ДІУ перед приєднанням до "Укрфінжитло" звітує про збиток 91 млн грн за І квартал

Все про економіку та фінанси

Державна іпотечна установа (ДІУ) за І квартал 2021 року звітує про збиток 91 млн грн (за цей же період 2020 року - 7,3 млн грн).

На кінець березня активи ДІУ становили 2,4 млрд грн (на початок року - 2,51 млрд грн), а довгострокові зобов`язання - 2,93 млрд грн (на початок року - 2,89 млрд грн).

Непокритий збиток на кінець І кварталу 2021 року - 4,74 млрд грн. Власний капітал - "мінус" 2,42 млрд грн.

За підсумками 2020 року ДІУ звітує про прибуток 1,25 млн грн (за 2019 рік - 1,06 млн грн).

На кінець грудня в обігу перебували облігації ДІУ на 3,5 млрд грн.

ДІУ працює на ринку іпотечного кредитування з 2004 року як установа другого рівня, основним завданням якої визначено рефінансування іпотечних кредиторів, у т.ч. за рахунок коштів, що надійшли від розміщення цінних паперів.

29.04.2021 Верховна Рада прийняла закон про приєднання ДІУ до "Укрфінжитло" (цей документ, з урахуванням очікуваної докапіталізації "Укрфінжитло" за рахунок ОВДП на 20 млрд грн, має в т.ч. сприяти реалізації держпрограми "Доступна іпотека 7%").

Цитата з пояснювальної записки до документу: "За роки діяльності ДІУ було рефінансовано понад 10 тисяч іпотечних кредитів на суму близько 2 млрд грн, проте банківська криза 2014-2015 років, зупинення надання банками довгострокових іпотечних кредитів та відсутність дієвих заходів захисту коштів підприємств державного сектору негативно позначилося на фінансовому стані ДІУ (саме в цей період на поточних рахунках ДІУ близько 4 млрд грн від розміщення облігацій, гарантованих державою, були фактично заморожені у банках, визнаних неплатоспроможними), як наслідок, з 2015 року ДІУ були практично призупинені операції з рефінансування іпотечних та надання фінансових кредитів".

Постановою Кабміну від 16.11.2020 для ДІУ була надана держгарантія для забезпечення часткового виконання боргових зобов’язань ДІУ за внутрішніми кредитами (позиками), сума яких не перевищує 3 млрд грн. "При цьому заплановане розміщення іменних відсоткових забезпечених облігацій ДІУ під таку державну гарантію не відбулося, що унеможливлює виконання ДІУ відповідних зобов’язань перед інвесторами за розміщеними облігаціями, строк погашення яких вже настав", - йдеться в документі.

Крім того, інформувалося, що постановою Кабміну від 14.11.2018 було запроваджено пілотний проект забезпечення ДІУ поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту житлом на умовах фінансового лізингу, за період реалізації даного проекту забезпечено житлом близько 2 тисяч сімей, ще понад 13 тисяч сімей поліцейських та рятівників очікують та надали згоду на отримання житла на умовах фінансового лізингу, "однак подальша реалізація зазначеної державної програми та поширення її дії на інші категорії населення потребують значного фінансового ресурсу" (цитата).

Контекст

Як писав Finbalance, 01.02.2021 Північний апеляційний госпсуд відкрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою Міністерства фінансів на рішення Госпсуду м. Києва від 02.12.2020 (в справі №910/11885/20), яким Державній іпотечній установі (ДІУ) було відмовлено в задоволенні позову до ліквідатора Дельта Банку про визнання припиненими зобов’язань по облігаціям.

Госпсуд м. Києва в своєму рішенні від 02.12.2020 наголосив, що “позивачем не подано до суду будь-яких рішень про дострокове погашення облігацій, відмову від розміщення облігацій, анулювання випуску облігацій, конвертації облігацій, викупу облігацій - зобов`язання позивача продовжують існувати, а жодна з підстав припинення зобов`язання, в розумінні приписів глави 50 Цивільного кодексу України, в даному випадку не настала” (цитата).

