Міненерго Білорусі заявило про відновлення експорту електроенергії в Україну

Все про економіку та фінанси

Білорусь може 6 листопада поставити Україні 115 МВт-год електроенергії. Згідно з даними на сайті ENTSO-E, на 6 листопада заброньовано по 5 МВт потужності перетину з Білоруссю на кожну годину доби, крім останньої, пише "Інтерфакс-Україна".

За даними на сайті НЕК "Укренерго", на аукціоні з розподілу потужності міждержавних перетинів для імпорту на 6 листопада 10 МВт викупило ТОВ ЕРУ "Трейдинг", що належить Ярославу Мудрому і Дейлу Перрі, ще 5 МВт – ТОВ "ТЕТ груп" Віталія Бутенка. Всього пропонувалося 15 МВт.

Нещодавно створене ТОВ "ТЕТ груп", власником якого є колишній глава "Д. Трейдинг" Віталій Бутенко, провадило активну політику з бронювання потужностей для імпорту на добових аукціонах "Укренерго", проведення яких вона відновила з 1 листопада для періодів постачання на 3 листопада й наступні дати.

У підсумку ТОВ "ТЕТ груп" на добовому аукціоні на 3 листопада викупило 400 МВт потужності на всі години для імпорту електроенергії з Білорусі, на 4 листопада – 500 МВт з 900 МВт, запропонованих НЕК "Укренерго". На 5 листопада 10 МВт з 15 запропонованих викупило ТОВ "ЕРУ Трейдинг", решта 5 МВт залишилися нерозподіленими.

Раніше за підсумками місячного аукціону на листопад 855 МВт потужності для імпорту з Білорусі викупила НАЕК" Енергоатом", ще 15 МВт – ТОВ "Електро Ком`юніті". Але, судячи з усього, "Енергоатом" відмовився від потужності перетину на 3 і 4 листопада, оскільки вони були виставлені на добовий аукціон. Водночас уже на добові аукціони на 5 і 6 листопада виставлялося лише 15 МВт, що дало привід учасникам ринку говорити про те, що "Енергоатом" на ці дні залишив за собою право на раніше заброньовані потужності. В самій компанії це не коментують.

При цьому всі перші п`ять днів листопада імпорт із Білорусі фізично не здійснювався. Також не було зазначено про бронювання потужностей на сайті ENTSO-E за добу до поставок.

Як повідомлялося, голова енергокомітету Верховної Ради Андрій Герус прогнозував, що "ТЕТ груп" може розпочати імпорт із Білорусі з 5 листопада обсягом 400 МВт-год.

Джерела в уряді й на ринку водночас зазначали, що Білорусь не підтверджує "Енергоатому" фізичні обсяги імпорту "через політику". 

P.S.

Білорусь почала експорт електроенергії в Україну - 6 листопада електроенергія почала надходити в українську енергосистему, заявило Міненерго Білорусі, пише "РБК-Україна".

"Відповідно до підписаного контракту, поставки будуть здійснюватися протягом листопада", - йдеться в повідомленні.

Графік поставок сформований білоруською стороною з урахуванням наявних технічних можливостей: режимів роботи енергосистеми і потужностей генеруючого обладнання, відзначили в міненерго Білорусі.

Нагадаємо, 2 листопада Білорусь почала аварійні поставки електроенергії в Україну потужністю 500 МВт. Тоді заявлялося, що про довгострокові поставки мова не йде.

Раніше прем`єр-міністр України Денис Шмигаль допустив відновлення імпорту електроенергії з Білорусі, але зазначив, що для цього має бути сильно холодна зима.