Банк Ахметова вагається, чи виплачувати 2 млрд грн дивідендів за 2019 рік

Все про економіку та фінанси

ПУМБ повідомив, що 28 квітня відбудуться збори його акціонерів, на яких буде розглядатися питання щодо розподілу прибутку за 2019 рік у розмірі 2,6 млрд грн.

Згідно з першим проектом рішення, 2 млрд грн планується спрямувати на виплату дивідендів; 130,4 млн грн - до резервного фонду; 473,2 млн грн - на збільшення статутного капіталу. Крім того, нерозподілений прибуток банку за 2018 рік у розмірі 1 млрд грн знову ж таки планується спрямувати на збільшення “статутника”.

Згідно з другим проектом рішення, 2 млрд грн прибутку з вказаних 2,6 млрд грн планується залишити нерозподіленим (по решті коштів - як і в першому варіанті).

На 01.03.2020 ПУМБ декларував показник достатності (адекватності) регулятивного капіталу на рівні 21,66% (вимога НБУ - не менше 10%).

При цьому банк порушував норматив максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами (Н9; має не перевищувати 25%), який становив 31,27%.

Як відомо, напередодні енергохолдинг ДТЕК, (який, як і ПУМБ, належить Рінату Ахметову) попередив кредиторів про технічний дефолт та закликав реструктуризувати борги.

Контекст

Раніше Сітібанк повідомляв про заплановані на 24 квітня збори акціонерів, на яких буде в т.ч. розглядатися питання розподілу прибутку за 2019 рік (2,21 млрд грн).

Згідно з проектом рішення, 5% з чистого прибутку Сітібанк планує спрямувати на формування резервного фонду, а з 95% чистого прибутку 100 млн грн залишити нерозподіленими, решту суми (1,99 млрд грн) спрямувати на виплату дивідендів.

За даними Сітібанку, його показник достатності (адекватності) регулятивного капіталу на 01.03.2020 становив 35,85%.

Нагадаємо, НБУ пропонував банкам "тимчасово утриматись від розподілу прибутків через виплату дивідендів щонайменше до липня 2020 року, аби установи мали додатковий запас міцності" (цитата).

Згодом регулятор уточнив, що рекомендує банкам утриматися від розподілу капіталу на виплату дивідендів, "допоки ефект від наслідків обмежень, спричинених поширенням коронавірусної хвороби можна буде оцінити детальніше" (цитата).

Питання виплати дивідендів особливо чутливе для Кабміну та держбанків, з огляду на дві обставини:

- непросту ситуацію з доходами держбюджету та заплановане збільшення його дефіциту на суму близько 200 млрд грн на фоні макроекономічних ризиків (особливо у випадку замороження чи обмеженої співпраці з МВФ);

- виявлений торік під час стрес-тесту значний дефіцит капіталу в Укрексімбанку та Ощадбанку (покрити який теоретично мала б реструктуризація корпоративного портфелю, але криза ускладнює цей процес, вже не кажучи, що може спровокувати нові виклики).

Ключовим у цьому контексті є питання 32,6 млрд грн прибутку Приватбанку за 2019 рік. Показник достатності регулятивного капіталу, заявлений націоналізованим банком на 01.03.2020, - 18,04% (вимога НБУ - не менше 10%). За даними Нацбанку, за результатами торішнього стрес-тесту (враховував курс 30-37 грн/дол на кінець 2019 року) Приватбанк не потребував докапіталізації. 

Глава правління Приватбанку Петр Крумханзл таким чином прокоментував для Liga.net питання дивідендів:

"Наразі ми залишаємося з цифрою в 50% [чистого прибутку, який потрібно буде сплатити в держбюджет], але найближчим часом нас очікує дискусія з власником (Кабінет Міністрів, - ред.). Поки ми чекаємо їх рішення. Я вважаю, що потрібен компроміс між потребами бюджету та потребою банку покрити можливі втрати, викликані поточною кризою", - зазначив П. Крумханзл.

На днях у Нацбанку заявляли, що "сьогодні потреб ліквідності й капіталу в банківській системі немає" (цитата).

Повний перелік банків, у яких був виявлений дефіцит капіталу під час стрес-тесту в 2019 році, - тут.