Дельта Банк не зумів відсудити "Сільпо" в Fozzy Group

Все про економіку та фінанси

07 лютого Господарський суд Київської області відмовив ліквідатору Дельта Банку в задоволенні позову до ПрАТ «Сільпо Рітейл» (м. Вишневе) про звернення стягнення (на 42,55 млн грн) шляхом визнання права власності на предмет іпотеки – нежитлові приміщення площею 2228,90 кв.м, які розташовані на першому та частково на другому поверхах будівлі за адресою м. Київ, проспект Петра Григоренка, 23 (тут розміщений супермаркет «Сільпо»).

Згідно з судовими матеріалами, 05.12.2007 року між ТОВ «Фоззі-Фуд» і «Сведбанком» був укладений договір про кредитну лінію, ліміт по якій початково був встановлений на рівні 5,46 млн дол. При цьому 16.11.2010 між банком і ЗАТ «Сільпо Рітейл» був укладений іпотечний договір (як забезпечення виконання умов кредитного договору). 18.06.2013 Дельта Банк придбав у "Сведбанку" (був перейменований на «Омега Банк») право вимоги до ТОВ «Фоззі-Фуд".

За даними позивача, в позичальника виникла прострочена заборгованості на 2 млн дол (42,55 млн грн), у т.ч. по основній сумі кредиту на 1,77 млн дол, оскільки ж іпотекодавець не виконав умови іпотечного договору, банк і звернувся до суду.

Натомість відповідач проти позову заперечував, зазначаючи, що предметом розгляду справи є вимога до відповідача, як майнового поручителя про звернення стягнення на заставлене майно, однак вимоги про стягненя заборгованості безпосередньо до позичальника не заявляв, судове рішення про встановлення простроченої заборгованості ТОВ «Фоззі-Фуд» відсутнє.

У свою чергу суд вказав, що з огляду на положення ст.ст. 33, 36, 37, 39 Закону «Про іпотеку», ст.ст. 328, 335, 376 Цивільного кодексу, можна зробити висновок, що законодавцем визначено три способи захисту задоволення вимог кредитора на виконання забезпечених іпотекою зобов`язань шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки: судовий (на підставі рішення суду) та два позасудові (на підставі виконавчого напису нотаріуса та згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя).

«Ні чинним законодавством, ні нормами Іпотечного договору не передбачено право Іпотекодержателя реалізувати звернення стягнення на Предмет іпотеки для задоволення вимог Іпотекодержателя в судовому порядку шляхом набуття права власності на предмет іпотеки.

В позові заявлено лише вимогу до Іпотекодавця про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом набуття права власності, тобто позивачем обрано позасудовий спосіб задоволення вимоги Іпотекодержателя, позовні вимоги не підлягають задоволенню», - йдеться в рішенні суду.

Крім того, суд теж звернув увагу, що Дельта Банк не заявляв вимоги безпосередньо до ТОВ «Фоззі-Фуд» і факт наявності заборгованості та її прострочення не встановлено.

«Судом встановлено, що згідно штампу на конверті, в якому надійшла позовна заява, позов подано 20.07.2015 року, а як зазначає сам позивач, вимоги у звязку з порушенням зобов’язань за кредитним договором отримані відповідачем та позичальником 23.06.2015 року, тому станом на момент подання позову не минуло 30 днів виконання вимог позивача щодо сплати достроково заборгованості за кредитним договором, що свідчить про передчасність подання позову (на момент подання позову 20.07.2015 року не настав 30 денний строк виконання вимог Позикодавця/Іпотекодержателя)», - додається в рішенні суду.

27 лютого Київський апеляційний госпсуд прийняв до провадження апеляційну скаргу Дельта Банку на зазначене рішення.

Нагадаємо, що ТОВ «Фоззі-Фуд» і ПрАТ «Сільпо Рітейл» входять у Fozzy Group (відома супермаркетами «Сільпо», «Фоззі», «Фора»), одним з бенефіціарів якої є В. Костельман.

Згідно зі звітністю ПрАТ "Фоззі Груп" (холдингова структура Fozzy Group), його прибуток у 2016 році склав 1 млрд грн, що в 3,4 рази більше, ніж у 2015 році.

Про боргові спори між ВТБ Банком і Fozzy Group на 2 млрд грн читайте тут, про кредитування групи в "Альфа-Банку" - тут.

Про фінансові показники банку "Восток", пов`язаного з Fozzy Group, див. тут.