Байден - про Афганістан: якщо ваша армія не воює, ми не будемо воювати за вас

Все про економіку та фінанси

Президент США Джо Байден під час звернення до американського народу щодо ситуації в Афганістані заявив, що Сполучені Штати не братимуть участь у бойових діях на території Афганістану, якщо афганці самі не готові боротися з екстремістами, пише Lb.ua.

"США не воюватимуть за Афганістан, якщо Афганістан не воюватиме за себе", - сказав Байден, додавши, що “більше жоден американець не загине в Афганістані”.

Він також підкреслив, що "війна в Афганістані більше не актуальна".

"Ми інвестували в країну трильйон доларів, але якщо ваша армія не воює, то ми не будемо воювати за вас", - наголосив американський президент.

Він також пообіцяв, що територію Афганістану зможуть безпечно покинути всі, хто співпрацював зі США.

Джо Байден заявив, що й далі рішуче підтримує рішення вивести американські війська з Афганістану попри хаос, який настав там після фактичного захоплення влади фундаменталістським ісламістським рухом «Талібан», констатує "Радіо Свобода".

За його словами, хоча таліби захопили владу швидше, ніж очікували, і ситуація в Афганістані виглядає моторошно, але рішення вивести війська правильне, а Вашингтон надав афганській владі всі можливості для того, щоб самостійно протистояти бойовикам.

«Місія в Афганістані ніколи не мала на меті бути державотворчою», – сказав він у першому коментарі від часу захоплення влади талібами. За його словами, національні інтереси США в Афганістані полягали в тому, щоб відвертати терористичні напади на самі Сполучені Штати Америки.

«За 20 років (перебування військ США в Афганістані) я засвоїв тяжку науку – що доброго часу для виведення військ США не буває», – додав Байден у телезверненні з Білого дому.

Президент Байден звернувся до нації на тлі зростаючої критики дій його адміністрації, що опинилася неготовою до краху чинного уряду Афганістану і стрімкого встановлення контролю над країною екстремістським рухом "Талібан".

Байден перебував в резиденції президента Кемп-Девід з членами своєї сім`ї на вихідних, коли були оприлюднені кадри з аеропорту Кабула, де люди в розпачі намагалися покинути країну, чіпляючись за шасі літаків. Після цього він повернувся до Вашингтона, щоб виступити зі зверненням.

У письмовій заяві, зробленій цими вихідними, Байден рішуче відстоював своє рішення покинути Афганістан, заявивши, що не передасть 20-річний конфлікт іншому президенту. Він також поклав частину провини за ситуацію, що склалася на свого попередника Дональда Трампа, який виступив посередником в угоді з “Талібаном” про виведення американських військ до 1 травня 2021 року.

Міжнародно визнаний і підтримуваний США й союзниками уряд Афганістану фактично перестав існувати 15 серпня, президент країни Ашраф Гані втік за кордон після того, як таліби без бою ввійшли в столицю Кабул – останнє з великих міст країни, яке доти ще контролював уряд. Раніше американські аналітики давали урядові ще кілька місяців часу, перш ніж «Талібан» мав неминуче повернутися до влади, з якої його скинуло 2001 року вторгнення США й союзників.

Метою тієї операції було знищити осередки ісламістської мережі «Аль-Каїда», визнаної терористичною ООН і багатьма країнами світу, після влаштованих нею терактів у США 11 вересня 2001 року. Як заявили в Вашингтоні, цієї мети США досягли, і афганський уряд надалі має захищати себе сам.

Рішення про виведення військ США з Афганістану ухвалив 2020 року попередній президент Дональд Трамп, адміністрація якого підписала про це договір із талібами. За тим договором, виведення мало завершитися в травні 2021 року; Байден, прийшовши до влади, переніс термін спершу на 11 вересня, потім на кінець серпня, але продовжив дотримуватися загального плану виведення військ.