Банк Ахметова визнав інсайдерські кредити ще на 2 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Відповідно до звітності ПУМБ, за підсумками І кварталу 2017 року він задекларував прибуток 480,1 млн грн (у І кварталі-2016 був збиток 265,4 млн грн) на фоні розформування резервів під знецінення кредитів на 82,7 млн грн (тоді як у І кварталі-2016 були витрати на їх формування на 599,2 млн грн). 

Нагадаємо, за підсумками 2016 року ПУМБ задекларував прибуток 367 млн грн після збитку 1,75 млрд грн у 2015 році та 136 млн грн у 2014 році.

Раніше заступник глави правління ПУМБ Ігор Кожевін розповідав для Finbalance, що на 01.04.2017 показник адекватності регулятивного капіталу банку становив 12,5%.

У січні-березні кредитний портфель ПУМБ скоротився на 1,4 млрд грн – до 23,4 млрд грн. На кінець березня позики корпоративним клієнтам покривалися резервами на 20%, фізособам – на 51%. У І кварталі банк використав резерви на 1,6 млрд грн (у т.ч. 1,5 млрд грн – під кредити юрособам). Внаслідок чого (через списання активів з балансу, продаж права вимоги тощо), банк не уточнив. Обсяг держоблігацій у портфелі ПУМБ в І кварталі зріс на 1 млрд грн – до 7,58 млрд грн, а депсертифікатів НБУ – скоротився на 0,9 млрд грн.

За даними ПУМБ, на початок квітня обсяг кредитів, виданих ним для пов’язаних осіб, становив 3,8 млрд грн (на початок року – 1,7 млрд грн), або 15,4% кредитного портфелю корпоративних клієнтів. Рівень покриття резервами інсайдерських кредитів – 1,3%. При цьому обсяг вкладів пов’язаних осіб у ПУМБ на 01.04.2017 становив 8 млрд грн. (на 01.01.2017 – 7,4 млрд грн).

Як звертав увагу Finbalance, основна частина кредитного портфелю ПУМБ – це позики для галузей економіки, в яких має бізнес-інтереси його власник – Рінат Ахметов. Йдеться про металургію, гірничо-видобувний сектор, машинобудування, будівництво, сільське господарство, транспорт тощо.

Торік глава правління ПУМБ Сергій Черненко визнавав, що банк порушує обмеження НБУ щодо видачі кредитів пов’язаним особам, називаючи однією з причин цього зміни в нормативній базі регулятора, внаслідок яких під класифікацію кредитів як інсайдерських почали потрапляти в т.ч. позики бізнес-партнерам акціонерів.

«ПУМБ узгодив ще в 2015 році з НБУ графік щодо зниження заборгованості за операціями з пов`язаними особами та чітко дотримується його виконання. Упродовж 2016 року не було жодного порушення виконання графіка і надалі банк буде його виконувати в повному обсязі», - додавав у листопаді заступник глави правління ПУМБ Ігор Кожевін.

У травні 2015 року заступник голови правління ПУМБ Федот Єременко зазначав, що ПУМБ «не кредитує підприємства ДТЕК і Метінвест як в силу обмеження кредитування інсайдерів, так і у зв`язку з тим, що ці холдинги орієнтовані на залучення фінансування на зовнішніх ринках».

Про інсайдерське кредитування в "Таскомбанку" та "Універсал Банку" С. Тігіпка читайте тут і тутв "А-Банку" братів Суркісів - тут; у "МІБ" П. Порошенка - тутв "Банку інвестицій та заощаджень" групи "Континіум" - тут; в банку "Восток", пов`язаному з Fozzy Group - тутв банку "Кліринговий дім" і "Місто Банку" І. Фурсіна - тут; в "Індустріалбанку" та "Експрес-Банку" родини Дворецьких - тут; в Мегабанку В. Суботіна - тут; в "Акордбанку" Д. Волинця і А. Гулея - тутв PINbank Є. Гінера (з VS Energy) - тут; в "Юнекс-Банку" В. Новинського - тутПро кредити Приватбанку для структур І. Коломойського та Г. Боголюбова див. тут   

Як писав Finbalance, ПУМБ намагався стягнути в т.ч. 1,15 млрд грн з торгової мережі "Амстор", пов’язаної з В. Новинським – партнером Р. Ахметова (власник ПУМБ) по "Метінвесту".

Водночас торік була інформація, що, принаймні, частину своїх коштів у ПУМБ тримає енергохолдинг ДТЕК, підконтрольний акціонеру банка Р. Ахметову.

"Інсайдерські" оцінки регулятора

У червні 2016 року глава НБУ В. Гонтарева заявляла, що «цілковито не проти», якщо, «пан Ахметов сьогодні прийде і захоче купити» одну з «дочок» російських держбанків. У грудні В. Гонтарева, говорячи про банк ПУМБ, зауважувала, що «там немає моделі олігархічного бізнесу» і це «окремий бізнес для акціонерів».

Перед цим ПУМБ був одним з підписантів звернення Незалежної асоціації банків України (НАБУ) на підтримку В. Гонтаревої під час публічних скандалів довкола неї. Крім того, телеканал «Україна» Р. Ахметова надав В. Гонтаревій медійну підтримку під час відповідних політичних перипетій.

В енергохолдингу ДТЕК публічно підтверджували, що група ICU (співвласником якої була В. Гонтарева до призначення в НБУ), як мінімум, була тримачем євробондів ДТЕК, а тому могла отримати користь завдяки здорожчанню цих цінних паперів на тлі введення «Ротердаму+».

P.S.

У 2016 році обсяг держоблігацій у портфелі ПУМБ збільшився на 6,37 млрд грн, або в 15,7 разів - до 6,8 млрд грн (обсяг же депсертифікатів НБУ зріс на 460 млн грн, або на 21,5% до 2,6 млрд грн).

Це можна розглядатися не лише як наслідок обмеженої кількості якісних позичальників на ринку, але і як наслідок (індикатор) політичного зближення Ріната Ахметова з владою. 

Про реструктуризацію боргів бізнес-структур Р. Ахметова (Метінвесту, ДТЕК, Укртелекома) читайте тут.

Курсовий прогноз ПУМБ до 2020 року див. тут.