Крім того, суд першої інстанції вказав на недобросовісну поведінку позивача у спірних правовідносинах, яка, за висновками суду, виразилася в тому, що (цитата)

"- позивач намагається визнати припиненими зобов`язання за всіма облігаціями Проспекту серії "А3, "В3", "С3", не вказуючи кількості таких облігацій;
- частина облігацій Проспекту серії "В3" в кількості 9464 шт. належить НБУ, за якими позивач має зобов`язання з виплати відсоткового доходу у вигляді нарахованих відсотків;
- позивач звертається до суду з вимогами про припинення зобов`язання за облігаціями Проспекту серії "А3, "В3", "С3" частина зобов`язань за якими є припиненими зарахуванням зустрічних вимог відповідно до рішень господарського суду, які набрали законної сили;
- кредиторські вимоги позивача за облігаціями акцептовані відповідачем".

Як писав Finbalance, згідно з судовими матеріалами, обсяг зобов’язань Дельта Банку перед ДІУ (за договором банківського рахунку) - 3,33 млрд грн (були включені в сьому чергу вимог кредиторів банку).

При цьому ліквідатор Дельта Банку отримав судові рішення про визнання недійсними кількох договорів застави майнових прав (всього на 3,9 млрд грн), які були укладені як забезпечення депозитних зобов’язань Дельта Банку перед ДІУ.

Щоправда, ДІУ в судовому порядку вдалося “схлопнути” свої права вимоги до Дельта Банку (за договором банківського рахунку) і свої “купонні” (відсоткові) зобов’язання перед Дельта Банком (за облігаціями) на суму близько 460 млн грн (на додаток до 160 млн грн, які ФГВФО добровільно "схлопнув").

Загальний обсяг облігацій ДІУ, включених в ліквідаційну масу Дельта Банку, - 1,5 млрд грн.

01.12.2020 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ДІУ та залишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 15.10.2019 і постанову Північного апеляційного госпсуду від 28.01.2020 (у справі №910/683/19), якими було задоволено позов НБУ до Дельта Банку і ДІУ та визнано недійсним односторонній правочин - заяви ДІУ №5924/15/28 від 12.12.2018 та №5943/15/1 від 13.12.2018 про зарахування однорідних грошових вимог - прав вимоги до Дельта Банку (за договором банківського рахунку) і зобов’язань перед Дельта Банком (в контексті виплат по облігаціям серії "АЗ").

У рамках цього ж спору суди відхилили позовні вимоги ДІУ до Дельта Банку про визнання припиненим зобов`язання ДІУ перед Дельта Банком щодо сплати 19,1 млн грн відсоткового доходу за десятий відсотковий період за облігаціями серій "АЗ" (випущені в 2013 році) та визнання припиненим зобов`язання ДІУ щодо погашення облігацій серій "АЗ" на 456,5 млн грн (тобто сукупно - на 475,6 млн грн).

Свій позов Нацбанк обгрунтовував тим, що його кредиторські вимоги до Дельта Банку (на суму номінальної вартості облігацій ДІУ в розмірі 456,6 млн грн) є заставними (по рефінансуванню) - на підставі договору застави облігацій ДІУ №132/04-14/КТ від 23.04.2014) та підлягають позачерговому погашенню (при цьому вони були включені в сьому чергу вимог кредиторів).

Ліквідатор Дельта Банку, будучи відповідачем, підтримував позовні вимоги НБУ.

15.01.2020 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ДІУ та залишив без змін ухвалу Північного апеляційного госпсуду від 11.11.2019 (у справі №910/6514/17), якою було затверджено мирову угоду між НБУ та ліквідатором Дельта Банку щодо погашення боргу по рефінансуванню.

Згідно з мировою угодою, Нацбанк звернув стягнення на облігації ДІУ (на 924 млн грн), які були передані йому Дельта Банком у заставу як забезпечення по відповідним борговим зобов’язанням.

Вказані облігації ДІУ мали бути погашені в листопаді-грудні 2020 року.

"Загалом ми розраховуємо на отримання від Державної іпотечної установи коштів у розмірі 1 072,76 млн грн", - зазначали в Нацбанку.

НБУ повідомляв, що після отримання від Дельта Банку облігацій ДІУ борг вказаного збанкрутілого банку по рефінансуванню зменшився з 5,82 млрд грн до 4,89 млрд грн.