Банк ПУМБ кредитує уряд на тлі зближення Ахметова з владою

Все про економіку та фінанси

За даними НБУ, банк ПУМБ (основний акціонер - Р. Ахметов) за підсумками 2016 року задекларував прибуток 367 млн грн (у 2015 році був збиток 1,75 млрд грн, у 2014 році – 135,8 млн грн).

На кінець грудня резерви банку покривали його кредитний портфель юросіб на 23,5%, фізосіб – на 53,5%.

Гривневі активи банку торік зросли на 4,8 млрд грн (+26,8%), валютні – скоротилися на 19,4 млн дол (-2,4%).

Зростання обсягу гривневих активів ПУМБ у 2016 році відбулося за рахунок, передусім, збільшення портфелю цінних паперів на продаж у 3,9 разів – до 9,13 млрд грн (у т.ч. в IV кварталі на 4,7 млрд грн, або в 2 рази).

Додамо, що зі звітності банку ПУМБ випливає, що за 9 місяці-2016 його портфель цінних паперів на продаж змінився таким чином: обсяг ОВДП зріс до 4,43 млрд грн (з 171,2 млн грн на 01.01.2016), а обсяг депозитних сертифікатів НБУ впав до 0 (з 2,14 млрд грн).

Обсяг валютних вкладів населення в банку ПУМБ у 2016 році зменшився на 27,4 млн дол (-8%), гривневих – збільшився на 370,3 млн грн (+6,4%). Обсяг валютних коштів юросіб зріс на 17 млн дол (+6,7%), а гривневих – на 3,6 млрд грн (+48,1%).

Статутний капітал банку у 2016 році лишився незмінним (3,29 млрд грн).

Наприкінці листопада заступник глави правління ПУМБ Ігор Кожевін у коментарі для Finbalance розповідав, що на кінець ІІІ кварталу-2016 показник достатності (адекватності) регулятивного капіталу банку був 10,7%, а надалі він поліпшувався.

«Наприкінці жовтня НБУ затвердив виконання банком ПУМБ програми капіталізації в повному обсязі. Програма капіталізації була виконана шляхом погашення ряду проблемних кредитів, зниженням загального обсягу портфеля кредитів банку, наданням додаткового забезпечення по кредитах, а також вищою дохідністю, ніж це передбачалося в стрес-тесті НБУ», - казав І. Кожевін.

Перед цим глава правління ПУМБ Сергій Черненко визнавав, що банк порушує обмеження НБУ щодо видачі кредитів пов’язаним особам, називаючи однією з причин цього зміни в нормативній базі регулятора, внаслідок яких під класифікацію кредитів як інсайдерських почали потрапляти в т.ч. позики бізнес-партнерам акціонерів.

Як писав Finbalance, ПУМБ намагався стягнути в т.ч. 1,15 млрд грн з торгової мережі "Амстор", пов’язаної з В. Новинським – партнером Р. Ахметова (власник ПУМБ) по "Метінвесту".

У травні 2015 року заступник голови правління ПУМБ Федот Єременко зазначав, що ПУМБ «не кредитує підприємства ДТЕК і Метінвест як в силу обмеження кредитування інсайдерів, так і у зв`язку з тим, що ці холдинги орієнтовані на залучення фінансування на зовнішніх ринках».

Згідно зі звітністю ПУМБ, на кінець вересня-2016 борг підприємств, що перебувають "під спільним контролем" становив 1,62 млрд грн, натомість обсяг їх коштів у банку складав 6,57 млрд грн (раніше повідомлялося, що кошти в ПУМБ тримав, зокрема, ДТЕК).

«ПУМБ узгодив ще в 2015 році з НБУ графік щодо зниження заборгованості за операціями з пов`язаними особами та чітко дотримується його виконання. Протягом 2016 роки не було жодного порушення виконання графіка і надалі банк буде його виконувати в повному обсязі», - запевняв у листопаді-2016 І. Кожевін.

Довідково

06 лютого держателі єврооблігацій і банки-кредитори групи "Метінвест" підтримали реструктуризацію її зобов`язань (08 лютого цю угоду схвалив Високий суд Англії та Уельсу). Пропозиція «Метінвесту» для кредиторів, озвучена в грудні-2016, включала об`єднання трьох випусків єврооблігацій (з погашенням у 2016-2018 рр.) в єдиний випуск євробондів з терміном обігу до 31 грудня 2021 року, а також чотирьох синдикованих кредитних ліній з передекспортного фінансування – в одну кредитну лінію. На 30 листопада 2016 року сукупна заборгованість за цими інструментами перед кредиторами становила 2,29 млрд дол.

Наприкінці грудня 2016 року холдинг ДТЕК після досягнення домовленості з кредиторами провів обмін єврооблігацій на $750 млн і на $160 млн, випущених в 2013 і 2015 роках відповідно, на новий єдиний випуск єврооблігацій з терміном обігу до 31 грудня 2024 року. Погашення нових паперів має бути здійснено двома рівними частинами: 50% - у грудні 2023 року та 50% - по закінченню терміну обігу. Крім того, кредитори ДТЕК підтримали конвертацію частини банківського боргу в розмірі $300 млн в єврооблігації.

Сьогодні ДТЕК як фактичний монополіст на ринку теплової енергетики завдяки завезенню з окупованої частини Донбасу антрацитного вугілля вважається одним з основних вигодонабувачів від формули «Ротердам+», рішення про запровадження якої ухвалювала Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), яку очолює виходець з групи ICU Дмитро Вовк.

В енергохолдингу ДТЕК публічно підтверджували, що група ICU (співвласником якої була В. Гонтарева до призначення в НБУ), як мінімум, була тримачем євробондів ДТЕК.

Як вважається, Р. Ахметов має значний прямий вплив не лише на частину фракції «Опозиційного блоку», але й «непрямий» вплив - на «Народний фронт» і «Радикальну партію». Крім того, за даними ЗМІ, він зблизився з П. Порошенком (при тому, що в них раніше ніби був конфлікт довкола компанії "Нафтогазвидобування").

Торік у червні глава НБУ В. Гонтарева заявляла, що «цілковито не проти», якщо, «пан Ахметов сьогодні прийде і захоче купити» одну з «дочок» російських держбанків.

У грудні В. Гонтарева, говорячи про банк ПУМБ, зауважувала, що «там немає моделі олігархічного бізнесу» і це «окремий бізнес для акціонерів».

Перед цим банк ПУМБ був одним з підписантів звернення Незалежної асоціації банків України на підтримку В. Гонтаревої під час публічних скандалів довкола неї. Крім того, телеканал «Україна» Р. Ахметова надав В. Гонтаревій медійну підтримку під час відповідних політичних перипетій.

Про ймовірність втрати Р. Ахметовим контролю над «Укртелеком», у т.ч. через борги перед Укрексімбанком та Ощадбанком, читайте тут.

Рейтинг найбільш збиткових і прибуткових банків у 2016 році див. тут. У яких банків був найбільший відтік депозитів - тут. У кого найменше резервів - тут. Хто збільшив борги перед НБУ - тут. У кого процентрі витрати перевищили процентні доходи - тут. У яких банків дефіцит капіталу - тут.