Членство України в НАТО: заяви Офісу президента і посла в Британії

Все про економіку та фінанси

Посол України у Великій Британії Вадим Пристайко припустив, що Україна може відмовитися від вступу в НАТО, якщо її до цього змусять обставини. Він заявив в інтерв’ю BBC Radio 5 Live, передає BBC News Україна, констатує "Радіо Свобода".

На запитання ведучого, чи може Україна розглянути варіант не вступати в НАТО, Пристайко відповів: «Ми могли б», уточнивши: «враховуючи ту загрозу, яка є», Україна могла б бути вимушеною піти на такий крок.

«Запитання, яке ставить собі 40-мільйонна країна, як ми виживемо, якщо вони (Росія – ред.) прийдуть завтра?» – сказав посол. За його словами, Україна може залишитися беззахисною в той час, як всі її західні сусіди є членами НАТО.

На уточнення ведучого, чи справді посол мав на увазі, що Україна може відмовитися від вступу в НАТО, Пристайко відповів: «Так, ви праві, це те, що записано в нашій Конституції. Я зараз частково йду проти головного документа, що ми маємо. Коли я кажу це, (я маю на увазі – ред.) що ми гнучкі, намагаючись знайти найкращий вихід. Якщо нам доведеться пройти через якісь серйозні поступки, це те, що ми можемо зробити. Безперечно».

Водночас посол наголосив, що в разі вступу України до НАТО це не змінить суттєво безпекової ситуації для Росії, бо «Росія вже оточена країнами НАТО».

Вадим Пристайко в коментарі "Європейській правді" таким чином пояснив вказану заяву:

"Ми зараз на різних інтерв’ю тут пояснюємо, що НАТО (курс на НАТО. - Ред.) є навіть в Конституції і ніяких змін зараз немає, але ми не можемо розраховувати зараз на НАТО - бо ми не члени родини.

Щоб уникнути війни просто зараз, ми готові на компроміси, але вони не лежать у сфері НАТО, а в Мінських домовленостях тощо. Щодо НАТО зараз - ми залишаємо курс, але вимушені шукати інші варіанти, які дозволять вижити просто зараз".

Крім того, посол запевнив, що Україна не переглядатиме план щодо вступу до Північноатлантичного альянсу, пише "РБК-Україна" з посиланням на Reuters.

Пристайко підкреслив, що більш рання заява була результатом непорозуміння.

"Зараз ми не член НАТО, і ми готові піти на багато поступок, щоб уникнути війни, що ми і зробили в нашому діалозі з росіянами. Це не має ніякого відношення до вступу в НАТО, оскільки воно передбачене Конституцією", - заявив він.

При цьому він додав, що мова йшла про те, щоб шукати угоди з іншими країнами.

"Мова йде не про відстрочку плану вступу в НАТО - ми говоримо про те, що зараз ми не в блоці, тому потрібно шукати щось ще, наприклад двостороння угода з Великобританією, США. Тому ми шукаємо інші механізми за межами НАТО, щоб мати можливість пережити це конкретне випробування", - підкреслив посол.

Коли його знову запитали, чи змінить Україна свою мету вступу до НАТО, він відповів: "Ні".

МЗС України заявило, що слова Вадима Пристайка про те, що Київ міг би відмовитися від членства у НАТО для запобігання війні, вирвані з контексту.

"Слова посла України у Великій Британії Вадима Пристайка про те, що Україна нібито готова розглянути відмову від членства в НАТО задля запобігання війні з Росією, вирвані з контексту", - заявив речник МЗС Олег Ніколенко.

В МЗС наголошують, що заради миру і збереження життів наших громадян Україна готова йти на будь-які формати діалогів з країнами та міжнародними організаціями.

"Водночас посол Пристайко слушно зазначив в інтерв`ю, що перспектива членства в НАТО закріплена в Конституції України, але Україна наразі не є членом НАТО чи іншого безпекового альянсу. Тож ключовим для нашої країни стає питання гарантій безпеки. Безперечно, найкращою такою гарантією був би негайний прийом України до Альянсу. Але загрози Україні існують тут і зараз, відтак пошук відповіді на питання гарантій стає фундаментальним нагальним завданням. При цьому жодне рішення не може бути ухвалене всупереч Конституції України", - наголосили в МЗС.

Прес-секретар президента Сергій Никифоров, коментуючи для Liga.net заяву Вадима Пристайка, сказав, що курс на вступ до НАТО та Євросоюзу залишаються "безумовним пріоритетом" для України.

"Посол використав слово "гнучкість". Думаю, варто дати йому можливість пояснити, що саме він мав на увазі, перш ніж робити якісь висновки, особливо такі гучні. Поза тим, яке б не було пояснення, північноатлантичний та європейський курс залишається безумовним пріоритетом нашої країни", – сказав Никифоров.

Він зазначив, що цей курс не лише закріплений у Конституції, а й щодо нього є повна згода влади та суспільства.

Водночас радник глави Офісу президента Михайло Подоляк додав, що Україна хоче бачити пряму заяву НАТО про перспективу її членства в цьому оборонному альянсі, тому що "ситуація надто напружена і позиції мають бути акуратними та чіткими".

Подоляк підкреслив: Україна "цілком конкретно" висловила своє ставлення до НАТО та ЄС, і позначила як свої цивілізаційні пріоритети, так і свою важливість у побудові оновленої системи загальноєвропейської безпеки. Він нагадав, що обидва союзи зафіксовані у фундаментальних законах України "як безумовні пріоритети" – і це підтримує більшість українців.

"Тому немає жодних інших обговорень для будь-якої посадової особи – це вже чітко визначено. Але, з іншого боку, де подібна чіткість від НАТО та ЄС? Тому що чіткість – це відповідальність, гарантії. На мій погляд, саме сьогодні Україна має отримати чітку відповідь у вигляді перспективи членства", – вважає радник голови ОП Андрія Єрмака.

Як висловився Подоляк, "ми не можемо завжди стояти на порозі, не розуміючи, чи готові нас впустити". Він зазначив, що гарантувати безпеку України "справді надійно може лише європейська та євроатлантична інтеграція".

"Власне, про неприпустимість двоїстого становища, коли Україна обрала конкретний напрямок, а колективний НАТО зайняв демонстративно вичікувальну позицію, чим, безумовно, заохочує РФ на агресивну поведінку, і кажуть чиновники України", – резюмував він.