Банкам потрібне роз’яснення від НБУ щодо заборони ФОПам брати кошти з бізнес-рахунків

Все про економіку та фінанси

НБУ своєю постановою №162 від 27.12.2019 вніс зміни до Інструкції про відкриття та закриття банківських рахунків, серед іншого передбачивши, що ФОПи можуть перераховувати кошти з підприємницьких рахунківна власні поточні рахунки, відкриті для особистих потреб, лише після сплати податків і зборів.

З огляду на відсутність наразі чіткого роз’яснення регулятора з цього приводу, в банків виникає питання, яким саме чином мають втілюватися на практиці вимоги НБУ.

Зокрема, фахівець в галузі банківського права Олександр Ярецький наводить такий перелік відкритих питань, які потребують відповіді (нижче - пряма мова):

“Чи повинні банки це контролювати і яким чином? У самозайнятих насправді можуть бути абсолютно різні режими оподаткування: єдинники в залежності від групи, ФОПи на загальній системі оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність. Банки повинні стати філією ДФС?

Що вважати "особистими потребами"? У законодавстві такого визначення немає. Вечеря в ресторані з бізнес-партнером - це куди?

Якщо знімаються готівкові кошти, то як проконтролювати для чого? А як потім перевірити, на що вони реально витрачені?

І чи треба це взагалі?

Залишили б цих самозайнятих взагалі в спокої і тихо раділи, що вони не сидять на шиї у держави, забезпечують самі себе і свої сім`ї, платять податки і ще комусь роботу дають”.

У цьому ж контексті радник голови правління одного з банків Ігор Дядюра додає таке:

“У мене є чотири питання.

1. Чому "після сплати податків"? Хто це придумав, яким Кодексом/законом таке передбачено? Я отримав 200 тисяч в січні, податки з цих сум я буду платити у другому кварталі (до 50 дня кварталу), постанова НБУ означає що? Що ці гроші, зароблені мною, заморожені практично на п`ять місяців? Чи я повинен тепер платити податок з обороту не раз в квартал, а з кожної отриманої суми, і вести облік сплаченого? Точно? З якого такого дива? Це який мудрогель придумав?

2. Що таке "власні потреби"? Якщо я їду на таксі - це "власні потреби"? Якщо я запросив партнера у кафе і сплатив за обох - це "власні потреби"? Якщо я купив ноутбука собі - це "власні потреби"? Яка звітність? Як доказувати, що потреби не "власні", а "виробничі"? Мені бухгалтера наймати? Це така "спрощенка", да?

3. Я тільки на власний поточний рахунок маю право перерахувати гроші, це точно? А на рахунок дружини - ні? А чому? Звідки це обмеження взялося на спрощенці? Яким законом передбачене? Чого це НБУ так активно регулює питання податкової?

4. Чому для того, аби виправляти дурню, треба витратити рік-півтора; а для того, щоб її прийняти - вистачає пари тижнів?

Резюме: доти, доки НБУ буде писати свої постанови під диктовку податкової, діла не буде”.