Дельта Банк: ДФС розслідує дріблення вкладів, у полі зору - і "Арсенал Страхування"

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 13 березня, слідче управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у м. Києві здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні №32017100000000002 від 12.01.2017, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 218-1 Кримінального кодексу («Доведення банку до неплатоспроможності»).

«Досудовим слідством встановлено, що відповідно до заяви №30-61/17 від 04.01.2017 директора департаменту розслідування протиправних діянь Фонду гарантування вкладів, колишнім керівництвом «Дельта Банку» в період з 30.10.2014 по 03.03.2015, ігноруючи постанову НБУ №692/БТ від 30.10.2014, за попередньою змовою з службовими особами ПрАТ «СК «Арсенал Страхування», умисно вчинено дії, які збільшили гарантовану законом суму відшкодування за вкладами фізичних осіб, що призвело до віднесення банку до категорії неплатоспроможних та завдало великої матеріальної шкоди державі», - йдеться в документі.

У ньому констатується, що під час роботи тимчасової адміністрації в Дельта Банку були виявлені факти безготівкового перерахування грошових коштів з банківських рахунків юросіб та ФОП на банківські рахунки фізосіб. Причому ці перекази були здійснені в період, коли платежі за межі банку «фактично не здійснювалися або здійснювалися вибірково та вчинені фактично не з метою, вказаною в призначенні платежу, а з метою отримання грошових коштів через фізичних осіб-отримувачів переказів (за рахунок виплат таким фізичним особам коштів Фондом), та без фактичного надходження коштів до банку».

«Фактично здійснено штучне розподілення коштів, які знаходились на поточних рахунках, між фізичними особами, за результатами чого збільшилася гарантована сума відшкодування за вкладами фізичних осіб Фондом гарантування, що призвело до збільшення витрат, пов`язаних з виведенням банку з ринку з порушенням норм законодавства, що призвело до збільшення розміру гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами на суму понад 202 млн грн», - йдеться в ухвалі Шевченківського райсуду м. Києва від 13.03.2017.

Слідчий ДФС просив суд накласти арешт на відповідні кошти фізосіб у Дельта Банку (йшлося про 129 рахунків), проте суд не задовольнив це клопотання, оскільки «не надано доказів, що майно, на яке вимагається накладення арешту, належить зазначеним у клопотанні фізичним особам або свідчить про володіння, користування чи розпорядження таким майном».

Контекст

23.05.2016 Окружний адмінсуд м. Києва задовольнив позов згаданого ПрАТ «Страхова компанія «Арсенал Страхування» і 66 фізосіб до тимчасового адміністратора Дельта Банку, визнавши протиправними його дії щодо визнання нікчемними операцій по перерахуванню грошових коштів з поточних рахунків ПрАТ «СК «Арсенал Страхування» на рахунки фізосіб – працівників страхової компанії з призначенням платежу «надання безпроцентної поворотної позики працівнику». Суд першої інстанції зобов’язав ліквідатора Дельта Банку повернути 11,9 млн грн з рахунків ПрАТ «СК «Арсенал Страхування» на рахунки фізосіб-позивачів.

У рамках цієї справи представник Фонду гарантування вказував, що ці операції не передбачали фактичного переміщення «реальних» грошових коштів та здійснювались за рахунок внутрішньобанківських проводок. Ця обставина, на думку ФГВФО, свідчила про штучність та фіктивність створення правових підстав для отримання такими клієнтами банку сум, що перевищують суми гарантованого відшкодування за проведеними операціями.

Крім того, у Фонді гарантування звертали увагу, що ці операції були здійснені в період дії постанови НБУ №692/БТ від 30.10.2014 про віднесення Дельта Банку до категорії проблемних та запровадження обмежень у його діяльності, що надало фізособам перевагу перед іншими кредиторами, а отже, було підставою для визнання нікчемними депозитів.

Однак Окружний адмінсуд м. Києва вирішив, що тимчасовий адміністратор Дельта Банку не мав підстав для визнання операцій нікчемними.

«Згідно до ч.3 ст.1066 ЦК України, банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.

Відповідачем не надано доказів і конкретних підстав, які б свідчили, що зазначені транзакції є такими, що спрямовані на зменшення активів банку», - йшлося в постанові Окружного адмінсуду м. Києва.

10.10.2016 Київський апеляційний адмінсуд лише частково задовольнив апеляційну скаргу ліквідатора Дельта Банку, скасувавши постанову Окружного адмінсуду м. Києва в частині зобов’язання тимчасового адміністратора Дельта Банку вчинити дії щодо повернення 11,9 млн грн з рахунків ПрАТ «СК «Арсенал Страхування» на рахунки контрагентів-фізичних осіб. Апеляційний суд мотивував своє рішення тим, що вказана позовна вимога «викладена у такий спосіб, що жодним чином не захищає права позивачів» (цитата).

«У відповідності до частин першої та другої статті 26 Закону України «Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 №4452-VI саме на Фонд покладений обов`язок щодо відшкодування коштів позивачам, тому підстав для повернення грошових коштів з рахунків ПрАТ «СК «Арсенал Страхування» на рахунки позивачів[-фізосіб] немає.

Окрім того, всі рахунки (в тому числі депозитні та поточні), що були відкриті в ПАТ «Дельта банк», вже закриті, відкритий єдиний ліквідаційний рахунок в НБУ. За таких, умов перерахування коштів між рахунками відкритими в ПАТ «Дельта банк» взагалі є неможливим, суттєво ускладнить виконання судового рішення в цілому, не відновить порушених прав позивачів [фізосіб]», - йдеться в постанові Київського апеляційного адмінсуду від 10.10.2016.

Вищий адмінсуд розглядає касаційну скаргу ліквідатора Дельта Банку на вказані постанови Окружного адмінсуду м. Києва та Київського апеляційного адмінсуду.   

Довідково

За даними Фонду гарантування, коли в Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

На 01 квітня 2017 року вкладникам-фізособам у межах гарантійної суми було виплачено 15,56 млрд грн (96,7% запланованих виплат), передусім, за рахунок емісійних коштів.

За даними Фонду, ринкова вартість активів «Дельта Банку» була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від суми, зазначеної «на папері» на 1 січня 2017 року (94,27 млрд грн).

Про розслідування Генпрокуратури та Нацполіції щодо Миколи Лагуна (основного власника Дельта Банку) і працівників НБУ читайте тутПро звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна в розкрадання коштів білоруського Дельта Банку читайте тут

Про визнання Вищим госпсудом недійсною поруки М. Лагуна по зобов`язанням Дельта Банку перед Ощадбанком на 4,3 млрд грн читайте тут

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тутз Ощадбанком - тут, з ДІУ - тутз Cargill - тут і тут, з "Фокстрот" - тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку на 1,5 млрд грн див. тут.

Про визнання недійсною застави 222 автомобілів Mercedes-Benz, 638 Chevrolet та Opel, 1,5 тис ЗАЗ, наданих корпорацією "УкрАВТО" під кредит у Дельта Банку, читайте тутПро інші невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут