Держбанки просять Мінфін і Кабмін дати дозвіл на продаж активів з дисконтом 80%

Все про економіку та фінанси

Заступник глави правління Ощадбанку Андрій Стецевич під час нещодавнього форуму CIS Bankers заявив про “активну роботу” з Мінфіном та Кабміном щодо запуску “голландських аукціонів”, з якими вже працює Фонд гарантування.

"Зараз ми в активній фазі роботи з Мінфіном і Кабінетом Міністрів у частині того, щоб запустити формулу, з якою працює Фонд гарантування і дати можливість банкам використовувати інструмент "голландського аукціону", щоб чисту вартість активу продавати з можливістю дисконтування. Це дозволить отримати імунітет, щоб убезпечити себе в майбутньому від гіпотетичних переслідувань і нанесення державі збитків через прийняті рішення", - зазначив банкір.

Нагадаємо, Фонд гарантування виставляє на продаж кредити банків-банкрутів на “голландських аукціонах” за їх номінальною вартістю (сума боргу), а впродовж торгів (які відбуваються за один день) вона (ціна активу) може знижуватися до 20% від стартової вартості (тобто дисконт може сягати 80%).

А. Стецевич констатував, що на відміну від недержавних банків, які могли розчищати свій проблемний портфель з допомогою його передачі на SPV-компанії та факторингові компанії, списувати заборгованість тощо, у держбанків такої опції не було. “Буде-яке списання чи дисконтування кредиту тягне великі ризики, перш за все - притягнення до кримінальної відповідальності тих топ-менеджерів, які ухвалюють відповідне рішення. Стратегія наступна була: краще не приймати ніяких рішень по портфелю, ніж ухвалювати якесь рішення”, - зазначив топ-менеджер Ощадбанку.

Він зазначив, що прийнятий закон про фінансову реструктуризацію дозволив держбанкам розглядати питання про вступ у корпоративні права, встановлення ставки кредиту, яка нижча від вартості ресурсу на ринку, дисконтування боргу. “Але тут є момент: поки не відбудеться ефективна “імунізація” і захист тих, хто приймає відповідні рішення від майбутніх гіпотетичних проблем з правоохоронцями, доти банки не будуть використовувати дисконтування”, - уточнив А. Стецевич.

За його словами, в Ощадбанку завершується п’ята реструктуризація, проведена в рамках вказаного закон. Загалом відповідні операції охопили кредити на понад 4,6 млрд грн. “Ще є справа в секретаріаті на суму близько 4,3 млрд грн. Ми розраховуємо, що через цей закон у майбутньому пройде достатньо великий обсяг NPL, у т.ч. той, який зараз не є NPL”, - додав А. Стецевич.

Він також розповів, що 92% кредитного портфелю Ощадбанку припадає на 25 найбільших бізнес-груп. “Новація, яку ми зробили, - розшук активів, які знаходяться не в юрисдикції України. Це робота з боржниками, поручителями-фізособами в іноземних юрисдикціях - Кіпр, Швейцарія, Америка, Англія, Беліз, Вірджинські острови тощо. Банк почав підписувати угоди, які виступали забезпеченням по кредиту, керуючись правом Англії та США. Фактично це передбачало відповідальність кінцевих бенефіціарів і підпорядкування угод юрисдикціям згаданих країн”, - зауважив А. Стецевич.

Говорячи про арбітраж з Росією через кримські активи на 1,4 млрд дол, представник Ощадбанку уточнив, що є висока ймовірність отримання рішення уже в найближчі кілька місяців.

За даними НБУ, частка непрацюючих кредитів у банківській системі на 01 лютого становила 56,6%. При цьому в держбанків - 72,2% (у т.ч. у Приватбанку - 87%, в інших держбанків - 59%). Загальний обсяг непрацюючих кредитів у держбанків на вказану дату становив 416,35 млрд грн.

На докапіталізацію Приватбанку уряд витратив 155 млрд грн (через внесення ОВДП в статутний капітал на відповідну суму). На докапіталізацію Ощадбанку (в 2014-2017 роках) - 31 млрд грн, Укрексімбанку - 22 млрд грн.