Банкір: ключовий фактор тиску на гривню - психологічний, через ситуацію на кордоні з Росією

Все про економіку та фінанси

Микола Войтків, член правління одного з українських банків, прокоментував поточну ситуацію на валютному ринку.

Він називає такі фактори, які будуть підтримувати гривню:

"1. Отримання траншу МВФ в сумі 700 млн дол - більше психологічний фактор, бо на ринок ця валюта не потрапить. За ним має прийти 500 млн дол від Світового банку.

2. Високі ціни на метал і зернові - основу українського експорту. Це ключовий фактор зміцнення курсу у вересні-жовтні. Крім того, врожайність і загальний збір зернових на максимальних позначках. Але, на жаль, на сьогодні аграрії вже не будуть настільки активні в продажах валюти після того, як засіяли озимими поля.

3. Висока інфляція. А це значить, що НБУ буде активно присутній на ринку для стримування зростання курсу.

4. "Червоні" зони/напівлокдауни. Це завжди зменшує бізнес-активність, хоча і не так суттєво, як і раніше. Але менше ходять по торговим центрам, магазинам, ресторанам, перельотів менше. А це означає менші обсяги купівлі імпортних товарів і послуг.

5. Залучення коштів на міжнародних ринках через розміщення єврооблігацій. Але ставки пішли вгору і час втрачено. Тепер - тільки дорого".

Серед факторів, які будуть тиснути на гривню, М. Войтків звертає увагу на такі:

"1. Події на кордоні з РФ. Сильний психологічний фактор, який має КЛЮЧОВИЙ вплив на ринок і поведінку його суб‘єктів.

2. Як наслідок пункту 1 - експортери притримують продажі валюти, а імпортери і населення прискорюють купівлі.

3. Як наслідок пункту 1 - нерезиденти, які заводили валюту, продавали її і купували гривневі ОВДП, змінили поведінку і почали достроково продавати гривневі папери і виходити у валюту. А там потенціал в мільярди гривень у короткостроковому періоді.

4. Ціна на газ і продукція, яка з нього виробляється (наприклад, мінеральні добрива). Останні місяці купівлі газу були обмежені на фоні зростання ціни в рази. Фактично ми використовуємо запаси, які лишились з минулої зими і внутрішній видобуток. Але цих обсягів не вистачить і питання часу, коли "Нафтогаз" почне купувати імпортний газ по зовсім іншим цінам. Теж саме стосується вугілля, якого є значний дефіцит.

5. Зростання видатків бюджету в грудні. Вони традиційно будуть суттєво вищими, відбуватимуться фінальні розрахунки по тим же капітальним витратам - дорогам. Це додаткові десятки млрд грн, які потраплять на валютниий ринок.

6. Ну і політичний фактор. Загострення відносин влади з великим бізнесом (тією ж групою СКМ - основним експортером в Україні) буде мати негативний вплив на валютний ринок.

7. Є ще разові фактори попиту, як-то купівля "зеленою" енергетикою валюти, зростання лімітів позиції банків з 1 грудня з 10% до 15% тощо".

Окремо М. Войтків звертає увагу на інформацію про можливу зустріч/розмову Байдена і Путіна. За оцінками банкіра, цей фактор може стати основним для стабілізації ситуації на валютному ринку.