БЕБ: з початку війни з України незаконно вивезли готівку й інші активи на понад 3 млрд євро

Все про економіку та фінанси

Бюро економічної безпеки (БЕБ) повідомляє, що 22 квітня за ініціативи директора Бюро Вадима Мельника проведено першу робочу он-лайн зустріч з представниками митних органів сусідніх європейських країн (Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії, Молдови).

На зустрічі були також присутні представники Офісу президента України, Державної податкової служби України, Державної служби фінансового моніторингу України.

Як зазначається, обговорювалися питання виведення валютних коштів та цінностей резидентами та нерезидентами України в ЄС.

“Із 24 лютого і до сьогодні, громадяни України та іноземці перевозять через наш державний кордон готівку, дорогоцінні аксесуари та банківські метали в особливо великих розмірах. Часто діють за попередньою змовою з невстановленими особами, за узгодженим злочинним планом, без відповідного митного декларування. При цьому мають на меті приховати незаконно отримані прибутків та здійснити їх подальшу легалізацію в країнах Європейського Союзу. Орієнтовна загальна сума коштів, виведених таким чином за кордон, становить понад 3 млрд євро”, - зазначив директор БЕБ Вадим Мельник.

Як зазначається, "випадки незаконного вивезення валюти за кордон набули значних розмірів".

Повідомлення Бюро економічної безпеки: 

"БЕБ проаналізувало та вже виявило велику кількість подібних фактів. Зараз досліджується законність походження виведених коштів та їх можлива легалізація шляхом перерахунку або перевезення за кордон. У разі встановлення їх незаконного походження вживатимуться заходи щодо їх арешту та подальшого повернення до України.

Зокрема, встановлено факти, коли фізичні особи отримували кошти злочинним шляхом в Україні без сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів. Громадяни ймовірно були учасниками схем з мінімізації доходів, учасниками конвертаційних центрів, хабарниками тощо. За попередніми результатами слідства, у більшості випадків наявні ознаки легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

За словами Вадима Мельника, готівка, отримана ймовірно злочинним шляхом в Україні за такою схемою, без відповідного гострого реагування правоохоронних органів України де-факто легалізується в Європі. Таким чином «брудні» гроші вливаються у фінансову систему ЄС та можуть використовуватися для подальшої протизаконної діяльності. Зокрема, для фінансування військ російської федерації.

На сьогодні, БЕБ очікує від сусідніх країн відповіді на свої запити по всіх резидентах та нерезидентах України, що декларували готівку у великих розмірах з початку війни.

Керівник БЕБ також наголосив на необхідності швидкого узгодження та підписання меморандумів про стратегічне партнерство та обмін інформацією з країнами-учасницями наради".