Державний і гарантований державою борг на кінець 2021 року - 49,5% ВВП, - оцінка НБУ

Все про економіку та фінанси

НБУ констатує, що бюджетні потреби у IV кварталі 2021 року було профінансовано за рахунок як накопичених раніше коштів на рахунках уряду, так і доволі значних запозичень. Зокрема, залучено пільгове фінансування від МВФ, а також ЄС і Світового банку. Наприкінці року, насамперед у грудні, розміщено значні обсяги ОВДП у національній валюті, тоді як випуск ОВДП в іноземній валюті практично відповідав виплатам.

“Як і минулого року, це дало змогу не лише надолужити видатки, а й накопичити ресурс для фінансування бюджетних потреб у першому півріччі 2022 року”, - додає Нацбанк.

Він звертає увагу, що обсяг державного та гарантованого державою боргу збільшився в абсолютному вимірі як у IV кварталі порівняно з попереднім, так і загалом за рік. Окрім чистих боргових залучень, додатковими факторами збільшення боргу наприкінці року стали випуск ОВДП з метою капіталізації ПАТ “Українська фінансова житлова компанія”, а також надання державних гарантій, у тому числі на погашення заборгованості перед виробниками електроенергії з ВДЕ.

“Водночас завдяки зростанню номінального ВВП борг як відношення до ВВП за рік скоротився – до 49.5% за оцінкою НБУ”, - інформує Національний банк.

“Поступова фіскальна консолідація та подальше зростання економіки сприятимуть закріпленню показника державного та гарантованого державою боргу на рівні близько 45% ВВП у 2022–2024 роках. Це підвищить фіскальну стійкість та інвестиційну привабливість країни, а також збереже можливості для нарощування державних стимулів на випадок погіршення загальної економічної ситуації”, - резюмує НБУ.

Нагадаємо, Мінфін оцінює рівень державного і гарантованого державою боргу за підсумками 2021 року на рівні 51,5% ВВП (на кінець 2020 року цей показник був 60,8% ВВП, на кінець 2019 року - 50,2% ВВП, на кінець 2018 року - 60,9% ВВП, на кінець 2017 року - 71,8% ВВП).