Дельта Банк: прокуратура теж розслідує сумнівні операції, проведені через Meinl Bank AG

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 30 жовтня, Київська місцева прокуратура №6 здійснює процесуальне керівництво по кримінальному провадженню №12017101060000154 від 27.07.2017 за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364-1 Кримінального кодексу («Зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми»).

За даними слідства, службові особи Дельта Банку – «з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб, всупереч інтересам ПАТ "Дельта Банк"» - уклали ряд фіктивних договорів з юридичними та фізичними особами (у т.ч. ТОВ "САБ-Р", ТОВ «ТІ Ел Сі Сістемс», ТОВ "Боні і Клайд" та ТОВ "Проціон Торг") для приховання незаконних операцій з використанням кореспондентських рахунків в Meinl Bank AG (Австрія), Deutshe Bank Trust Company Americas.

«Уповноваженою особою ФГВФО на ліквідацію ПАТ "Дельта Банк під час діяльності, зокрема при підготовці матеріалів на запити спеціалістів ТОВ "Ернст енд Янг Аудиторські послуги" для здійснення аналізу та проведення аудиту банку ПАТ "Дельта Банк", було виявлено численні факти проведення великої кількості операцій з використанням кореспондентських рахунків ПАТ "Дельта Банк", відкритих в закордонних (рахунки НОСТРО), при цьому такі операції не були підтвердженні банками – кореспондентами», - йдеться в ухвалі суду.

Детальніше про розслідування СБУ щодо сумнівних операцій Дельта Банку на 87 млн дол, які проводилися через Meinl Bank AG, читайте тут.

Як писав Finbalance, фахівці «Ернст енд Янг» в рамках аудиту Дельта Банку серед іншого встановили, що розрахункова сума збитків (яка ще не була визнана Дельта Банком в обліку) за проаналізований період (тобто з 2012 року – за останні три роки до введення тимчасової адміністрації) склала 42,1 млрд грн.

«Ця сума збитків розрахована на основі вибіркового аналізу і не може вважатися за сумарний збиток банку. Повна сума можливих збитків не може бути кількісно оцінена через  різниці у часі виникнення, включаючи значні розбіжності в обмінних курсах при конвертації у гривню, що впливає на суму збитків; деякі збитки не були підтверджені через недостатність документації; збитки у результаті розбіжностей в оціночній вартості (оскільки могли бути використані різні методи та підходи до оцінки)», - йшлося в презентації «Ернст Енд Янг».

Також аудитори вказували на видачу кредитів під відсоткові ставки нижче ринкових; неповне відображення в обліку інформації щодо наданих акредитивів; відсутність договорів застави у кредитних справах позичальників; кредити, надані у заставу багатьом контрагентам, усупереч положенням договорів застави тощо.

Контекст

За даними Фонду гарантування, на 01.11.2017 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,62 млрд грн (96,7% запланованих виплат). Це відбулося, передусім, за рахунок емісійних коштів: банк повертав кошти вкладникам-фізособам за рахунок позики, залученої у Фонду гарантування, який в свою чергу брав ці кошти в кредит або в НБУ, або Мінфіну (у вигляді держоблігацій, які згодом монетизовував Нацбанк).

За даними ФГВФО, ринкова вартість активів Дельта Банку була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від балансової вартості, зазначеної «на папері» станом на 01.01.2017 (94,27 млрд грн).

Коли Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

У квітні НБУ заявляв, що борг Дельта Банку перед ним по кредитам рефінансування становить 8 млрд грн (ці вимоги забезпечені заставними активами, у т.ч. кредитним портфелем Дельта Банку).

Заступник директора-розпорядника Фонду гарантування Андрій Оленчик нещодавно заявив, що великі вкладники Дельта Банку", вклади яких перевищують гарантовану суму відшкодування 200 тисяч гривень, зможуть повернути свої гроші в загальному обсязі на 8,8 мільярда гривень лише в разі звільнення активів банку з-під застави низки забезпечених кредиторів.

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут і тут, з Ощадбанком - тут і тутз ДІУ - тутз Cargill - тут і тут, з "Фокстрот" - тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку див. тут. Про спір НБУ з Укргазбанком через активи Дельта Банку див. тут

Про конфлікт Ощадбанку та М. Лагуна на 4 млрд грн - тутПро боргові вимоги Укрексімбанку до сестри М. Лагуна - тут.Про конфлікт М. Лагуна та КУА "Практика" (вкладник Кредитпромбанку) - тут.

Про накладання судом арешту на майно М. Лагуна за клопотанням СБУ читайте тут.

Про розслідування Генпрокуратури та Нацполіції щодо Миколи Лагуна і працівників НБУ читайте туттуттут і тутПро звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна див. тут. Про розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, - тут.

Про кримінальне провадження щодо екс-першого заступника глави ради директорів Дельта Банку Віталія Масюри див. тут і тут.  Про оголошену правоохоронцями підозру для екс-глави ради директорів Дельта Банку Олені Поповій див. тут.

Про сумнівний продаж Фондом гарантування мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" перед Дельта Банком для компанії, яка має опосередкований зв`язок з боржником, а також про виведення сотень автомобілів з-під застави банку читайте тут.

Про невдалі судові спори ліквідатора Дельта Банку з позичальниками читайте тут і тут.

Про втрату Нацбанком права вимоги за кредитом, який  Дельта Банк видав для "Укрспирта" див. тут.

Про дріблення депозитів у Дельта Банку див. тут.

Коментарі М. Лагуна див. туттуттут і тут.