"Дніпропетровськгаз збут" "імені" Фірташа не зміг відсудити в "Нафтогазу" 1,8 млрд грн

Все про економіку та фінанси

18.01.2022 Північний апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу "Нафтогазу" та скасував рішення Госпсуду м. Києва від 11.01.2021 (у справі №910/9617/20) в частині стягнення з "Нафтогазу" на користь ТОВ “Дніпропетровськгаз збут” 1 млрд грн (у т.ч. “суму безпідставно збережених коштів” у розмірі 966,4 млн грн, 3% річних у розмірі 26,98 млн грн, інфляційні втрати в розмірі 5,7 млн грн).

Таким чином, суд апеляційної інстанції відмовився задовольнити позовні вимоги ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" до "Нафтогазу".

Згідно з судовими матеріалами, загалом позивач вимагав стягнути з відповідача 1,79 млрд грн.

Північний апеляційний госпсуд вирішив, що спірні кошти були набуті "Нафтогазом" "за наявності правової підстави, а тому вони не можуть бути витребувані відповідно до положень ст. 1212 Цивільного кодексу України як безпідставне збагачення" (цитата).

Свої претензії ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" обгрунтовував тим, що з липня 2015 року по січень 2019 року компанія придбала в "Нафтогазу" природний газ для потреб побутових споживачів на 18,5 млрд грн, у т.ч. для потреб населення без лічильників газу - на 2,7 млрд грн.

Спір виник через зміну Кабміном норм споживання газу для населення в разі відсутності газових лічильників. ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" висловлювало думку, що в нього сформувалася переплата, і компанія намагалася відсудити її в “Нафтогазу”. Підставою для свого позову ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" називало постанову Кабміну №143 від 27.02.2019.

Північний апеляційний госпсуд своєю постановою від 28.04.2021 уже скасовував рішення Госпсуду м. Києва від 11.01.2021 про стягнення 1 млрд грн з "Нафтогазу", проте 31.08.2021 Верховний Суд цю справу на новий розгляд у суд апеляційної інстанції для додаткового з`ясування обставин спору.

Раніше в держреєстрі засновником ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" був вказаний "Дніпропетровськгаз", який входить у групу "РГК" (Регіональна газова компанія), пов’язану з Дмитром Фірташем (наразі ж як засновники цього ТОВ фігурують кіпрські компанії Porala Ventures Limited, Pasler Enterprises Limited, Nesiba Ventures Limited, Matheron Limited, Krezer Holdings Limited).

13.01.2022 Центральний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу "Нафтогазу" та залишив без змін ухвалу Госпсуду Дніпропетровської області від 14.04.2021, якою "Нафтогазу" теж було відмовлено у відкритті провадження в справі №904/2573/21 про визнання банкрутом АТ "Оператор газорозподільної системи "Дніпропетровськгаз".

Своє клопотання “Нафтогаз” мотивував заборгованістю "Дніпропетровськгазу" на 370,1 млн грн.

Проте суди зауважили, що між “Нафтогазом” і “Дніпропетровськгазом” триває низка судових спорів, у яких “Дніпропетровськгаз” оскаржує суму боргу та доводить припинення частини зобов’язань через зарахування зустрічних однорідних вимог.

За даними "Нафтогазу", на 05.05.2021 борг ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" перед ним становив 2,04 млрд грн.

Загальна заборгованість усіх регіональних газозбутових підприємств перед НАКом на вказану дату - 23,6 млрд грн.

За оцінками учасників ринку, група "РГК" Фірташа контролює близько 70% розподілу газу в Україні.

На початку червня 2021 року ДБР провело обшуки в 37 операторів газорозподільних систем, в Міненерго, НКРЕКП.

"У 2017 році тодішні посадовці Міненерговугілля у змові з «обл-, міськгазами» уклали з 37 приватними операторами договори, у яких передбачено безоплатне користування державним майном. За три роки внаслідок вказаних дій державі завдано збитків на суму 1,488 млрд гривень", - констатували в ДБР.

У червні-2021 президент Володимир Зеленський підписав указ про рішення РНБО ввести санкції проти Дмитра Фірташа.

США вимагають екстрадиції Д. Фірташа з Австрії.

Про судові спори групи "Нафтогазу" з компаніями, близькими до Фірташа, - туттуттуттуттуттуттуттуттут.

Про відмову Верховного Суду дати дозвіл компанії Фірташа на стягнення 250 млн дол з ОПЗ - тут.

Про відмову Верховного Суду визнати недійсним договір про передачу державою для Фірташа газових мереж - тут.