ВР зробила крок до приєднання ДІУ до Укрфінжитло і зростання держборгу ще на 20 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №5308, яким пропонується приєднати Державну іпотечну установу до ПрАТ "Українська фінансова житлова компанія" ("Укрфінжитло"; 100% акцій належать державі в особі Мінфіну), а також збільшити граничний обсяг держборгу на 20 млрд грн.

Авторами цього документу значаться десятки нардепів, у т.ч. глава бюджетного комітету ВР Юрій Арістов і глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

Мінфін висловив підтримку законопроекту.

У ньому передбачено, що за результатами приєднання ДІУ до "Укрфінжитло" емісія акцій останнього здійснюється "на суму чистих активів Державної іпотечної установи, у разі коли сума чистих активів Державної іпотечної установи більша за її статутний капітал". Оплата акцій має бути здійснена за рахунок випуску ОВДП.

При цьому пропонується збільшити граничний обсяг держборгу на 20 млрд грн - до 2,565 трлн грн.

Цитата з висновків бюджетного комітету ВР:

"При розрахунках потреби щодо додаткової капіталізації ПрАТ «Укрфінжитло» необхідно врахувати фінансові показники діяльності ДІУ (зобов’язання ДІУ, гарантовані державою, становлять 7,7 млрд грн, за підсумками 2020 р. [непокритий] збиток ДІУ становить 4,65 млрд грн, власний капітал – (-2,3 млрд грн) при статутному капіталі 2,3 млрд грн.

Таким чином, здійснення випуску ОВДП в обмін на акції ПрАТ «Укрфінжитло» в обсязі 20 млрд грн дозволить досягти приєднання ДІУ, ефективності створення єдиної інституції, продовження реалізації вже існуючих державних програм з урахуванням набутого досвіду та розповсюдження їх на більш широке коло осіб, а також запровадження нових фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян України доступним житлом".

У пояснювальній записці констатується, що прийняття цього законопроекту має сприяти реалізації програми "Доступна іпотека", яку ініціював президент Володимир Зеленський.

Як зауважується, в уряді вже розпочато підготовчу роботу щодо передачі активів та зобов’язань від ДІУ до ПрАТ "Укрфінжитло".

ДІУ працює на ринку іпотечного кредитування з 2004 року як установа другого рівня, основним завданням якої визначено рефінансування іпотечних кредиторів, у т.ч. за рахунок коштів, що надійшли від розміщення цінних паперів.

Цитата з пояснювальної записки: "За роки діяльності ДІУ було рефінансовано понад 10 тисяч іпотечних кредитів на суму близько 2 млрд грн, проте банківська криза 2014-2015 років, зупинення надання банками довгострокових іпотечних кредитів та відсутність дієвих заходів захисту коштів підприємств державного сектору негативно позначилося на фінансовому стані ДІУ (саме в цей період на поточних рахунках ДІУ близько 4 млрд грн від розміщення облігацій, гарантованих державою, були фактично заморожені у банках, визнаних неплатоспроможними), як наслідок, з 2015 року ДІУ були практично призупинені операції з рефінансування іпотечних та надання фінансових кредитів".

Постановою Кабміну від 16.11.2020 для ДІУ була надана держгарантія для забезпечення часткового виконання боргових зобов’язань ДІУ за внутрішніми кредитами (позиками), сума яких не перевищує 3 млрд грн. "При цьому заплановане розміщення іменних відсоткових забезпечених облігацій ДІУ під таку державну гарантію не відбулося, що унеможливлює виконання ДІУ відповідних зобов’язань перед інвесторами за розміщеними облігаціями, строк погашення яких вже настав", - йдеться в документі.

Крім того, інформується, що постановою Кабміну від 14.11.2018 було запроваджено пілотний проект забезпечення ДІУ поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту житлом на умовах фінансового лізингу, за період реалізації даного проекту забезпечено житлом близько 2 тисяч сімей, ще понад 13 тисяч сімей поліцейських та рятівників очікують та надали згоду на отримання житла на умовах фінансового лізингу, "однак подальша реалізація зазначеної державної програми та поширення її дії на інші категорії населення потребують значного фінансового ресурсу" (цитата).

ПрАТ "Укрфінжитло" було створене в 2020 році в рамках щодо реалізації програми "Доступна іпотека".

У заяві "Слуги народу" щодо законопроекту №5308 зазначається, що "Укрфінжитло" виступатиме посередником між банком і громадянином, щоб "громадяни могли брати довгострокові іпотечні кредити під фіксовану ставку – 7% річних".

"Компанія рефінансуватиме банки, що видають іпотечні кредити на визначених державою умовах. Ще один продукт від «Укрфінжитла» – лізинг нерухомості (оренда з правом викупу) під 5% річних, без першого внеску. Очікується, що в короткостроковій перспективі буде надано близько 8 тис. іпотечних кредитів для придбання житла та придбано 12 тис. квартир для передачі їх у фінансовий лізинг", - кажуть у президентській політсилі.

Контекст

Як писав Finbalance, 01.02.2021 Північний апеляційний госпсуд відкрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою Міністерства фінансів на рішення Госпсуду м. Києва від 02.12.2020 (в справі №910/11885/20), яким Державній іпотечній установі (ДІУ) було відмовлено в задоволенні позову до ліквідатора Дельта Банку про визнання припиненими зобов’язань по облігаціям.

Госпсуд м. Києва в своєму рішенні від 02.12.2020 наголосив, що “позивачем не подано до суду будь-яких рішень про дострокове погашення облігацій, відмову від розміщення облігацій, анулювання випуску облігацій, конвертації облігацій, викупу облігацій - зобов`язання позивача продовжують існувати, а жодна з підстав припинення зобов`язання, в розумінні приписів глави 50 Цивільного кодексу України, в даному випадку не настала” (цитата).

