ЄБРР надасть "Укренерго" EUR50 млн для підтримки ліквідності

Все про економіку та фінанси

ЄБРР дозволить НЕК "Укренерго" змінити призначення кредиту на EUR50 млн для екстреної підтримки ліквідності, а Європейський фонд сталого розвитку надасть гарантію покриття перших втрат, пише "Енергореформа".

"Ця підтримка є частиною обсягу в EUR1 млрд, яку ЄБРР планує реалізувати в Україні цього року у співпраці з донорами та партнерами", – йдеться у прес-релізі банку 11 травня.

ЄБРР зазначає, що EUR50 млн дозволить забезпечити стабільне електропостачання в країні, економіка якої зазнала суттєвого негативного впливу внаслідок військового вторгнення Росії у лютому.

"У той час, коли українці протистоять російській агресії, важливо забезпечити належне електропостачання в їхній країні, а отже, підтримати критично важливу роль "Укренерго". Ми також разом з ЄБРР готуємо підтримку для інших важливих сфер української економіки, яка буде надана найближчими тижнями , зокрема для забезпечення потреб у ліквідності у залізничній та фармацевтичній галузях", – наводяться у повідомленні банку слова виконавчого віце-президента Європейської Комісії Валдіса Домбровскіса.

Він приєднався до президента ЄБРР Оділь Рено-Бассо, щоб підписати гарантію Європейського фонду сталого розвитку (ЄФСР) щодо цього кредиту, яка зменшить кредитний ризик для банку за поточних умов війни, уточнюється у релізі.

Згідно з ним, підтримка "Укренерго" є частиною загальної підтримки в EUR1 млрд, яку ЄБРР планує реалізувати в Україні цього року у співпраці з донорами та партнерами.

Для задоволення найбільш невідкладних потреб України банк визначив п`ять пріоритетних галузей української економіки: торгове фінансування, енергетичну безпеку, життєво важливу інфраструктуру, продовольчу безпеку (забезпечення через банки ліквідності для фермерів на весняну посівну кампанію, а також для сільськогосподарських компаній та продуктових рітейлерів) і підтримка ліквідності для фармацевтичних фірм.

Як повідомлялося, у липні 2019 року ЄБРР погодився надати "Укренерго" EUR149 млн на модернізацію ключових елементів інфраструктури передачі електроенергії з метою підтримки стабільного функціонування системи та синхронізації з європейськими електричними мережами, а також на допомогу Україні у приведенні її законодавства та принципів операційної діяльності у відповідність із Третім енергопакетом ЄС. Кошти цього кредиту були використані частково.

Після розпочатої Росією війни ЄБРР та Україна домовилися про зміну призначення частини існуючого кредиту для екстреної підтримки ліквідності.

ЄФСР є фінансовим механізмом Плану зовнішніх інвестицій ЄС, який передбачає підтримку інвестицій в Африці та країнах-сусідах ЄС.

ЄБРР негайно засудив російське вторгнення в Україну 24 лютого та пообіцяв стояти разом з Україною.
Рада керуючих банку 4 квітня проголосувала за призупинення на невизначений термін доступу Росії та Білорусі до фінансування та технічної допомоги ЄБРР. Банк закриває свої офіси у цих двох країнах. На додаток до пакету стійкості у розмірі EUR2 млрд ЄБРР пообіцяв допомогти з фінансуванням відновлення України, коли це дозволять умови.

Усі інвестиції ЄБРР в Україні в рамках пакету стійкості для України та сусідніх країн, на які вплинула війна, передбачатимуть розподіл ризиків із партнерами.