Автоматизований арешт коштів на вимогу виконавців: до системи приєдналися 18 банків

Все про економіку та фінанси

За даними "Опендатабот", вже 18 банків підключилися до системи автоматизованого арешту коштів боржників на банківських рахунках, у т.ч. Приватбанк, Універсал Банк, Таскомбанк, Райффайзен Банк, ОТП Банк, Укрсиббанк, Кредобанк, Прокредит Банк, Ідея Банк, Львів, Агропросперіс Банк, Індустріалбанк, Оксі Банк, Восток, Конкорд, МетаБанк, Український капітал, Радабанк, пише zn.ua.

23.03.2021 Мін’юст видав наказ, згідно з яким кошти з рахунків боржників можуть бути автоматично заблоковано за борги в рамках процедури примусового стягнення.

"Опендатабот" наводить такий коментар начальника управління НБУ із захисту прав споживачів фінансових послуг Ольги Лобайчук:

“Законом України «Про виконавче провадження» (далі – Закон) передбачено право виконавця, зокрема накладати арешт на кошти та/або інші цінності боржника, зокрема ті, що знаходяться на рахунках в банківських установах.

В постанові, якою накладається арешт на кошти боржника, має зазначатися, зокрема, сума стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів та основної винагороди приватного виконавця (стаття 56 Закону), а також інші обов’язкові реквізити, визначені пунктом 7 розділу I Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5.

Разом з тим, Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України 21.01.2004 № 22 (далі – Інструкція) зокрема передбачено, що арешт на підставі документа про арешт коштів може бути накладений на всі кошти, що є на всіх рахунках клієнта банку, без зазначення конкретної суми, або на суму, що конкретно визначена в цьому документі. Якщо в документі про арешт коштів не зазначений конкретний номер рахунку клієнта, на кошти якого накладений арешт, але обумовлено, що арешт накладено на кошти, що є на всіх рахунках, то для забезпечення суми, визначеної цим документом, арешт залежно від наявної суми накладається на кошти, що обліковуються на всіх рахунках клієнта, які відкриті в банку, або на кошти на одному/кількох рахунку/ах.

Тобто, банк накладає арешт на кошти боржника на всіх рахунках клієнта у випадку, зокрема, якщо на рахунках клієнта обліковується сума коштів менша ніж та, що визначена в документі про арешт коштів, а в самому документі про арешт коштів конкретно визначена сума та обумовлено, що арешт накладено на кошти, що є на всіх рахунках.

В той же час, якщо на рахунку клієнта обліковується сума коштів більша ніж та, що визначена документом про арешт коштів, то банк забезпечує наявність цієї суми на рахунку шляхом накладання її арешту. В такому випадку банк не обмежує клієнта у користуванні коштами понад суми, визначеної документом про арешт коштів.

Також є випадки, коли в документі про арешт коштів не зазначена конкретна сума, але зазначений конкретний номер рахунку клієнта або обумовлено, що арешт накладено на кошти, що є на всіх рахунках. В такому випадку банком буде накладено арешт на всі кошти на рахунку/рахунках боржника”.

У липні Міністерство юстиції опублікувало таке роз`яснення щодо автоматизованого арешту коштів на банківських рахунках боржників:

"Заборгували за житлово-комунальні послуги чи не сплатили штраф за перевищення швидкості – кошти на вашому банківському рахунку можуть бути арештовані в автоматизованому режимі. Але при цьому не йдеться про автоматичне списання коштів!

Відповідно до реалізації наказу Міністерства юстиції України від 23.03.2021 № 1061/5, яким внесено зміни до наказу від 16.04.2019 року № 1203/5 «Про затвердження Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів», постанови про арешт/зняття з арешту коштів на рахунках боржників державні та приватні виконавці мають можливість направляти до банків через Автоматизовану систему виконавчого провадження (АСВП) без обмежень за категоріями стягнення.

Тобто, з набранням чинності цього наказу було реалізовано технічні зміни інформаційної взаємодії виконавців із банками за допомогою АСВП. Раніше така процедура була досить складною. Нині ж взаємодія між виконавцями і банками відбувається в електронному вигляді, а не тільки поштовим зв’язком.

Пояснюємо простою мовою.

Уявімо, що хтось не сплатив штраф за порушення правил дорожнього руху або комунальні послуги чи заборгував вам кошти (в тому числі аліменти на утримання дитини чи заробітну плату). Цей факт спочатку має підтвердити своїм відповідним рішенням суд або інший орган (посадова особа). Якщо після цього боржник так і не повертає кошти – до справи береться Державна виконавча служба або приватні виконавці. Вони, зокрема, можуть арештувати кошти на банківських рахунках боржника. Саме процедуру комунікації між виконавцями та банками і було спрощено.

Разом із тим, державне підприємство «Національні інформаційні системи» на сьогоднішній день проводить роботи з доопрацювання програмного забезпечення АСВП у напрямку запровадження автоматизації процесу отримання виконавцями інформації щодо банківських рахунків боржника, що передбачено положеннями Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках.

Після того, як програмне забезпечення повноцінно запрацює, банки повідомлятимуть в електронному режимі не лише факт наявності банківських рахунків у боржника, а і їх номери та суми залишків на них. Тобто, з’явиться можливість накладати арешт винятково на 1 рахунок боржника в одному банку, а не на всі його рахунки в різних банківських установах, як це відбувається наразі. Відповідно, коштами на неарештованих рахунках їх власник зможе вільно розпоряджатися.

Усе це можливо тільки у разі відкриття виконавчого провадження!

Втім, аби арешт коштів не став для вас неприємним сюрпризом – існує кілька платформ, на яких можна самостійно перевірити, чи маєте ви борги:

Єдиний реєстр боржників;
портал Онлайн-будинок юстиції;
електронний сервіс державних послуг Дія;
Автоматизована система виконавчого провадження (АСВП)".

Як зауважує "Опендатабот", якщо так сталося, що ваші банківські рахунки через борги було заблоковано повністю, необхідно вчинити наступні дії:

1. Направити виконавцю за вашим провадженям письмову вимогу щодо скасування постанови про арешт рахунку.

2. У разі відсутності відповіді, підготувати скаргу на керівництво державної виконавчої служби. Або, якщо провадження веде приватний виконавець, — скаргу на Раду приватних виконавців.

3. Подати позов до місцевого адміністративного суду щодо скасування ухвали про арешт рахунку.