Детективи НАБУ ведуть слідство щодо розтрати коштів в екс-банку Лагуна

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Солом’янського райсуду м. Києва від 18 листопада, Національне антикорупційне бюро України здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні №52016000000000337 від 23.09.2016 року за фактом розтрати коштів в особливо великому розмірі ПАТ «Омега Банк» за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 Кримінального кодексу («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»).

Інших деталей вказаного кримінального провадження в документі не наводиться.

Нагадаємо, за даними НБУ, мажоритарним акціонером «Омега Банку» був Микола Лагун (99,9998% акцій), який контролював у т.ч. збанкрутілі «Дельта Банк» і «Кредитпромбанк». НБУ визнав «Омега Банк» неплатоспроможним 02 березня 2015 року, а 06 липня – відправив його на ліквідацію.

У серпні 2015 року Фонд гарантування продав для ТОВ «Українська бізнес група» (ТОВ «УБГ») перехідний банк ПАТ «РВС», який був створений на базі ПАТ «Омега Банк». Ціна продажу склала 31,86 млн грн.

У розслідуванні програми «Схеми» (проект «Радіо Свобода») йшлося про те, що 31 грудня 2014 року «Омега Банк» за 5 млн грн продав права вимоги на понад 70 кредитів на 1,3 млрд грн й балансовою вартістю заставного майна на 3,6 млрд грн (щоправда, за даними НБУ, на 01.10.2014 обсяг активів «Омега Банку» становив 671,5 млн грн; на 01.01.2015 - 768,2 млн грн; на 01.04.2015 – 309,5 млн грн, - Finbalance).

Як зазначали журналісти (посилаючись у т.ч. на коментарі Фонду гарантування), вказані кредити були продані для компанії «Іпотека кредит», серед співвласників якої на початку 2014 року був Микола Лагун та його сестра Антоніна. Згодом - в липні 2015 року – право вимоги за низкою договорів було перепродане – компанії з управління активами «Скай кепітал менеджмент», яка теж могла бути не чужою Лагунам. Також у Фонді гарантування вкладів заявляли, що у 2014-2015 роках до введення тимчасової адміністрації керівництвом АТ «Дельта Банк» були укладені договори відступлення прав вимоги з вказаними компаніями на загальну суму понад 400 млн грн.

Про кримінальне провадження Генпрокуратури щодо виведення 535 млн дол. з «Дельта Банку» (в рамках якого в ГПУ раніше були претензії в т.ч. до службових осіб НБУ) див. тут.

Про кримінальне провадження НАБУ щодо розтрати 12 млрд грн рефінансування НБУ низкою банків (у т.ч. "Дельтою") та залучення до сумнівних операція австрійського банку читайте тут.

Про звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна в розкрадання коштів білоруського «Дельта Банку» читайте тут.

Про намагання Укрексімбанку стягнути 45 млн дол. з компанії сестри М. Лагуна див. тут.

Довідково

За даними НБУ, кінцевим бенефіціаром банку «РВС» (через ТОВ «Українська бізнес група») є Олександр Стецюк. ТОВ «Українська бізнес група» пов’язують з корпорацією UBG, в яку раніше входив «Ерде Банк» (рішення про його ліквідацію НБУ ухвалив у січні 2013 року).

Засновником UBG був Руслан Демчак – сьогодні нардеп, член фракції БПП, заступник голови парламентського комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності. Як писало торік агентство УНІАН, в ЗМІ неодноразово з`являлася інформація про те, що Р. Демчак продовжує володіти корпорацією UBG. Водночас як запевняла прес-секретар депутата Юлія Бенцлер, Р. Демчак вийшов зі складу акціонерів групи в 2011 році. «Демчак вийшов зі складу акціонерів ще в 2011 році, зараз власник Олександр Стецюк», - констатувала Ю. Бенлер.

Водночас торік журналісти телепрограми «Наші гроші» звертали увагу, що в оголошенні про продаж страхової компанії зі структури UBG вказувалося: «Деталі можна дізнатися у Василя Куліша, контактна особа – Олександр Стецюк». Як зауважувалося, Василь Куліш – голова Третейського суду при громадській організації «Захисту прав споживачів фінансових послуг». Президентом цієї організації значився Руслан Демчак. Розташований суд в тому ж будинку, що й «Українська бізнес група» та «UBG». Також Куліш керував фірмою «Консалтинг груп» зі структури UBG, констатували журналісти.

На початку листопада банк «РВС» повідомив, що НБУ скасував його статус як перехідного банку та надав повну банківську ліцензію (№277). Водночас в.о. глави правління банку «РВС» став Владислав Кравець, який до цього 7 років працював у Промінвестбанку (був членом правління, керівником департаменту корпоративного кредитування).

Додамо, що раніше до перехідного банку були передані всі активи ПАТ «Омега Банк» на 229,1 млн грн та майже всі зобов’язання на аналогічну суму. Передача активів та зобов’язань банку відбулася 3 липня 2015 року. До складу переданих перехідному банку активів ввійшли:

- дев’ять об’єктів нерухомості (1 офісне приміщення у м. Ужгород, 5 об’єктів виробничо-складської нерухомості у різних областях України, 1 квартира у м. Києві та 2 об’єкти незавершеного будівництва у Київській області) загальною вартістю 68,7 млн. грн.;
- 33 земельні ділянки загальною площею 7,2 га, розташованих переважно у Київській області, загальною вартістю 12,3 млн. грн.;
- права вимоги за 65 кредитами фізичних осіб вартістю 6,7 млн. грн.
- права вимоги за 204 кредитами юридичних осіб вартістю 140,6 млн грн.

«Переданий кредитний портфель є проблемним. Серед найбільших переданих прав вимог – права вимоги за двома кредитами загальною вартістю 114,8 млн грн (81,7% від загальної вартості переданих прав юридичних осіб), забезпеченням за яким є готельний комплекс та фітнес-центр, розташовані у м. Києві. Зазначені права вимоги є проблемними, протягом тривалого часу йде судово-претензійна робота щодо звернення стягнення на зазначені об’єкти застави, які, крім того, є неодноразово арештованими за іншими вимогами до позичальника», - констатували у Фонді гарантування.

Судячи із заяв «РВС Банку», може йтися про київський готель «Либідь» У квітні поточного року довкола нього відбувся конфлікт із «силовою» складовою.

На кінець ІІІ кварталу 2016 року активи «РВС Банку» становили 345,3 млн грн.