Банки у 2022 році очікують подальше зростання кредитування бізнесу і населення

Все про економіку та фінанси

НБУ констатує, що банки в ІV кварталі-2021 підтвердили позитивні настрої попередніх опитувань стосовно динаміки кредитування: респонденти відзначили тривале зростання попиту на позики з боку домогосподарств, рекордне зростання – з боку бізнесу, а також зберегли очікування подальшої активізації попиту на гривневі кредити, позики МСП та іпотеку.

Як зазначається, в жовтні – грудні 2021 року попит на бізнес-кредити рекордно зріс, найбільше – на короткострокові, гривневі кредити та позики МСП. Визначальними чинниками були потреба підприємств здебільшого в оборотному капіталі та певною мірою в капітальних інвестиціях. Для МСП додатковим чинником збільшення попиту залишалися низькі ставки.

Банки повідомили про суттєвіше, ніж раніше, пом’якшення кредитних стандартів для бізнесу та рекордне зростання рівня схвалення заявок.

Попит населення на кредити підвищується шість кварталів поспіль. Поліпшення споживчих настроїв та зростання витрат на товари тривалого вжитку сприяли пожвавленню попиту на споживчі кредити. Іпотечне кредитування підживлювалося завдяки нижчим відсотковим ставкам. Стандарти роздрібного кредитування пом’якшуються п’ять кварталів поспіль. Боргове навантаження домогосподарств залишається нижчим за середнє.

У ІV кварталі 2021 року учасники опитування відзначили зростання валютного та кредитного ризиків, натомість процентний ризик знизився.

У наступні 12 місяців 92% респондентів прогнозують зростання кредитного портфеля домогосподарств, 79% – корпорацій. Банки очікують, що якість кредитного портфеля поліпшиться в обох сегментах.

Відповідаючи на запитання опитування, учасники зазначили, що в першому кварталі не планують у цілому змінювати кредитні стандарти для корпоративних клієнтів, водночас планують пом’якшувати стандарти кредитування як для іпотеки, так і для споживчих позик.

У найближчі три місяці банки прогнозують подальше зростання кредитного, валютного та ризику ліквідності, водночас очікують, що процентний ризик надалі знижуватиметься.

Поточне опитування проводилося з 17 грудня 2021 року до 11 січня 2022 року серед кредитних менеджерів 24 банків, частка яких у загальному обсязі активів банківської системи становить 89%.

Нагадаємо, глава НБУ Кирило Шевченко повідомляв, що за оперативними даними, в 2021 році річний приріст чистих гривневих кредитних портфелів у корпоративному сегменті становив 40,5% (+93,6 млрд грн), темпи приросту споживчих кредитів пришвидшилися до 37% (+53,5 млрд грн) і перевищили докризовий рівень. Іпотечні кредити на кінець листопада 2021 року зросли на 60% у річному обчисленні (+5 млрд грн).