Боргові претензії Сбербанка до Ахметова наближаються до мільярда

Все про економіку та фінанси

11 березня Господарський суд м. Києва повернув без розгляду позовну заяву Сбербанку до держпідприємств "Вугілля України" і "Державна вугільна компанія", а також до ТОВ "ДТЕК ТРЕЙДІНГ" (кінцевий бенефіціар – Р. Ахметов).

Як вказується у відповідній ухвалі суду, позивачем заявлялися

- вимоги про визнання недійсними договорів про відступлення права вимоги №06-15/ц від 19.05.2015, №06-15/ц/1 від 29.05.2015, №06-15/ц/2 від 02.06.2015, які були укладені між трьома вказаними структурами;

- вимоги про стягнення з ТОВ "ДТЕК Трейдінг" 210 млн грн заборгованості за договором поставки вугілля № 278/3 від 27.12.2012.

Суд зауважив, що «зазначені вимоги не пов’язані між собою підставами виникнення та поданими доказами, оскільки при вирішенні спору підлягають встановленню обставини щодо підстав якими обґрунтовується вимога щодо виконання відповідачами своїх зобов’язань, а також обставини щодо підстав встановлення недійсності правочинів, фактично за поданою позивачем позовною заявою підлягають вирішенню два окремі спори, зокрема і з різним предметом спорів та з різним складом сторін». На цій підставі позовна заява й була залишена без розгляду.

«Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущених порушень», - уточнюється в ухвалі суду.

Звернемо увагу, що наприкінці 2014 року повідомлялося, що Госпсуд м. Києва зобов’язав «Вугілля України» виплатити Сбербанку 668,6 млн грн. за простроченим кредитом.

Можна припустити, що контракт на поставку вугілля з ТОВ «ДТЕК Трейдінг» міг виступати, наприклад, забезпеченням виконання зобов’язань "Вугілля України" по тому чи іншому кредитному договору зі Сбербанком.

Також нагадаємо, як писав Finbalance, Сбербанк судиться з низкою компаній, що входять в Corum Group (до грудня 2013 року називалася «Гірничі машини») – машинобудівний підрозділ холдингу СКМ (SCM) Ріната Ахметова, намагаючись стягнути з них 442 млн грн. Крім того, в лютому повідомлялося про намагання російського Сбербанку стягнути з «Запоріжсталі» (контролює Р. Ахметов) 10 млн грн.

Ще в травні 2015 року перший заступник голови правління російського Сбербанку Максим Полєтаєв заявляв, що фінустанова готує реструктуризацію кредитів групи «Метінвесту».

Крім того, торік Reuters повідомляло, що російський Сбербанк консолідовує на своєму балансі кредити ДТЕК – енергетичного підрозділу СКМ. Йшлося, зокрема, про придбання суми участі Sberbank (Switzerland) в синдикованому кредиті DTEK Holdings Limited на 11,9 млн евро. «Ми знімаємо потенційні ризики зі швейцарської «дочки», консолідовуючи борг холдинга на балансі головного банку», - зазначав фіндиректор Сбербанку Олександр Морозов, відмовляючись від більш детальних коментарів.

У жовтні 2011 року була інформація, що ДТЕК підписав угоду з російським Сбербанком про відкриття кредитної лінії в розмірі 500 млн дол. в російських рублях терміном на 5 років. Крім того, в жовтні 2012 року повідомлялося, що ДТЕК уклав угоду по залученню клубної синдикованої кредитної лінії на 416 млн євро, яка була організована за участі в т.ч. Sberbank CIB (передбачалося 2 транші терміном на 3 и 5 років).

ДОВІДКОВО:

У квітні 2015 року «Метінвест» оголосив, що знаходиться в стані дефолту. Група намагається реструктуризувати борги на 3 млрд дол. У листопаді Reuters повідомляло, що переговори з кредиторами йдуть «повільно і погано». 27 січня держателі єврооблігацій «Метінвесту» погодилися на реструктуризацію його зобов’язань на 1,125 млрд дол і тимчасовий мораторій на погашення паперів).

Згідно з повідомленням DTEK Finance PLC на Лондонській фондовій біржі, 29 березня компанія не здійснила купонний платіж по євробондам (папери з погашенням у березні 2018 року; обсяг відповідного випуску – 160 млн дол).

Нещодавно агентство Fitch повідомляло, що компанія ДТЕК допустила дефолт за декількома банківськими кредитами (оскільки пільговий період по частині банківського боргу закінчився без проведення необхідних виплат).

Група «ДТЕК» в офіційній заяві повідомляла, що продовжує переговори про реструктуризацію заборгованості перед іноземними кредиторами з залученням компанії Rotschild.

У першому півріччі 2015 року компанія здійснила обмін єврооблігацій у розмірі 200 млн дол. США на нові папери на суму 160 млн дол. США з терміном погашення в березні 2018 року.

За даними холдингу «ДТЕК», його чистий збиток в 2015 році збільшився на 90,3% - до 37,4 млрд грн. Причому компанії, що входять в цей енергохолдинг, декларували збитки не тільки на Донбасі, але й на Галичині, Дніпропетровщині та в Києві.

До слова, державне «Центренерго» (яке уряд планує виставити на приватизацію) торік отримало прибуток 69,96 млн грн. (у 2014 році – 70,6 млн грн).

До речі, підконтрольні Р. Ахметову "ММК ім. Ілліча" та "Азовсталь" теж декларували мільярдні збитки за підсумками 2015 року, тоді як, наприклад, «АрселорМіттал Кривий Ріг» отримало прибуток 1,38 млрд грн.

Це ж саме стосується "Північного ГЗК" та "Інгулецького ГЗК", на контрасті з якими швейцарська Ferrexpо К. Жеваго (яка володіє в Україні Полтавським ГЗК, а ще Єристівським ГЗК) в 2015 році декларувала прибуток 31,5 млн дол.

Про намагання Укрексімбанку та Ощадбанку відсудити в "телефонної" компанії Р. Ахметова близько 850 млн грн читайте тут.

Finbalance