Банки очікують припливу коштів клієнтів у IV кварталі: опитування

Все про економіку та фінанси

НБУ констатує, що за результатами опитування в ІІІ кварталі банки були стриманими у своїх оцінках стану  фондування. Фінустанови зазначили, що в цілому обсяги та середня вартість залучених коштів не змінилися. Проте за видами фондування спостерігалися відмінності: кошти домогосподарств несуттєво зменшилися, а бізнесу – дещо зросли. Депозити населення дешевшали, а залучення від корпорацій дорожчали. Фінансові установи зазначили, що на зміну обсягів коштів клієнтів найсуттєвіше впливав рівень відсоткових ставок. Частка зобов’язань в іноземній валюті та загальна строковість депозитів знизилися. Оптові запозичення від інших фінансових установ або кваліфікованих інвесторів зросли несуттєво. Банки повідомили про незначне збільшення обсягу капіталу за останні 12 місяців, а також про свої наміри нарощувати обсяги капіталу в майбутньому, зокрема за рахунок очікуваних прибутків

Зобов’язання

У ІІІ кварталі банки зазначили, що в цілому обсяги фондування не змінилися. Водночас думки респондентів розділилися майже порівну: обсяги залучень у частини опитаних (46%) зросли, в іншої (54%) – скоротилися.

Фінансові установи повідомили, що обсяги коштів домогосподарств несуттєво зменшилися, а коштів корпорацій – зросли. Обсяги оптового фондування, що включає випуск облігацій, залучення кредитів міжнародних фінансових організацій (МФО) чи материнських банків, довгострокового рефінансування тощо незначно збільшилися в 17% банків.

У поточному опитуванні, на думку банків, визначальним фактором зміни обсягів коштів клієнтів був рівень відсоткових ставок. Водночас на види фондування він впливав по-різному: обсяги коштів населення – зменшувалися, а обсяги коштів бізнесу – збільшувалися.

Іншим чинником зростання обсягів залучень від корпоративних клієнтів була вища пропозиція від вкладників.

У IV кварталі банки очікують припливу коштів клієнтів. Незважаючи на стримані оцінки поточного кварталу, фінустанови прогнозують більші залучення коштів від населення та бізнесу. Очікується, що обсяги оптового фондування не зміняться.

Третина респондентів планує залучати оптові кошти від фінансових установ та кваліфікованих інвесторів у майбутньому, переважно в наступні 12 місяців.

Здебільшого це кредити від МФО та субординований борг. Потребу в таких залученнях банки пояснили намірами узгодити строковість активів і зобов’язань, збільшити обсяг балансу та необхідністю виконувати регуляторні вимоги.

У ІІІ кварталі респонденти повідомили, що в цілому середня вартість фондування не змінилася. Дві третини банків зазначили про зниження вартості коштів населення. Водночас вартість коштів бізнесу несуттєво збільшилася. Оптове фондування для більшості респондентів не подорожчало, але для однієї чверті всетаки незначно зросло в ціні.

В останні місяці 2021 року вартість залучень у цілому незначно підвищиться за рахунок очікуваного подорожчання коштів, залучених від корпорацій. Ціна оптового фондування, на думку більшості опитаних, не зміниться.

У третини банків частка фондування в іноземній валюті зменшилася за останні три місяці. Строковість залучених коштів незначно скоротилася. У IV кварталі банки очікують зменшення частки валютних коштів клієнтів, а строковість депозитів у більшості фінустанов не зміниться чи навіть незначно зросте.

Капітал

Обсяги капіталу за рік у більшості банків зросли, лише в кожного п’ятого респондента – знизилися. У наступні 12 місяців усі опитані фінустанови очікують нарощення обсягу капіталу.

Основними факторами, що впливатимуть на збільшення обсягу капіталу, респонденти називали прибутковість, а окремі фінустанови нарощуватимуть капітал ще й з огляду на стратегічні плани зростання. Найзначніше на зменшення обсягу капіталу, на думку банків, впливатимуть регуляторні вимоги, меншою мірою – зміни в економічному середовищі.

Вартість капіталу, за оцінками банків, у середньому несуттєво збільшилася. Проте в наступні 12 місяців респонденти прогнозують незначне зниження вартості капіталу.