Банк Порошенка і його друзів кредитує бізнес акціонерів, маючи багато їх депозитів

Все про економіку та фінанси

Згідно зі звітністю «Міжнародного інвестиційного банку» (МІБ), в січні-березні він отримав прибуток 26,8 млн грн (у І кварталі-2016 – 9 млн грн), тоді як за весь 2016 рік – 42,6 млн грн, за 2015 рік – 26,2 млн грн, за 2014 рік – 16 млн грн.

Чистий процентний дохід банку в І кварталі – 45,6 млн грн (торік у цей же період – 45,9 млн грн), чисте збільшення резервів під знецінення кредитів – 23,6 млн грн (у І кварталі-2016 – 39,25 млн грн). На кінець березня сформовані банком резерви покривали кредитний портфель на досить скромні у порівнянні з іншими ТОП-банками 16,3% (при тому, що 99% кредитів видані юрособам).

Нагадаємо, нещодавно акціонери МІБ вирішили збільшити його статутний капітал на 40,5 млн грн до 202,1 млн грн. Основний акціонер МІБ – Президент Петро Порошенко, міноритарії - перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко, перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський, син і дочка глави Фонду гарантування Костянтина Ворушиліна.

Кредитний портфелю МІБ у січні-березні скоротився на 135 млн грн (-6,4%) до 1,99 млрд грн, тоді як у 2016 році – на 129 млн грн (-5,7%). Обсяг грошових коштів та їх еквівалентів зменшився на 194 млн грн (-4,3%) до 4,34 млрд грн, тоді як торік збільшився в 2,3 разів (+2,6 млрд грн).

Обсяг коштів клієнтів у І кварталі зменшився на 225 млн грн (-3,5%) до 6,14 млрд грн, тоді як у 2016 році зріс на 1,35 млрд грн (+26,8%).

«Міжнародний інвестиційний банк» у звітності наводить дані, що обсяг депозитів пов’язаних осіб у його портфелі на кінець березня становив 4,3 млрд грн (у т.ч. 1,1 млрд грн – кошти найбільших акціонерів, а 3,2 млрд грн – кошти компаній під спільним контролем). Це 70% усього депозитного портфелю банку.

У звітності за 2016 рік МІБ констатував, що значення нормативу максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих пов`язаним особам банку (Н9), на кінець грудня становило 1,7% (нормативне значення Н9 – не більше 25%). Разом з тим, банк уточнив, що торік НБУ своїми рішеннями відніс до складу пов’язаних осіб банку додатково 40 осіб.

«Банк, не погоджуючись із НБУ і наводячи йому свої аргументи, станом на 01.01.2017 не визнав цих осіб пов’язаними особами та не врахував їхню заборгованість при розрахунку нормативу Н9. У разі врахування цієї заборгованості значення даного нормативу склало б 341.68%, що перевищує допустиме значення. Банк після дати балансу (у лютому-квітні 2017 року) визнав згаданих осіб пов’язаними особами та включив їхню заборгованість до розрахунку нормативу Н9, при цьому його значення припинило відповідати нормативному, а банк подав до Національного банку України план заходів щодо поступового приведення значення даного нормативу до допустимого рівня», - констатував МІБ.

Крім того, банк визнав, що на 31.12.2016 року його значення нормативу максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента Н7 становило 33,98% (нормативне значення Н7 – не більше 25%). «Починаючи з лютого місяця 2015 року банк не дотримувався нормативу Н7 унаслідок стрімкого зростання офіційного курсу долара відносно національної валюти України. При цьому розмір заборгованості, виражений в іноземній валюті, за кредитами, за якими відбулося зазначене порушення, не збільшувався. Банк подав до Національного банку України план заходів щодо усунення згаданого порушення», - зауважив МІБ.

Згідно зі звітністю МІБ, на кінець 2016 року левова частина його кредитного портфелю була сконцентрована на галузях, в яких мають бізнес-інтереси його акціонери (у т.ч. ремонт авто, транспорт, виробництво харчових продуктів, агросектор – див. нижче).

Про мільярдний борг компанії партнера П. Порошенка – О. Гладковського – перед державним Укрексімбанком (як вважається, перебуває в сфері впливу Президента) читайте тут

Про інсайдерські кредити в банку ПУМБ Р. Ахметова читайте тут; в Таскомбанку С. Тігіпка - тут; в "А-Банку" Суркісів - тутв "Банку інвестицій та заощаджень" групи "Континіум" (контролює в т.ч. мережу АЗС WOG) - тут; в банку "Кліринговий дім" і "Місто Банку" І. Фурсіна - тут. Про кредити Приватбанку для структур І. Коломойського та Г. Боголюбова див. тут

Про трикратне зростання активів екс-банку В. Гонтаревої читайте тут.