Суд залишив у силі заборону для банку "Аркада" на залучення коштів фізосіб, яку ввів НБУ

Все про економіку та фінанси

Окружний адмінсуд м. Києва своїм рішенням від 04.03.2020 відмовився задовольнити позов банку “Аркада” до НБУ (в справі №640/14186/19) про скасування рішення правління Нацбанку №92-рш/БТ від 31.01.2019, яким до 01.01.2021 зупинено операції банку “Аркада” із залучення коштів від фізосіб (у т.ч. шляхом розміщення депозитних сертифікатів).

Згідно з судовими матеріалами, своє рішення НБУ мотивував тим, що в банку “Аркада” “немає ефективної системи управління ризиками, яка в подальшому забезпечуватиме виявлення, ідентифікацію та належну оцінку, моніторинг і контроль за всіма видами ризиків на всіх організаційних рівнях, про що свідчать визначені АТ АКБ «Аркада» нереалістичні припущення показників бізнес-моделі, а прогнозні показники (з урахуванням експертного коригування): дані балансу банку, звіту про прибутки та збитки підтверджують неспроможність до генерації доходів АТ АКБ «Аркада» в 2019-2020 роках, що несе загрозу своєчасному виконанню банком зобов`язань перед вкладниками, зупинення операцій із залучення у вклади коштів фізичних осіб (крім залучення вкладів від пов`язаних із банком осіб) є адекватним рівню загрози інтересам вкладників чи інших кредиторів АТ АКБ «Аркада»”.

За оцінками НБУ, зупинення операцій із залучення коштів від фізосіб (крім залучення вкладів від пов`язаних із банком осіб), “сприятиме своєчасному виконанню банком зобов`язань перед вкладниками та підтримці належного фінансового стану АТ АКБ «Аркада»” (цитата).

У свою чергу суд констатував, що згідно зі статтею 48 закону «Про банки і банківську діяльність» спеціалізованим банкам (за винятком ощадного) забороняється залучати вклади (депозити) від фізичних осіб в обсягах, що перевищують 5% капіталу банку, а “матеріалами позапланової інспекційної перевірки підтверджується, що станом на 01 серпня 2019 року позивач не дотримується встановлених вимог щодо обсягу вкладів, оскільки фактичний обсяг вкладів перевищує 5 відсотків капіталу Банку” (цитата).

“Наявними матеріалами справи також підтверджується, що за результатами позапланової інспекційної перевірки АТ АКБ «Аркада», проведеної станом на 01 жовтня 2019 року, встановлено, що обсяг операцій за договорами довірчого управління перевищує 50% та на 01 жовтня 2018 року становить 72,36% сукупних активів банку”, - зазначив суд.

Нагадаємо, 29 травня під НБУ, Офісом президента, КМДА відбулися мітинги інвесторів житлових проектів банку “Аркада”.

За інформацією банку “Аркада”, він зупинив будівництво трьох житлових масивів у Києві (“Патріотика”, “Еврика”, “Патріотика на озерах”), у спорудження квартир в яких вклали кошти понад 12 тисяч громадян (йдеться про майже 40 багатоповерхових житлових будинків).

Банк “Аркада” запевняв, що “найбільш вагомим чинником, якій негативно вплинув на фінансування будівництва, є саме обмежувальні заходи, які були застосовані Національним банком до банку «Аркада» як управителя фондів фінансування будівництва” (цитата).

За даними банку “Аркада”, раніше він “залучав депозити, за рахунок яких здійснював видачу населенню забезпечених іпотекою кредитів, кошти з яких направлялись на будівництво”. Однак “на початку 2019 року введено заборону на залучення банком нових депозитів”, а також “зобов’язано банк у короткі терміни повернути вкладникам залучені банком депозити” (цитата).

Нижче - знову ж таки витяг із заяви банку “Аркада”:

“Рішення регулятора призвело до значного скорочення фінансування будівництва, оскільки більше банк не мав можливостей кредитувати інвесторів у нерухомість, а кошти, які надходили від погашення кредитів направлялись і направляються на виконання зобов’язань перед вкладниками банку.

Іншим рішенням Національний банк заборонив банку здійснювати продаж інвесторам нерухомості у нових будинках. Вказане рішення було катастрофічним для будівництва, яке здійснюється масштабами кварталів.

