Дофірташівський "інсайд" у портфелі банку "Надра": група "Континіум"

Все про економіку та фінанси

Finbalance вчора опублікував матеріал про інсайдерську «спадщину» банку «Надра», а саме про боргові конфлікти Дмитра Фірташа з братами Сегаль, які вважалися одними з контролерів цієї фінустанови до 2009 року. Як зазначалося, в той же період (тобто до введення першої тимчасової адміністрації й переходу банку під контроль Фірташа) приблизно 34% акцій «Надра» через Сергія Лагура належали групі «Континіум» (контролює у т.ч. мережу WOG, «Банк інвестицій та заощаджень»). Компанії, які пов’язували з групою «Континіум», теж кредитувалися в «Надра». Судячи з офіційних та неофіційних даних, йшлося, принаймні, про сотні мільйонів гривень, значна частина яких так і не була повернена банку, а позичальники - ліквідовані.

За даними НБУ, в структурі власності «Банку інвестицій та заощаджень», який підконтрольний групі «Континіум», фігурує в т.ч. ТОВ «Молпром-резерв». За даними держреєстру, ця фірма зареєстрована за адресою м. Луцьк, вул. Дубнівська, 23. За цією ж адресою прописане ТОВ «Молпром-інвестор», яке в 2015 році значилося одним із акціонерів «Банку інвестицій та заощаджень».

Що цікаво. ТОВ «Молпром-інвестор» є засновником ТОВ «Молпром-фактор», з якого (а також з ТОВ "Альфа Вест Ойл Груп") банк «Надра» в 2009-2014 роках в судовому порядку намагався стягнути 188 млн грн. До речі, ТОВ «Молпром-інвестор» зареєстроване за тією ж адресою, що й чимало компаній, причетних до мережі АЗС WOG, - м. Луцьк, вул. Кременецька, 38.

У жовтні-2009 банк «Надра» оприлюнив список проблемних корпоративних боржників. Серед них були 11 компаній, які банк пов’язував з групою «Континіум»: ТОВ "ТД Континіум-Галичина" (ліквідоване), ТОВ "Континіум-Укр-Ресурс" (ліквідоване), ТОВ "ЮНТА-ТТ" (ліквідоване), ТОВ "К-Л-О" (ліквідоване), Приватне підприємство "Найт" (ліквідоване), ТОВ "ТМЦ-Ексім" (ліквідоване), ТОВ "Українська група СІТЕЛ" (ліквідоване), ТОВ "Велан Телеком" (ліквідоване), ТОВ "Тапад" (ліквідоване), ВКФ "Віта-Авто" у формі ТОВ, СП "Західна нафтова група".

Відповідно до матеріалів Рівненського апеляційного госпсуду від 15.01.2013, у ході ліквідації ТОВ «Тапад» було виявлено майно банкрута, яке було реалізовано на аукціоні за ціною 636,3 тис грн, тоді як обсяг боргових зобов’язань перед кредиторами становив 216,1 млн грн. У результаті непогашеними залишилися грошові вимоги в т.ч. банку «Надра» на 105,6 млн грн.

Згідно з матеріалами Київського апеляційного госпсуду від 20.10.2010, згадані ТОВ «Молпром-фактор» і ТОВ "Альфа Вест Ойл Груп" були поручителями ТОВ "К-Л-О" і ПП "Найт". Як писали ЗМІ, «Надра» в розпал кризи-2008 – на фоні залучення в НБУ рефінансу – видав їм позики на сотні мільйонів, а вже через півроку позичальники пішли в процедуру банкрутства (за цими фактами Генпрокуратура в 2009 році вела слідство). Як повідомлялося, восени-2008 позики від «Надра» отримували і згадані "Українська група "Сітел", "Вела Телеком", "ТМЦ-Ексім".

