Дефіцит вугілля в Китаї провокує зростання світових цін

Все про економіку та фінанси

Виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук заявив, що величезний дефіцит вугілля, який відчуває Китай, серйозно загострив ситуацію на зовнішніх ринках і ускладнив його купівлю для потреб української генерації, пише "Енергореформа" (проект агентства "Інтерфакс-Україна").

"У цих умовах купувати вугілля на зовнішніх ринках украй складно. Китайський попит висмоктує вугілля з усіх куточків світу, навіть найвіддаленіших, де раніше Китаю не було. Під Китай переорієнтуються всі, в тому числі Росія і Казахстан. Всі будуть намагатися забезпечити цей попит з боку Китаю. А він буде робити все, щоб забезпечити ресурсом себе. На ринку ситуація вкрай напружена", - сказав Сахарук в кулуарах Київського міжнародного економічного форуму.

За його словами, державним компаніям Китаю поставлено завдання за всяку ціну забезпечити проходження зимового максимуму, особливо зараз, коли дефіцит електроенергії, обумовлений дефіцитом вугілля, став впливати на промисловий потенціал, оскільки призводить до обмеження роботи промислових підприємств.

При цьому він зазначив, що агресивний вихід Китаю на нетрадиційні для нього ринки викликаний його конфліктом з Австралією, а "Індонезія такий обсяг попиту не закриває".

"Вони виставили величезні біди на покупку вугілля з усього світу. Ще 3-6 місяців на ринку буде величезний попит на нього за дуже високою ціною, обумовленою потребою Китаю", - прогнозує виконавчий директор ДТЕК, уточнивши, що ціна палива складає $260-270 за тонну.

"Ми зараз веземо все, що можемо. З Польщі, Казахстану. З США контрактація човнів йде", - зазначив Сахарук.

При цьому він висловив стурбованість енергетичною залежністю України від Російської Федерації. "Ми сидимо на гачку. У будь-який момент можуть закрити поставки вугілля з РФ або ж електроенергії, навіть якщо вона піде", - зазначив він.

У той же час Сахарук акцентував, що українська генерація не відчувала б зараз проблем з сировиною, якби мала ресурси для його контрактації завчасно.

"За 1,5-2 роки з енергетики витягли всі гроші шляхом необгрунтовано низьких тарифів на е/е, які не мали ніякого зв`язку з реальністю. Немає запасу міцності в системі, а на тлі високої аварійності, низького виробництва вугілля ми відчуваємо дефіцит", - констатував топ-менеджер.

Разом з тим Сахарук зазначив, що у випадку ДТЕК низькі тарифи на е/е також позначилися на виробництві вугілля його шахтами. "У нас півтора року не було ніякого економічного стимулу заходити в довгострокову інвестицію, у якій довгий цикл видобутку ресурсу. Вклав сьогодні - отримаєш вугілля через 12-18 місяців", - сказав він.

Він також зазначив, що з огляду на проблеми з сировиною, ОЗП (осінньо-зимовий період) буде складним і може ознаменуватися обмеженням споживання. "Говорити про те, що ця зима пройде просто, зрозуміло і не буде збоїв, не можна. У Європі вже готуються до серйозного обмеження споживання. Примусового. Як Україна на цьому тлі може уникнути проблем?" - задався питанням Сахарук.