Блінкен каже, що Росія ще не використовує газ як зброю: Кулеба не погодився

Все про економіку та фінанси

Державний департамент США вважає, що дії Росії у енергетичній галузі не перетнули ту лінію, коли можна говорити, що Москва використовує газ як зброю. Про це заявив держсекретар Ентоні Блінкен на спільній прес-конференції з очільником МЗС України Дмитром Кулебою у Вашингтоні, пише "Європейська правда".

Блінкен заявив, що США слідкує за розвитком ситуації на енергетичних ринках та за діями РФ, а також не знімає з себе зобов’язання накласти санкції на РФ у разі, якщо Росія буде "використовувати газ як зброю". Відповідну обіцянку, як відомо, дали влітку США та Німеччина, коли досягли домовленості, що дозволила добудувати "Північний потік-2"

Втім, зі слів Блінкена випливає, що Москва, на думку США, не перетнула цю межу.

"Росія раніше вже використовували газ як зброю, і зараз ми слідкуємо, чи не з’являться ознаки того, що вона планує це зробити знову... Щойно Росія буде використовувати газ як зброю, ми, а так само Німеччина, будемо готові на рішучі кроки", - заявив він.

Згодом, відповідаючи на уточнююче запитання журналіста про те, чому США не вважають некоректними чинні дії Росії, які дестабілізують європейський енергетичний ринок, Блінкен уточнив, що вважає червоною лінією повне припинення постачання газу територією України, як це було у 2009 році. Наразі, нагадав він, транзит через Україну зберігається.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, взявши слово для відповіді, не погодився з американським колегою. "Ми вважаємо, що Росія вже використовує газ як зброю", - заявив він, додавши, що Росія має отримати "чіткий сигнал з Берліна та Вашингтона", про неприпустимість енергетичного шантажу, який вона проводить.

Як відомо, за останні місяці через нестачу постачання газу в Європі кількаразово злетіли ціни на газ, що вже призвело до банкрутства низки підприємств. Росія обіцяє збільшити постачання у разі початку роботи газогону "Північний потік-2". 

За словами Блінкена, США нададуть Україні нове фінансування для допомоги у диверсифікації енергетичних ресурсів, пише "Інтерфакс-Україна".

"Ми також обговорюємо способи гарантування безпеки енергетичних поставок в Україну, що включає надання нового фінансування, щоб допомогти Україні диверсифікувати її енергетичні ресурси, роботу з ключовими союзниками та партнерами, щоб задіяти всі можливі важелі та тиск для продовження транзитної газової угоди України з Росією та підтримку зусиль України щодо приєднання її електричних мереж до європейських", - сказав Блінкен.

Держсекретар США додав, що якщо РФ намагатиметься використати енергію як зброю або здійснить подальшу агресію проти України, США та Німеччина застосують відповідні дії.

Він нагадав, що є спільна заява США та Німеччини, яка стосується "Північного потоку 2", енергетичної безпеки та зусиль, які вони роблять для того, щоб посилити становище України.

"Ми прихильні до імплементації цієї угоди. Канцлер Меркель публічно заявила, що Німеччина зробить усе можливе, щоб прояснити, що "Північний потік 2" - це не заміна обіцяним транзитним поставкам через Україну", - зазначив Блінкен.

За його словами, адміністрація США працює з партнерами над тим, "щоб використати важелі впливу та домогтися продовження угоди про транзит російського газу через Україну".

Говорячи про високі ціни на енергоносії в Європі, Блінкен зазначив, що "Росія може і має нарощувати постачання газу".