Банк Ахметова декларує 1,25 млрд грн прибутку

Все про економіку та фінанси

ПУМБ за перше півріччя звітує про прибуток 1,25 млрд грн (у т.ч. за червень 128 млн грн), що лише трохи менше показника за 6 місяців-2019 (1,265 млрд грн).

Заявлений банком показник достатності (адекватності) регулятивного капіталу на 01.07.2020 - 19,38% (вимога НБУ - не менше 10%).

За даними ПУМБ, в березні він отримав акт податкової перевірки, згідно з яким податківці виявили заниження податку на прибуток та інших податків на загальну суму 143,55 млн грн. Як зауважував банк, він перебуває в процесі оскарження вказаного акту та зазначених у ньому сум.

У травні ПУМБ заявив, що усунув порушення нормативу з кредитування пов`язаних осіб за рахунок зменшення кредитної заборгованості окремих компаній SCM на понад 73 млн дол.

У кінці квітня збори акціонерів ПУМБ ухвалили рішення про виплату дивідендів за результатами діяльності в 2019 році у розмірі 2 млрд грн, хоча НБУ рекомендував банкам як мінімум до жовтня не платити акціонерам дивіденди.

У квітні агентство Fitch підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту емітента ПУМБ на рівні “В”, але переглянуло прогноз зі “стабільний” на “негативний”.

Як зазначалося, негативний прогноз відображає очікування Fitch щодо посилення тиску на фінансовий профіль банку в складних операційних умовах. За оцінками аналітиків, якість активів ПУМБ є слабкою. Вони очікували погіршення стану позичальників, що призведе до знецінення їх боргових зобов’язань. Також експерти прогнозували зниження прибутковості банку й тиск на капітал через ризикові активи. Fitch вважає, що ПУМБ може витримати “помірний тиск на ліквідність”. На думку агентства, враховуючи частку банку на ринку, він не може розраховувати на підтримку держави в надзвичайних умовах.

У червні НБУ наголошував банкам, що відповідно до МСФЗ 9, фінансові установи мають завчасно реагувати на погіршення макроекономічних прогнозів збільшенням обсягу резервів. Водночас, підкреслював регулятор, перші місяці кризи чітко свідчать, що банки ігнорують зміну макроекономічних умов і не поспішають підвищувати оцінки очікуваних кредитних збитків. Натомість поточна криза в економіці мала б призвести “до зростання оцінок очікуваних збитків, а отже, і резервів за кредитами” (цитата).

“Банки мали відобразити це у фінансовій звітності уже за І квартал 2020 року. На практиці банки майже не змінили оцінки параметрів очікуваних збитків порівняно з початком року. Низка установ навіть дещо їх поліпшила. Це суперечить загальній логіці впливу макроумов на кредитний ризик, яка підтверджується спостереженнями вже у квітні і травні. Тож банки повинні суттєво переглянути свої підходи до визначення параметрів очікуваних збитків", - підкреслював НБУ.

У кінці березня енергохолдинг ДТЕК (який, як і ПУМБ, підконтрольний Рінату Ахметову) попередив кредиторів про технічний дефолт та заявив про потребу в реструктуризації боргових зобов’язань.