Банківська система за півроку збільшила обсяг гривневих кредитів для корпсектору на 9%

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, за перше півріччя банківська система збільшила портфель гривневих кредитів для корпоративного сектору на 9% - до 549,4 млрд грн (у червні портфель фактично не змінився).

Обсяг же валютних позик для корпсектору за 6 місяців скоротився на 20,5% (у червні - на 2,1%) до 7,89 млрд дол.

Портфель гривневих кредитів для фізосіб у січні-червні зменшився на 1,9% (у червні - на 3%) до 217,5 млрд грн.

Обсяг валютних кредитів для населення за півроку знизився на 16,2% (у червні - на 6,2%) до 639 млн дол.

Контекст

НБУ в червні констатував, що зниження бізнес-активності з початку повномасштабної війни призвело до зниження кредитного попиту бізнесу та населенняна. Водночас погіршення макроекономічних очікувань знизило ризик-апетит банків. Відповідно фінансові установи посилили стандарти кредитування для бізнесу. Тож зростання кредитного портфеля майже припинилося: обсяг валютних кредитів зменшувався, а гривневих збільшувався в рази повільніше, ніж торік.

Гривневий чистий корпоративний кредитний портфель із початку повномасштабної війни зріс на 8%. Потребу в нових залученнях банків мали переважно підприємства критичної інфраструктури, оборонної промисловості та аграрії для проведення посівної кампанії. Для задоволення попиту останніх банки широко використовували державні програми підтримки, які було спеціально поширено на агропідприємства.

Умови держпрограми “Доступні кредити 5-7-9%” було поліпшено і за березень‒травень надано 33 млрд грн позик, більшість – агровиробникам. Уряд навесні для забезпечення проведення посівної кампанії прогарантував позики на суму 24 млрд грн. Банки часто поєднували ці дві програми, забезпечуючи позичальникам помірні ставки та знижуючи власні кредитні ризики. Кредитування за державними програмами забезпечило понад половину приросту гривневого кредитного портфеля.

Державні банки були найактивнішими в нарощенні кредитного портфеля в межах державних програм. Вони здійснювали фінансування підприємств критичної інфраструктури, у тому числі державних корпорацій.

Обсяг боргу державних компаній перед банками за період воєнного стану зріс на 27% через збільшення підтримки підприємств оборонного та енергетичного секторів. Проте частка кредитів державних компаній залишається не значною – 10% від працюючого портфеля.

На думку банків, у підприємств виникатиме дедалі більша потреба в реструктуризації боргів, залучених до війни.