Усім є зрозумілим той факт, що за рахунок продажів перших будинків у житловому масиві фінансується розробка проектної документації, будівництво інженерної та транспортної інфраструктури, покриваються витрати на організацію будівництва тощо. Далі за рахунок продажів іншої групи будинків розпочинається будівництво безпосередньо житлових будинків і лише за рахунок продажів останньої групи будинків завершується будівництво усіх об’єктів (включаючи фінальний благоустрій, влаштування доріг, мереж тощо).

<...> Заборона Національного банку щодо продажів нових будинків в ж/м «Патріотика на озерах», який має з ж/м «Патріотика» спільні мережі електро- і теплопостачання і, відповідно, спільний фонд фінансування будівництва, припинила можливості банку надалі здійснювати фінансування будівництва вказаних житлових масивів. Аналогічна ситуація має місце і в ж/м «Еврика», де рішення регулятора щодо заборони продажів будинків у останній черзі фактично зупинило фінансування добудови будинків попередніх черг.

Іншим фактором, який збігся у часі із зазначеними вище, є дії окремих чиновників КМДА та депутатів Київради, які свідомо вчиняють перешкоди для будівництва ж/м «Патріотика на озерах» та ж/м «Еврика». Наприклад, під час судового розгляду справи щодо законності виданого забудовнику дозволу на будівництво представники КМДА наполегливо заперечували і надалі заперечують проти можливості будівництва житла на земельних ділянках, які Київрада виділила забудовнику під будівництво житла, а департаменти КМДА видали усі необхідні для цього містобудівні умови та погодження. Іншим прикладом перешкод забудовнику з боку київської міської влади є безпідставні дії Київради, направлені на розірвання договорів оренди земельних ділянок, на яких здійснюється будівництво.

<...> Не відповідають дійсності застереження Національного банку про перебування забудовника в процедурі банкрутства, оскільки насправді в суді наразі розглядається питання щодо виходу компанії ТОВ «Контактбудсервіс» з вказаного статусу. Щодо цього необхідно зазначити, що кредиторами ТОВ «Контактбудсервіс» виступають компанії-партнери вказаного забудовника, які не зацікавлені у припиненні діяльності боржника і вже письмово підтвердили згоду надати необхідні кошти для відновлення його платоспроможності.

<...> Основною підставою для застосування проти банка «АРКАДА» обмежувальних заходів Національний банк України визначає нібито набуття банком статусу спеціалізованого банку довірчого управління. Висновок Національного банку базується на постанові Правління НБУ №92 від 18.09.2017 року щодо внесення змін до Інструкції з регулювання діяльності банків України, якою штучно було зменшене граничне співвідношення між обсягом операцій довірчого управління та сукупними активами банку зі 100% до 50%.

З введенням в дію постанови №92 банк виконував зазначені вимоги Національного банку та не перевищував граничний рівень співвідношення 50%, проте змушений був переглянути обсяги операцій довірчого управління. Застосовані Національним банком обмеження в діяльності банку «АРКАДА» заблокували фінансові надходження банку.

<...> Банк «АРКАДА» як управитель ФФБ «Патріотика», «Патріотика на Озерах», «Еврика» у партнерстві із компаніями-забудовниками бачить можливості для відновлення та завершення будівництва проінвестованих громадянами об’єктів, для цього необхідно досягнути наступного:

- Національний банк має розблокувати можливість продажів квартир у запроектованих житлових будинках у тих масивах, де забудовник вже поніс витрати на будівництво інженерно-транспортної інфраструктури;
- місто має розрахуватись по існуючим зобов’язанням, частину яких підтверджено рішенням суду, що набуло законної сили, та повернути забудовнику кошти у сумі 560 млн. грн.;
- Київрада має продовжити строк дії договорів оренди землі ж/м «Патріотика на озерах», в утримання та розробку якої забудовник вже вклав сотні мільйонів гривень і щодо забудови якої має чинний дозвіл на виконання будівельних робіт;
- Департаменти КМДА мають припинити політику подвійних стандартів по відношенню до забудовників ж/м «Патріотика», «Патріотика на Озерах», «Еврика» та надати можливість здійснювати будівництво без штучних перешкод, а також забезпечувати своєчасне прийняття до комунальної власності технічно придатні до експлуатації інженерні мережі”.

Як писав Finbalance, у 2019 році ГПУ здійснювала процесуальне керівництво в кримінальному провадженні №42019000000000775 щодо можливих зловживань при реалізації будівельних проектів банку “Аркада”.