Автоматизований арешт коштів: нова система починає працювати

Все про економіку та фінанси

Із 6 липня на рахунки боржників у банках будуть накладатися автоматизовані арешти і відбуватися списання коштів за рішенням суду та на вимогу державних і приватних виконавців, повідомляє "НВ".

Міністерство юстиції ще 16 квітня 2019 року видало наказ №1203/5 про затвердження порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках у рамках виконавчого провадження про стягнення аліментів. Він стосувався тільки неплатників аліментів.

23 березня 2021 року Мін`юст наказом №106/5 розширив процедуру автоматичного арешту рахунків і списання коштів і на інших боржників — за якими є рішення суду і вимога державних і приватних виконавців.

Це можуть бути борги за кредитом, комунальні борги, борги за зарплатами, несплачені штрафи за порушення Правил дорожнього руху тощо.

Наказ Мін`юсту набув чинності 6 квітня, але в ньому містилася норма про відстрочення на три місяці для того, щоб держоргани встигли підготуватися до введення нової системи. Три місяці минули 6 липня.

Крім того, ще в лютому до своїх правил вніс зміни НБУ: він зобов’язав банки надавати інформацію про рахунки боржника та суму коштів на них.

В Україні вже запущена і працює Автоматизована система виконавчого провадження (АСВП). Алгоритм її роботи наступний.

— державний чи приватний виконавець за допомогою АСВП направляє у банки вимогу на отримання інформації про рахунки боржника;

— банки протягом однієї робочої години після отримання вимоги повинні надати інформацію про їх наявність;

— виконавець через АСВП направляє в банки, де відкриті рахунки боржника, постанову про арешт коштів;

— банки арештовують кошти і повідомляють про це виконавця;

— виконавець створює платіжні вимоги на примусове списання коштів і направляє їх банкам;

— банки примусово списують кошти з рахунків боржника і перераховують їх на рахунки виконавчої служби;

— кошти надходять до стягувача боргу.

Мін`юст роз’яснив, що арешт і списання поширюється тільки на суму існуючої заборгованості (підтвердженої рішенням суду). Коштами понад цю суму боржник може розпоряджатися і далі.

Сума списання може перевищити суму боргу — до неї увійдуть або можуть увійти виконавчий і судові збори, витрати на виконавчі витрати, штрафи і пені за простроченою заборгованістю.

Арешт і списання можуть бути накладені і на т.зв. соціальні рахунки — на які надходять пенсія, зарплата, стипендія, соцдопомога.

Якщо коштів на банківських рахунках виявиться недостатньо для виплати всієї нарахованої суми, ту, якої бракує, можуть стягнути вже за рахунок іншого майна.

Станом на квітень 2021 року до АСВП підключилися сім банків: Приватбанк, Таскомбанк, Універсал Банк (зокрема, monobank),Оксі Банк, Восток, Індустріалбанк, ПроКредит Банк.

Ще 44 банки тестували систему, 11 налаштовували її роботу.

Тобто 62 з 72 банків готові або готувалися до використання АСВП — і це тільки станом на квітень. 

P.S.

Міністерство юстиції наводить таку інформацію держпідприємства «Національні інформаційні системи» (далі – ДП «НАІС») як адміністратора АСВП:

"На сьогоднішній день підприємством проводяться роботи з доопрацювання програмного забезпечення АСВП в напрямку запровадження автоматизації процесу отримання виконавцями інформації щодо банківських рахунків боржника, що передбачено положеннями Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках.

Окремо звертаємо увагу, що наразі користувачі мають можливість в рамках інформаційної взаємодії за допомогою прикладного програмного інтерфейсу АСВП направляти постанови про арешт/зняття з арешту коштів на рахунках боржників без обмежень за категоріями стягнення виконавчого провадження.

Раніше така процедура застосовувалась лише до боржників зі сплати аліментів та була досить складною. Нині ж взаємодія між виконавцями і банками відбувається в електронному вигляді, а не тільки поштовим зв’язком. Відповідний порядок поширюється на усі категорії виконавчих документів, які передбачають стягнення коштів з боржників-фізичних та юридичних осіб".

P.P.S.

Міністерство юстиції опублікувало ще таке роз`яснення:

"Заборгували за житлово-комунальні послуги чи не сплатили штраф за перевищення швидкості – кошти на вашому банківському рахунку можуть бути арештовані в автоматизованому режимі. Але при цьому не йдеться про автоматичне списання коштів!

Відповідно до реалізації наказу Міністерства юстиції України від 23.03.2021 № 1061/5, яким внесено зміни до наказу від 16.04.2019 року № 1203/5 «Про затвердження Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів», постанови про арешт/зняття з арешту коштів на рахунках боржників державні та приватні виконавці мають можливість направляти до банків через Автоматизовану систему виконавчого провадження (АСВП) без обмежень за категоріями стягнення.

Тобто, з набранням чинності цього наказу було реалізовано технічні зміни інформаційної взаємодії виконавців із банками за допомогою АСВП. Раніше така процедура була досить складною. Нині ж взаємодія між виконавцями і банками відбувається в електронному вигляді, а не тільки поштовим зв’язком.

Пояснюємо простою мовою.

Уявімо, що хтось не сплатив штраф за порушення правил дорожнього руху або комунальні послуги чи заборгував вам кошти (в тому числі аліменти на утримання дитини чи заробітну плату). Цей факт спочатку має підтвердити своїм відповідним рішенням суд або інший орган (посадова особа). Якщо після цього боржник так і не повертає кошти – до справи береться Державна виконавча служба або приватні виконавці. Вони, зокрема, можуть арештувати кошти на банківських рахунках боржника. Саме процедуру комунікації між виконавцями та банками і було спрощено.

Разом із тим, державне підприємство «Національні інформаційні системи» на сьогоднішній день проводить роботи з доопрацювання програмного забезпечення АСВП у напрямку запровадження автоматизації процесу отримання виконавцями інформації щодо банківських рахунків боржника, що передбачено положеннями Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках.

Після того, як програмне забезпечення повноцінно запрацює, банки повідомлятимуть в електронному режимі не лише факт наявності банківських рахунків у боржника, а і їх номери та суми залишків на них. Тобто, з’явиться можливість накладати арешт винятково на 1 рахунок боржника в одному банку, а не на всі його рахунки в різних банківських установах, як це відбувається наразі. Відповідно, коштами на неарештованих рахунках їх власник зможе вільно розпоряджатися.

Усе це можливо тільки у разі відкриття виконавчого провадження!

Втім, аби арешт коштів не став для вас неприємним сюрпризом – існує кілька платформ, на яких можна самостійно перевірити, чи маєте ви борги:

Єдиний реєстр боржників;
портал Онлайн-будинок юстиції;
електронний сервіс державних послуг Дія;
Автоматизована система виконавчого провадження (АСВП)".