Банк імені "Сільпо" кредитує торгівлю на фоні мізерних резервів під кредити

Все про економіку та фінанси

За підсумками січня-червня банк «Восток» задекларував прибуток 46,3 млн грн (торік у цей період було 9,35 млн грн), свідчить його звітність.

Чистий процентний дохід склав 153,2 млн грн. Резерв під знецінення кредитів збільшився на 18,4 млн грн.

Обсяг залишків на поточних рахунках клієнтів на кінець ІІ кварталу був 4 млрд грн (на початок року – 2,8 млрд грн), обсяг депозитів – 1,23 млрд грн (на початок року – 1,67 млрд грн).

Кредитний портфель (до вирахування резервів під знецінення) на кінець червня становив 4,07 млрд грн, тоді як обсяг резерву під нього – лише 146,3 млн грн. Таким чином, резерви покривали портфель лише на 3,4%, що помітно менше, ніж у багатьох ТОП-банків.

У структурі кредитного портфелю банку «Восток» на кінець 1-го півріччя найбільшу частку займали позики для сфери торгівлі – 1,8 млрд грн.

При цьому за даними банку, обсяг кредитів, виданих пов’язаним особам, становив лише 5,5 млн грн.

Довідково

За даними НБУ на 29.02.2016, 50% акцій банку "Восток" контролювали екс-глава правління банку «Південний» Вадим Мороховський з дружиною, а ще 50% - Володимир Костельман та його партнери по Fozzy Group (відома супермаркетами «Сільпо», Fozzy, «Фора»).

Як писав ще торік Finbalance, ВТБ Банк подав низку позовів до структур, пов’язаних з Fozzy Group, на суму близько 2 млрд грн.

18 травня Солом’янський райсуд м. Києва задовольнив клопотання слідчого ДФС (погоджене з прокурором Генпрокуратури) в рамках кримінального провадження №32016100110000100 від 29.03.2016 і наклав арешт на низку рахунків ТОВ «Фоззі-Фуд» у банку «Восток», а також заборонено розпоряджатися коштами по ще одній групі рахунків компанії в цьому ж банку (за винятком видаткових операцій по сплаті податків, зборів, інших обов`язкових платежів до держбюджету). Таку ж ухвалу суд прийняв щодо рахунків ТОВ «Фоззі-Фуд» у банку «Південний».

Згідно з ухвалою суду, досудове розслідування встановило, що службові особи ТОВ «Фоззі-Фуд» при операціях з низкою суб’єктів господарювання (ТОВ «Белтранс»; ТОВ «Амарант Груп»; ПП «Віста спейс»; ТОВ «В.Л.С.»; ТОВ «Грін Міт»; ТОВ «Діміт Груп»; ТОВ «Едхаус сістем» тощо) шляхом проведення безтоварних операцій, «занижено ПДВ у січні-лютому 2015 на суму 32 238 669 грн» (цитата).

«Правопорушення зафіксовано в акті документальної позапланової виїзної перевірки №1044/28-10-39-10/32294926 від 04.11.2015. Під час проведення перевірки було виявлено невідповідність придбаних та реалізованих товарів, не підтвердження реальності здійснення фінансово господарських операцій, відсутність можливості виконання договірних відносин», - йшлося в ухвалі суду.

Водночас 23 червня Господарський суд Київської області частково задовольнив позов ВТБ Банку до ТОВ «Фоззі-Фуд» та вирішив стягнути з відповідача 2,6 млн дол і 10 млн грн заборгованості. Крім цього, 23 червня Госпсуд Київської області частково задовольнив клопотання ВТБ Банку та наклав арешт на кошти ТОВ «Фоззі-Фуд» на рахунках в банку «Восток» в межах суми заборгованості, яка складає 64,8 млн грн. Щоправда, 19 липня Київський апеляційний госпсуд відповідну ухвалу скасував і виніс більш жорстку постанову, наклавши арешт на кошти ТОВ «Фоззі-Фуд» на рахунках відкритих в будь-яких фінансових установах, що належать компанії та будуть виявлені в ході виконавчого провадження в межах суми позову, яка складає 70 млн грн.

На минулому тижні видання «Дело» з посиланням на прес-службу Fozzy Group повідомило, що апеляційний суд м. Києва скасував постанову Печерського районного суду міста Києва про накладення арештів на рахунки ТОВ "Фоззі-Фуд" (компанія-власник "Сільпо"). Як зазначалося, « рахунки компанії розблоковані, це рішення Апеляційного суду є остаточним і не підлягає оскарженню».

При цьому в групі запевняли, що ВТБ Банк, за позовом якого було заарештовано рахунки, використовує нечисті юридичні схеми в суді. "Щодо зазначених фактів Головне управління Національної поліції в місті Києві відкрило кримінальну провадження проти представників ПАТ" ВТБ Банк "через кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст 365-2 Кримінального кодексу", - йшлося в повідомленні.

У ВТБ Банку не прокоментували відкриття кримінального провадження, але відзначили, що таким чином компанія намагається піти від виконання зобов`язань перед кредиторами.

"У судовому провадженні знаходиться близько 40 позовів до різних компаній Групи Фоззі. Ми знаходимося на початку судових розглядів Представники групи Фоззі вибрали стратегію максимального затягування судових процесів", - зазначалося у відповіді прес-служби банку. - Судові рішення про арешт рахунків не можуть дати позитивного впливу на боржників поки є кишенькові банки, які дозволяють здійснювати операційну діяльність компаній не дивлячись на арешт. ВТБ Банк звернувся до правоохоронних органів щодо перевірки правомірності дій банку "Восток"", - констатували в прес-службі ВТБ Банку.

Як уточнювало «Дело», заборгованість підприємств групи «Фоззі» перед ВТБ Банком за кредитними договорами становить 2,2 млрд грн, і додатково 8,2 млрд грн - по 28 договорів фінансового поручительства.