Детективи НАБУ встановили сумнівну схему залучення Дельта Банком субординованого боргу

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Солом’янського райсуду м. Києва від 21 серпня, детективи НАБУ в рамках кримінального провадження №52016000000000119 встановили сумнівну схему залучення Дельта Банком субординованого боргу.

За даними слідства, 25.11.2011 Дельта Банк відкрив кореспондентські рахунки в австрійському Meinl Bank.

22.10.2012 службові особи Дельта Банк уклали з Meinl Bank договір застави, згідно з яким Дельта Банк надав свої кошти на коррахунку в Meinl Bank як забезпечення виконання кредитних зобов`язань компанією Silisten Trading Limited (Британські Віргінські острови) перед Meinl Bank за кредитним договором від 22.10.2012.

Як наголошується, вказаний договір застави не був відображений у звітності Дельта Банку.

Відповідно до судових матеріалів, грошові кошти, які Meinl Bank надав компанії Silisten Trading Limited в розмірі 84,5 млн дол як позику в період з 13.12.2012 по 29.01.2013 були перераховані на рахунок компанії Silisten Trading Limited в Baltic International Bank (Латвія).

За даними держорганів Латвії, надалі з рахунку Silisten Trading Limited у період з 13.12.2012 по 30.01.2013 частину цих коштів у розмірі 78,5 млн дол було перераховано на рахунок компанії Jamico Finance Limited (Британські Віргінські Острови) в Baltic International Bank “нібито на підставі договору позики” (цитата).

У подальшому кошти у загальній сумі 77,6 млн дол з рахунку Jamico Finance Limited в період з 13.12.2012 по 31.01.2013 були перераховані на рахунки інших компаній, теж відкриті у Baltic International Bank:

- 65,8 млн дол були перераховані на рахунок Chesbord Holdings Limited (Беліз);
- 6,84 млн доларів США були перераховані на рахунок Marford Finance Limited (Беліз);
- 5 млн дол були перераховані на рахунок Ronway Trading Limited» (Беліз).

Як констатується, з рахунку Chesbord Holdings Limited в період з 13.12.2012 по 28.02.2013 кошти у розмірі 60 млн дол були перераховані на рахунок компанії Banbury Management Limited, відкритий у Baltic International Bank, та кошти у розмірі 5,7 млн дол - на рахунок компанії Clovernford Trading Limited, відкритий у цьому ж банку.

У ході досудового розслідування також встановлено, що Banbury Management Limited, Clovernford Trading Limited також обслуговувалися як клієнти в Дельта Банку, що “додатково свідчить про їх взаємозв`язок з бенефіціарами та керівництвом банку” (цитата з судових матеріалів).

“У ході досудового розслідування встановлено, що кошти з рахунку компанії «Banbury Management Limited» було перераховано на рахунок компанії «Kalouma Holding Limited», відкритий у банку Baltic International Bank, а в подальшому із зазначеного рахунку - на рахунок цієї ж компанії в ПАТ «Дельта Банк», в якості субординованого боргу банку.

Відповідно до відомостей, поданих компанією «Kalouma Holding Limited» для відкриття рахунку З ПАТ «Дельта Банк», її кінцевим бенефіціаром є ОСОБА_5, який водночас був бенефіціаром та головою наглядової ради ПАТ «Дельта Банк» [слід розуміти, йдеться про Миколу Лагуна, - ред.].

Також встановлено, що кредитний договір від імені компанії-нерезидента, яка отримала кредит - Silisten Trading Limited підписано ОСОБА_9. В той же час ОСОБА_9 працював в ПАТ «Дельта Банк». Це дає підстави вважати останнього безпосередньо причетним до вчинення розтрати коштів ПАТ «Дельта Банк».

Вищевикладені обставини, свідчать про можливе вчинення службовими особами, власниками (бенефіціарами) та/або представниками ПАТ «Дельта Банк», за попередньою змовою зі службовими особами та/або власниками (бенефіціарами) ряду компаній, зокрема, ОСОБА_6, ОСОБА_8, ОСОБА_9 розтрати коштів банку в особливо великому розмірі на стадії укладення договору зберігання та поручительства з банком «Meinl Bank Aktiengeselschaft», та подальшої легалізації отриманих в такий спосіб коштів, тобто вчинення злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191 та ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу”, - йдеться в ухвалі Солом’янського райсуду м. Києва від 21 серпня.

Як констатується в судових матеріалах, упродовж 2014-2015 років Дельта Банк отримав від НБУ стабілізаційні кредити та кредити для збереження ліквідності на 10,2 млрд грн.

19.01.2015 грошові кошти з коррахунку Дельта Банку в Meinl Bank в розмірі 87,3 млн дол були списані Meinl Bank внаслідок невиконання компанією Silisten Trading Limited своїх кредитних зобов`язань перед Meinl Bank.

03.03.2015 Дельта Банк був визнаний неплатоспроможним і в ньому було запроваджено тимчасову адміністрацію.