На фоні численних боргових спорів Дмитро Фірташ, який став офіційним власником банку «Надра» в 2011 році, намагався отримати контроль на мережею WOG. За неофіційними даними ЗМІ, наслідком конфліктів олігарха з групою «Континіум» зрештою нібито став опціон Фірташа на право викупу частки у мережі WOG (офіційних підтверджень цієї інформації не було). Разом з тим, у 2012 році Ігор Єремеєв (загинув у 2015 році) говорив про можливість залучення Фірташа в проект реконструкції Херсонського НПЗ для створення нафтохімічного виробництва. У свою чергу газовий олігарх підтверджував бажання купити НПЗ і мережу АЗС в Україні.

Слід розуміти, тодішнє порозуміння між сторонами могло передбачати і врегулювання боргових питань у т.ч. підприємств, пов’язаних з мережею WOG, які фігурували в офіційному переліку позичальників банку «Надра» (якщо відповідні питання не були закриті раніше).

Принаймні, в матеріалах Госпсуду Рівненської області від 2015 року щодо ліквідації, зокрема, ТОВ "ТД "Континіум-Галичина" не згадувалося про борги перед банком «Надра» (тоді як, наприклад, вказувалося про вимоги Укрексімбанку до компанії на 657 млн грн та вимоги ВТБ Банку на 483 млн грн; які, однак, як зазначалося, були переведені на ТОВ «ВОГ Рітейл»).

У будь-якому разі як писав Finbalance, в 2015-2016 роках поліція здійснювала досудове розслідування в кримінальному провадженні №12015000000000627 за фактом (цитата) "вчинення колишніми службовими особами, спільно з власниками та керівниками ПАТ «Комерційний банк «Надра» та іншими особами заволодіння державними коштами Національного банку України в особливо великому розмірі». У судових матеріалах зазначалося, що слідство охоплювало період 2008-2014 років - тобто і часи групи «Континіум» в банку «Надра», і часи Фірташа (про кримінальне провадження №42015000000001200 щодо сумнівних мільярдних операцій банку «Надра» незадовго до визнання його банкрутом у лютому 2015 року – тобто в часи «суто» Фірташа – див. тут).

Довідково

У заяві НБУ від 06.02.2015 щодо визнання банку «Надра» неплатоспроможним вказувалося, що банкрутство банку «стало наслідком його нежиттєздатності ще з часу введення тимчасової адміністрації у 2009 році, призначення якої було викликано, зокрема, ризиковою діяльністю попереднього менеджменту на чолі з Гіленком І. В., який не забезпечив якісного управління банком та фактично довів його до банкрутства» (цитата).

У березні-2017 Фонд гарантування офіційно заявив, що балансова вартість активів «Надра» 47,4 млрд грн, а оцінна – лише 7,9 млрд грн (17% від балансової). Причому однією з основних передумов для такого статус-кво у Фонді називали виведення 8 млрд грн кредитних коштів з банку «Надра» у період до 2009 року: як зазначалося, 98% позик юрособам за той період були видані для структур, опосередковано пов’язаних з інсайдерами.

За даними Фонду гарантування, на 01.09.2017 вкладникам банку "Надра" в межах гарантійної суми було виплачено 3,7 млрд грн (94,9% запланованих виплат).

За даними НБУ, на початок квітня банк «Надра» був найбільшим боржником Нацбанку по кредитам рефінансування: обсяг його зобов’язань становив 9,8 млрд грн.

Про боргові спори на сотні мільйонів гривень між компаніями, пов’язаними з мережею WOG, зі збанкрутілим банком «Форум» див. тут, а про спори з компанією Вадима Новинського (який був власником «Форума») – тут.

Про борг молокозаводу «Галичина» (серед співвласників – група «Континіум») перед Укрексімбанком на 890 млн грн читайте тут.

Про фінансовий стан «Банку інвестицій та заощаджень» (у т.ч. частку інсайдерських кредитів у кредитному портфелі на рівні 72%) див. тут.