заощаджень" у справі Онищенка (який, до речі, входить у згадану вище депутатську групу "Воля народу") див. тут

Про борги мережі WOG перед збанкрутілим банком «Форум» і численні судові спори з Фондом гарантування див. тут. Про кошти державної "Укртранснафти" в "Банку інвестицій та заощаджень" - тут.