Крім того, суд першої інстанції вказав на недобросовісну поведінку позивача у спірних правовідносинах, яка, за висновками суду, виразилася в тому, що (цитата)

"- позивач намагається визнати припиненими зобов`язання за всіма облігаціями Проспекту серії "А3, "В3", "С3", не вказуючи кількості таких облігацій;
- частина облігацій Проспекту серії "В3" в кількості 9464 шт. належить НБУ, за якими позивач має зобов`язання з виплати відсоткового доходу у вигляді нарахованих відсотків;
- позивач звертається до суду з вимогами про припинення зобов`язання за облігаціями Проспекту серії "А3, "В3", "С3" частина зобов`язань за якими є припиненими зарахуванням зустрічних вимог відповідно до рішень господарського суду, які набрали законної сили;
- кредиторські вимоги позивача за облігаціями акцептовані відповідачем".

Як писав Finbalance, згідно з судовими матеріалами, обсяг зобов’язань Дельта Банку перед ДІУ (за договором банківського рахунку) - 3,33 млрд грн (були включені в сьому чергу вимог кредиторів банку).

При цьому ліквідатор Дельта Банку отримав судові рішення про визнання недійсними кількох договорів застави майнових прав (всього на 3,9 млрд грн), які були укладені як забезпечення депозитних зобов’язань Дельта Банку перед ДІУ.

Щоправда, ДІУ в судовому порядку вдалося “схлопнути” свої права вимоги до Дельта Банку (за договором банківського рахунку) і свої “купонні” (відсоткові) зобов’язання перед Дельта Банком (за облігаціями) на суму близько 460 млн грн (на додаток до 160 млн грн, які ФГВФО добровільно "схлопнув").

Загальний обсяг облігацій ДІУ, включених в ліквідаційну масу Дельта Банку, - 1,5 млрд грн.

01.12.2020 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ДІУ та залишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 15.10.2019 і постанову Північного апеляційного госпсуду від 28.01.2020 (у справі №910/683/19), якими було задоволено позов НБУ до Дельта Банку і ДІУ та визнано недійсним односторонній правочин - заяви ДІУ №5924/15/28 від 12.12.2018 та №5943/15/1 від 13.12.2018 про зарахування однорідних грошових вимог - прав вимоги до Дельта Банку (за договором банківського рахунку) і зобов’язань перед Дельта Банком (в контексті виплат по облігаціям серії "АЗ").

У рамках цього ж спору суди відхилили позовні вимоги ДІУ до Дельта Банку про визнання припиненим зобов`язання ДІУ перед Дельта Банком щодо сплати 19,1 млн грн відсоткового доходу за десятий відсотковий період за облігаціями серій "АЗ" (випущені в 2013 році) та визнання припиненим зобов`язання ДІУ щодо погашення облігацій серій "АЗ" на 456,5 млн грн (тобто сукупно - на 475,6 млн грн).

Свій позов Нацбанк обгрунтовував тим, що його кредиторські вимоги до Дельта Банку (на суму номінальної вартості облігацій ДІУ в розмірі 456,6 млн грн) є заставними (по рефінансуванню) - на підставі договору застави облігацій ДІУ №132/04-14/КТ від 23.04.2014) та підлягають позачерговому погашенню (при цьому вони були включені в сьому чергу вимог кредиторів).

Ліквідатор Дельта Банку, будучи відповідачем, підтримував позовні вимоги НБУ.

15.01.2020 Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу ДІУ та залишив без змін ухвалу Північного апеляційного госпсуду від 11.11.2019 (у справі №910/6514/17), якою було затверджено мирову угоду між НБУ та ліквідатором Дельта Банку щодо погашення боргу по рефінансуванню.

Згідно з мировою угодою, Нацбанк звернув стягнення на облігації ДІУ (на 924 млн грн), які були передані йому Дельта Банком у заставу як забезпечення по відповідним борговим зобов’язанням.

Вказані облігації ДІУ мали бути погашені в листопаді-грудні 2020 року.

"Загалом ми розраховуємо на отримання від Державної іпотечної установи коштів у розмірі 1 072,76 млн грн", - зазначали в Нацбанку.

НБУ повідомляв, що після отримання від Дельта Банку облігацій ДІУ борг вказаного збанкрутілого банку по рефінансуванню зменшився з 5,82 млрд грн до 4,89 млрд грн.

У 2020 році Кабмін надав Державній іпотечній установі держгарантії на 3 млрд грн. ДІУ повідомляла про рішення випустити облігації на вказану суму без здійснення публічної пропозиції.

"Залучені кошти, від розміщення облігацій (у повному обсязі), будуть спрямовані на фінансування статутної діяльності ДІУ. Передбачається збільшення кількості придбаного житла на умовах фінансового лізингу в обсязі майже 3000 квартир", - уточнювали в ДІУ.

У грудні 2019 року уряд надав ДІУ держгарантії на суму 3,7 млрд грн для забезпечення часткового виконання боргових зобов`язань за внутрішніми кредитами в 2019 році, в листопаді 2019 року - на суму 1,2 млрд грн.

ДІУ за три квартали 2020 року звітувала про збиток 18,8 млн грн (за 9 місяців 2019 року - 58,86 млн грн).

Чистий дохід ДІУ становив 206,6 млн грн (за 9 місяців 2019 року - 55,7 млн грн).

На кінець ІІІ кварталу 2020 року обсяг активів ДІУ становив 2,52 млрд грн (на початок 2020 року - 1,45 млрд грн).

У грудні 2019 року Кабмін передав ДІУ в управління Міністерству фінансів.