В ухвалі Солом’янського райсуду м. Києва від 09.02.2018 щодо цього ж кримінального провадження констатувалося, що від колишньої голови ради директорів Дельта Банку [слід розуміти, йдеться про Олену Попову, - ред.] надійшов лист №201/27251-04 від 20.10.2017, в якому зазначалося, що вона була уповноважена кредитним комітетом та спостережною радою Дельта Банку на пошук коштів, які були розміщені в Дельта Банк на укладення договору відступлення права вимоги, “який би повністю покривав ризики у разі списання «Meinl Bank Aktiengeselschaft» грошових коштів з кореспондентського рахунку” (цитата). Як стверджується, такою компанією стала Калума Холдінгс Лімітед (KALOUMA HOLDINGS LIMITED).

Як констатувалося, згідно з листом колишньої голови ради директорів Дельта Банку, 29.03.2013 між Дельта Банком і KALOUMA HOLDINGS LIMITED було укладено Договір відступлення такого права в розмірі (можливого) списання грошових коштів з кореспондентського рахунку Банку за Договором застави та зберігання, укладеного з Meinl Bank.

Крім того, як підкреслюлося, в своєму листі колишній топ-менеджер Дельта Банку зазначила, що 18.10.2012 кредитним комітетом Дельта Банку було погоджено укладення договору застави та зберігання з Meinl Bank, а 18.10.2012 це рішення кредитного комітету було затверджено рішенням спостережної ради Дельта Банку.

Про оголошену правоохоронцями підозру для екс-глави ради директорів Дельта Банку Олені Поповій див. тут. Про кримінальне провадження щодо екс-першого глави ради директорів банку Віталія Масюри - тут.

Про накладання судом арешту на майно М. Лагуна за клопотанням СБУ - тут.  Про розслідування ГПУ та поліції щодо М. Лагуна і працівників НБУ туттуттуттуттутПро розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, - тут. Про взаємні претензії М. Лагуна та влади Білорусі - тут.

Коментарі М. Лагуна щодо Дельта Банку та кримінальних проваджень - туттуттут і тут.

Контекст

Раніше Фонд гарантування констатував, що зловживання акціонерів та топ-менеджерів Дельта Банку стали причиною того, що оціночна вартість активів фінустанови (29,2 млрд грн) становить лише третину від їхньої балансової вартості, зазначеної «на папері» (94,27 млрд грн), та більш ніж в 1,8 рази менша ніж зобов’язання банку відповідно до реєстру акцептованих вимог кредиторів (53,77 млрд грн).

ФГВФО зазначав, що з коррахунків Дельта Банку в іноземних банках (Meinl Bank AG, BANK FRICK AND CO.AG, East-West United S.A., BANK WINTER & CO.AC) були списані кошти на суму 437,2 млн дол.

Як зауважував Фонд, загальна сума (на 01.02.2017) нікчемних правочинів, які були укладені до тимчасової адміністрації для виведення активів, оцінювалася на 19,32 млрд грн, 93,63 млн дол. та 18 млн швейцарських франків.

За даними Фонду гарантування вкладів, на 01.07.2018 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,7 млрд грн (загалом відповідні виплати складуть 16,2 млрд грн).

За даними НБУ, на середину березня борг Дельта Банку по рефінансуванню становив 8 млрд грн. Про судові вимоги НБУ до М. Лагуна - тут.

ФГВФО наголошував, що великі вкладники Дельта Банку, вклади яких перевищують гарантовану суму відшкодування 200 тис грн, зможуть повернути свої гроші в загальному обсязі на 8,8 млрд грн лише в разі звільнення активів банку з-під застави низки забезпечених кредиторів.

ФГВФО визнав нікчемними правочини обтяження активів Дельта Банку заставою на користь окремих кредиторів з порушеннями чинного законодавства: ДІУ – 3,9 млрд грн; Ощадбанк – 2,04 млрд грн; банк “Авант” – 0,6 млрд грн; 5 окремих кредиторів – 4,5 млрд грн.

За оцінками Фонду, орієнтовна сума втрат кредиторів внаслідок доведення до банкрутства Дельта Банку за попередніми оцінками складе щонайменше 24,5 млрдгрн. ФГВФО уточнював, що його незадоволені вимоги як кредитора третьої черги сягають 14,9 млрд грн.

Про спори Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут, з Ощадбанком - тут, з Укрексімбанком - тутз ДІУ - тутз "Фокстрот" - тут, Cargill - тут і тут, з Укргазвидобуванням - тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку див. тут.

Про намагання Дельта Банку продати борги групи T.B. Fruit на 6 млрд грн - тут, іллічівські активи на 4,5 млрд грн - тут, борги "Дніпрометалсервісгруп" на 1,5 млрд грн - тут, борги групи "АвтоКрАЗ" на 1,3 млрд грн - тутПро продаж мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" перед Дельта Банком для компанії, яка має опосередкований зв`язок з боржником, читайте тут.

Про намагання М. Лагуна позбутися поруки по боргам Дельта Банку перед Ощадбанком - тут. Про боргові вимоги Укрексімбанку до сестри М. Лагуна - тутПро конфлікт М. Лагуна та КУА "Практика" (вкладник Кредитпромбанку) - тут.