Дельта Банк: аудитори "Ернст енд Янг" знайшли нові збитки на 42 млрд грн, але це не все

Все про економіку та фінанси

Фонд гарантування вкладів оприлюднив «стислі результати» аналізу неплатоспроможного банку (forensic) Дельта Банку, підготовлені компанією ТОВ «Ернст енд Янг Аудиторські послуги» (презентація – тут).

«Спеціалістами компанії було проведено комплексний аналіз АТ «Дельта Банк» з метою виявлення фактів проведення проблемних або ризикових операцій, неналежного виконання процедур управління ризиками та внутрішнього контролю, виявлення в діяльності банку порушення банківського законодавства України та ін.

Компанія ТОВ «Ернст енд Янг Аудиторські послуги» була обрана виконавцем послуг щодо здійснення комплексного аналізу неплатоспроможного банку АТ «Дельта Банк» у грудні 2015 року за результатами проведеного Фондом тендеру», - йдеться в повідомленні Фонду.

У презентації «Ернст енд Янг» констатується, що розрахункова сума збитків (яка ще не була визнана Дельта Банком у обліку) за проаналізований період (тобто з 2012 року – за останні три роки до введення тимчасової адміністрації) склала 42,1 млрд грн.

«Ця сума збитків розрахована на основі вибіркового аналізу і не може вважатися за сумарний збиток банку. Повна сума можливих збитків не може бути кількісно оцінена через

- різниці у часі виникнення, включаючи значні розбіжності в обмінних курсах при конвертації у гривню, що впливає на суму збитків;
- деякі збитки не були підтверджені через недостатність документації;
- збитки у результаті розбіжностей в оціночній вартості (оскільки могли бути використані різні методи та підходи до оцінки)», - констатується в презентації.

У ній зауважується, що врахування результатів аналізу (можливе завищення акціонерного капіталу, залишки на рахунках «ностро», вартість утримуваних форвардних контрактів та інвестиційних сертифікатів) призвело б до порушення мінімального значення нормативу Н2 (достатність регулятивного капіталу) у кожному з проаналізованих років (березень 2012 року – березень 2015 року)

Врахування ж результатів аналізу (зобов`язання за акредитивами, залишки на рахунках «ностро», вартість утримуваних форвардних контрактів та інвестиційних сертифікатів) могло б спричинити порушення мінімальних значень нормативів ліквідності, встановлених постановою НБУ №368, починаючи з квітня 2014 року та до дати визнання юанку неплатоспроможним.

«Банк не повідомляв про порушення будь-якого із зазначених вище нормативів протягом періоду, що перевірявся, але міг також недотримуватися вимог щодо ліквідності ще у 2012 році», - констатують аудитори.

Також вони вказали на збитки, «які не можливо визначити кількісно»

- кредити надані під відсоткові ставки нижче ринкових;
- кошти розміщені під відсоткові ставки нижче середньої ставки НБУ;
- разові ліміти, затвердженні для сум на міжбанківських рахунках, що перевищують ліміти, рекомендовані департаментом з управління ризиками;
- різниці у відсоткових ставках за своп-операціями;
- плата відсотків за вищими, ніж середні, ставками по рахункам «лоро»/окремим депозитним рахункам.

Фахівці «Ернст енд Янг» ще звернули увагу на такі проблеми:

Неповна документація
- неповне відображення в обліку інформації щодо наданих акредитивів;
- невідображені у належному обліковому періоді договори застави;
- відсутність договорів застави у кредитних справах позичальників.

Подвійна застава активів
- кредити, надані у заставу багатьом контрагентам, усупереч положенням договорів застави;

Можливі порушення вимог постанови НБУ №692 від 30.10.2014 (про віднесення Дельта Банку до категорії проблемних):
- виявлені випадки отримання позичальниками кредитних коштів після 30.10.2014;
- застава активів без підтвердження внутрішнього дозволу та економічної доцільності;
- дані, що можуть свідчити про дроблення депозитних рахунків;
- погашення кредитів у негрошовій формі без дозволу НБУ

Завищення вартості об`єктів нерухомості
- вибіркове тестування об`єктів нерухомості вказує на завищену сукупну вартість перевірених об`єктів;

Пов`язані сторони
- невідображені надані акредитиви;
- конвертація капіталу - субординований кредит, отриманий Банком, було конвертовано у власний капітал; дохід від курсових різниць частково було направлено на погашення кредиту;

Потенційні пов`язані сторони
- недостатня документація щодо кредитних справ, що означає відсутність пояснень щодо прийнятих рішень та їх обґрунтування;
- факти отримання кредитних коштів після прийняття Постанови НБУ №692;
- погашення кредитів інвестиційними сертифікатами з сумнівною вартістю
- ндостатність «твердої» застави для забезпечення значних залишків по виданих кредитах;
- кедити, надані за пільговими ставками.

Рахунки «ностро»
- можливе завищення залишків на рахунках «ностро» станом на дату призначення тимчасової адміністрації.

Контекст

За даними Фонду гарантування, коли в Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

На 01 квітня 2017 року вкладникам-фізособам у межах гарантійної суми було виплачено 15,56 млрд грн (96,7% запланованих виплат), передусім, за рахунок емісійних коштів.

За даними Фонду, ринкова вартість активів Дельта Банк» була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від суми, зазначеної «на папері» на 1 січня 2017 року (94,27 млрд грн).

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тутз Ощадбанком - тут, з ДІУ - тутз Cargill - тут і тут, з "Фокстрот" - тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку на 1,5 млрд грн див. тут.

Про розслідування Генпрокуратури та Нацполіції щодо Миколи Лагуна (основного власника Дельта Банку) і працівників НБУ читайте тутПро звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна в розкрадання коштів білоруського Дельта Банку читайте тут

Про визнання Вищим госпсудом недійсною поруки М. Лагуна по зобов`язанням Дельта Банку перед Ощадбанком на 4,3 млрд грн читайте тут

Про визнання недійсною застави 222 автомобілів Mercedes-Benz, 638 Chevrolet та Opel, 1,5 тис ЗАЗ, наданих корпорацією "УкрАВТО" під кредит у Дельта Банку, читайте тутПро інші невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут

Про розслідування ДФС щодо дріблення депозитів у Дельта Банку (в т.ч. у контексті коштів СК "Арсенал Страхування") див. тут.