Брокбізнесбанк не знайшов покупців на 1,3 млрд грн боргу фірм, які пов’язували з Буряками

Все про економіку та фінанси

11 липня Фонд гарантування провів “голландський” аукціон з продажу прав вимоги Брокбізнесбанку на 1,3 млрд грн за низкою кредитних договорів 2007-2012 років, які забезпечені в т.ч. виробничими комплексами площею 2847,1 кв.м. (м. Луцьк, вул. Заньковецької), площею 1522,8 кв.м. (м. Черкаси, вул. Берегова), рухомим майном (вантажні фургони), товарами в обороті, холодильним обладнанням для виробництва морозива тощо.

Попри те, що в ході аукціону вартість активу знижувалася в 5 разів порівняно зі стартовою ціною (до 261 млн грн), покупців не знайшлося.

Згідно з судовими матеріалами, позичальниками за відповідними позиками є ТОВ «Торговий дім «Еліт» і ТОВ «Еліт».

Заставодавцем за частиною кредитів був Олександр Буряк - екс-співласник Брокбізнесбанку, який разом з братом у середині 2013 року продав основний пакет акцій фінустанови для структур, пов’язаних із Сергієм Курченком (причому за даними ГПУ, акції банку були викуплені за рахунок виданих ним же кредитів).

Наразі в держреєстрі засновником ТОВ “Еліт” значиться панамська компанія "Наредо Бізнес корп". За даними ЗМІ, у 2011-2014 рр. одним з співзасновників ТОВ “Еліт” був О. Буряк.

Відповідно до судових матеріалів, ТОВ “Еліт” виступало в т.ч. іпотекодавцем ТОВ «Торговий дім «Еліт» по його борговим зобов’язанням перед Брокбізнесбанком.

Вказані компанії фігурували в кримінальному провадженні №42015100040000206 щодо можливих зловживань у Брокбізнесбанку, в т.ч. шляхом розриву кредитних та іпотечних договорів з позичальниками, зникнення заставного майна тощо (детальніше про це тут).

У червні Фонд гарантування намагався продати борг структур Курченка перед Брокбізнесбанком на 12,6 млрд грн. Але покупців не знайшлося, хоча вартість активу знижувалася на 80% від стартової (до 2,5 млрд грн).

Контекст

Брокбізнесбанк був визнаний неплатоспроможним у кінці лютого 2014 року, а в червні того ж року його відправили на ліквідацію.

За даними Фонду гарантування, на 01.02.2014 кредитний портфель юросіб у Брокбізнесбанку становив 26,1 млрд грн, фізосіб – 0,8 млрд грн. Обсяг депозитів юросіб – 4,6 млрд грн, фізосіб – 5,75 млрд грн, обсяг коштів банків – 3,2 млрд грн.

На 01.07.2018 вкладники Брокбізнесбанку в межах гарантійної суми отримали компенсації від Фонду гарантування на 2,6 млрд грн (96,6% запланованих виплат).

ФГВФО заявляв, що оціночна вартість активів, включених до ліквідаційної маси «Брокбізнесбанку», склала менше 15% від суми, зазначеної у бухгалтерській документації банку. При тому, що «на папері» вартість активів банку склала майже 15,33 млрд грн, незалежні оцінювачі оцінили їх у 2,22 млрд грн.

У Фонді гарантування розповідали, що забезпеченням під частину кредитного портфелю Брокбізнесбанку (на 8 млрд грн) були товари в обороті - газ і паливо в трубопроводах. «Коли приїхали дивитися заставу за місцем, вказаним в адресі, нічого крім охоронця, собаки і бочки, яка і була, мабуть, товаром в обороті, не виявили. Це був відомий кредит Курченко», - зазначала заступник директора-розпорядника Фонду гарантування Світлана Рекрут.

Також Фонд уточнював, що 95% кредитного портфеля банку не обслуговується або є проблемним; 78% корпоративного кредитного портфеля – видані юрособам, пов’язаним із колишнім власником банку; за багатьма угодами відсутні оригінали договорів; загалом, трохи менше 80% кредитного портфеля юросіб є беззаставними або зі «сміттєвим» забезпеченням.

"Аналіз фінансових операцій свідчить про маніпуляції, вчинені акціонерами банку. До правоохоронних органів подано 117 заяв про вчинення кримінальних правопорушень, тривають досудові розслідування у тому числі щодо пов’язаних з банком осіб про нанесення банку мільярдних збитків.

Наприкінці 2016 року на продаж було виставлено лот, до складу якого увійшли 12 інсайдерських кредитів. При тому, що борг перед банком за договорами сягнув 7,41 млрд грн, незалежні оцінювачі оцінили їх у 0,59 млрд грн. У забезпечення за кредитами було передано майнові права за контрактами та частку в статутному капіталі підприємства, а також паливно-мастильні матеріали, місцезнаходження яких не встановлено. Лот виставлявся на продаж тричі, але аукціони не відбулися через відсутність учасників. За більшістю кредитів позовні вимоги банку задоволені у повному обсязі, відкриті виконавчі провадження, але стягнути на користь банку просто немає чого.

3,32 млрд грн було виведено колишнім керівництвом банку внаслідок операції врахування простих векселів з приватною компанією. На цю суму в обліку виникла прострочена заборгованість за пред’явленими до оплати векселями. Крім того в банку відсутні оригінали договорів з векселедавцями, що ускладнює процес повернення коштів та є передумовою нанесення збитків банку", - зауважував ФГВФО.