Банк групи "Континіум" у 12 разів перевищив ліміт НБУ на видачу інсайдерських кредитів

Все про економіку та фінанси

«Банк інвестицій та заощаджень» у звітності за 2016 рік визнав, що його значення нормативу максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами (норматив Н9) на 31.12.2016 було 306,42%, тоді як вимога НБУ – не більше 25%. На кінець 2015 року «Банк інвестицій та заощаджень» декларував значення нормативу Н9 на рівні лише 0,06%.

При цьому банк констатував, що НБУ затвердив План заходів банку щодо приведення діяльності банку у відповідність з вимогами законодавства та нормативно-правовими актами НБУ в частині, що стосується операцій з пов’язаними з банком особами. «План розрахований на 3 роки. Банк дотримується встановленого Плану», - йдеться в звітності.

У документі уточнюється, в 2016 році змінився підхід до визначення пов’язаних з банком осіб, і тепер воно включає в т.ч. сторони у випадках, якщо вони знаходяться під спільним контролем, або якщо одна сторона контролює іншу або має можливість у значній мірі впливати на фінансові та операційні рішення іншої сторони.

Згідно зі звітністю «Банку інвестицій та заощаджень», на кінець 2016 року обсяг інсайдерських кредитів у ньому становив 2,5 млрд грн, або 49,3% всього кредитного портфелю.

У галузевому розрізі найбільше позик банк видав представникам сфери торгівлі; ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку (2,45 млрд грн), а також на операції з нерухомістю, оренду, інжиніринг і надання послуг (525,9 млн грн). На ці напрями на 31.12.2016 припадало 58% кредитного портфелю банку.

Нагадаємо, «Банк інвестицій та заощаджень» підконтрольний групі «Континіум», в яку входить, зокрема, мережа АЗС WOG (про її борги перед збанкрутілим банком «Форум» і численні судові спори з Фондом гарантування читайте тут).

Серед бенефіціарів групи «Континіум» - Степан Івахів, Сергій Лагур, Петро Димінський (останній, щоправда, вийшов з нафтового бізнесу групи). Її лідером вважався Ігор Єремеєв, який позаторік загинув через нещасний випадок. І. Єремеєв очолював депутатську групу «Воля народу» у Верховній Раді, в яку на сьогодні входить у т.ч. С. Івахів. Ця група, як і група «Відродження» («імені» І. Коломойського) неодноразово «підстраховувала» БПП і «Народний фронт» у ВР, коли їм не вистачало голосів.

За підсумками 2016 року «Банк інвестицій та заощаджень» задекларував прибуток 7,8 млн грн (у 2015 році – 11,4 млн грн) та значення нормативу адекватності регулятивного капіталу на рівні 18,15% (вимога НБУ – не менше 10%). Торік його кредитний портфель юросіб скоротився на 0,85 млрд грн (до 4,3 млрд грн), обсяг коштів клієнтів - на стільки ж (до 3,5 млрд грн).

Згідно зі звітністю банку, на кінець 2016 року видані ним інсайдерські кредити покривалися сформованими резервами лише на 4,4%. Як писав Finbalance, за даними НБУ, за підсумками 2016 року рівень покриття резервами кредитного портфелю юросіб у «Банку інвестицій та заощаджень» був лише 3,3%. Це один з найнижчих показників серед ТОП-банків.

Трактувати це можна двояко: або банк недоформовує резерви (що в т.ч. дозволяє декларувати прибутки), або ж його позичальникам вдається сумлінно виконувати абсолютну більшість боргових зобов’язань, що саме по собі є не зовсім типовим на фоні ситуації в українській економіці та банківській системі останніх років. І тут згаданий вище конфлікт мережі WOG і Фонду гарантування лише посилює сумніви.

P.S. 

За даними «Банку інвестицій та заощаджень», за підсумками І кварталу він задекларував прибуток 1,7 млн грн (у І кварталі-2016 – 1,6 млн грн) на фоні відрахувань до резерву під знецінення кредитів на 27,5 млн грн (у І кварталі-2016 – на 21,7 млн грн).

Кредитний портфель банку в січні-березні скоротився до 3,6 млрд грн (з 4,1 млрд грн на початок року). Відбулося це за рахунок зменшення позик юрособам на 500 млн грн.

На кінець березня обсяг кредитів пов’язаним особам становив 2,4 млрд грн (рівень покриття резервами – 5,8%). 

Про розслідування прокуратури щодо сумнівних операцій WOG з "Укрзалізницею" читайте тут і тут, про фігурування "Банку інвестицій та заощаджень" у справі Онищенка (який, до речі, входить у згадану вище депутатську групу "Воля народу") див. тут