Борги "Дельта Банку": НБУ судиться з Лагуном

Все про економіку та фінанси

13 лютого Києво-Святошинський райсуд Київської області відкрив провадження по двом справам (1, 2) за позовом НБУ до Миколи Лагуна про звернення стягнення на предмет іпотеки. Як третя особа в справах фігурує Дельта Банк. Про яке саме майно йдеться, в ухвалі суду не уточнюється.

Нагадаємо, торік НБУ заявляв, що намагається в суді стягнути з М. Лагуна 766,85 млн грн за майновим поручительством (земельними ділянками) по рефінансуванню для «Дельта Банку».

Додамо, що 21 березня Київський апеляційний госпсуд прийняв до провадження апеляційну скаргу НБУ на ухвалу Госпсуду м. Києва від 27 лютого, якою Нацбанку було повернуто без розгляду позов до ТОВ «Крем-1» щодо стягнення 7,33 млн грн.

Свої позовні вимоги НБУ обґрунтовує заборгованістю Дельта Банку на 3,045 млрд грн та просить судові органи звернути стягнення на предмет іпотеки за іпотечним договором від 14.05.2014 на земельні ділянки площею 4,8258 га та 1,3672 га.

Кінцеві бенефіціари ТОВ «Крем-1» – Антоніна Лагун (сестра Миколи Лагуна) та Елені Лаоу (Кіпр). 

Як писав Finbalance, Микола Іванович Лагун та Антоніна Іванівна Лагун раніше були засновниками ТОВ "ФК "Іпотека Кредит", якому Омега Банк (був підконтрольний М.Лагуну) переуступив за 5 млн грн право вимоги на 2,34 млрд грн та балансовій вартості застави 3,62 млрд грн.

Водночас Укрексімбанку судився зі згаданим ТОВ «Крем-1» щодо звернення стягнення на 28,5 гектарів землі в Києво-Святошинському районі Київської області в рахунок погашення боргу ТОВ «Агроновоком» на 44,3 млн дол і 27,06 млн грн.

Контекст

Нещодавно глава НБУ Валерія Гонтарева уточнила, що М. Лагун не давав персональну гарантію під рефінанс для Дельта Банку. "Він отримував рефінанс під заставу паперів Державної іпотечної установи з державними гарантіями <...> Частина заборгованості [Дельта Банку] погашена ФГВФО і НБУ, приблизно 5,3 млрд грн, тому що був закладений портфель споживчих кредитів", - зазначала глава НБУ.

Коли Дельта Банку був визнаний неплатоспроможним (03 березня 2015 року), його борг перед НБУ становив 9,3 млрд грн.

У 2014 році в період керівництва Нацбанком Ігоря Соркіна (до 24 лютого) «Дельта Банк» отримав від НБУ під заставу держоблігацій по операціям РЕПО 1,42 млрд грн рефінансування.

У період керівництва в НБУ Степана Кубіва (з 24 лютого до 20 червня 2014 року) – 4,15 млрд грн кредитів для збереження ліквідності під заставу майнових прав по кредитним договорам. Крім того, «Дельта Банк» під заставу держоблігацій по операціям РЕПО одержав ще 786 млн грн, а на тендерах під заставу держоблігацій, облігацій ДІУ та облігацій підприємств з гарантією Кабміну – 2,6 млрд грн.

У період керівництва в НБУ Валерії Гонтаревої (з 20 червня 2014 року) «Дельта Банк» отримав від Нацбанку стабкредит на 960 млн грн (такі позики видаються як мінімум на два роки), а також 1 млрд грн – під заставу держоблігацій на тендерах. За даними НБУ, в 2015 році "Дельта Банк" рефінансування на строк більше 30 днів не одержував.

Як писав Finbalance, слідчі Генпрокуратури в рамках кримінального провадження №12014100000000703 допускають, що службові особи НБУ могли бути причетні до виведення 4,1 млрд грн рефінансування з Дельта Банку через придбання валюти за рахунок цих коштів (на 535,3 млн дол) і їх перерахування за кордон в інтересах 12 пов`язаних між собою суб`єктів господарювання, окремі службові особи яких були співробітниками Дельта Банку.

За даними Фонду гарантування, коли в Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

На 01 березня 2017 року вкладникам-фізособам у межах гарантійної суми було виплачено 15,56 млрд грн (96,8% запланованих виплат), передусім, за рахунок емісійних коштів.

За даними Фонду, ринкова вартість активів «Дельта Банку» була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від суми, зазначеної «на папері» на 1 січня 2017 року (94,27 млрд грн).

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тутз Ощадбанком - тут, з ДІУ - тутз Cargill - тут і тут, з "Фокстрот" - тут

Про визнання недійсною застави 1,5 тис автомобілів ЗАЗ і 222 Mercedes-Benz корпорації "УкрАВТО" під кредит у Дельта Банку див. тут і тутПро інші невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут

Про визнання Вищим госпсудом недійсною поруки М. Лагуна по зобов`язанням Дельта Банку перед Ощадбанком на 4,3 млрд грн читайте тут

Про звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна в розкрадання коштів білоруського «Дельта Банку» читайте тутПро розслідування прокуратури щодо екс-першого заступника ради директорів Дельта Банку Віталія Масюри див. тутПро оголошену правоохоронцями підозру для екс-глави ради директорів Дельта Банку Олени Попової див. тут.

Про кримінальне провадження НАБУ щодо розтрати 12 млрд грн рефінансування НБУ низкою банків (у т.ч. "Дельтою") та залучення до сумнівних операція австрійського банку див. тут.