Аудитори: банк "Михайлівський" кредитує бізнес під нижчі ставки, ніж залучає вклади

Все про економіку та фінанси

Відповідно до звітності банку «Михайлівський», за підсумками 2015 року він зафіксував збиток 81,5 млн грн. (у 2014 році декларувався прибуток 15,8 млн грн).

На 31 грудня 2015 року банк «Михайлівський» мав 82 відділення, тоді як за рік до того було 53.

Чистий комісійний дохід фінустанови за минулий рік склав 92,4 млн грн (у 2014 році – 69,7 млн грн); чисті комісійні доходи – 351,4 млн грн. (у 2014 році – 227,8 млн грн); негативний результат від переоцінки валюти – 88,7 млн грн (у 2014 році – 14 млн грн).; відрахування до резерву під знецінення кредитів – 27,9 млн грн. (у 2014 році – 70,1 млн грн).

За підсумками І кварталу-2016 банк «Михайлівський» задекларував прибуток 85,75 млн грн (у І кварталі-2015 – 47 млн грн). Чистий процентний дохід склав 36,6 млн грн (у І кварталі-2015 – 39,4 млн грн); чисті комісійні доходи – 147,6 млн грн (у І кварталі-2015 – 83,2 млн грн); негативний результат від переоцінки валюти – 41,3 млн грн (у І кварталі-2015 – 73,3 млн грн); відрахування до резерву під знецінення кредитів - 9,6 млн грн. (у І кварталі-2015 резерви навпаки зменшилися на 10,4 млн грн).

Разом з тим, звернемо увагу, що в аудиторському висновку ТОВ «Аудит-Сервіс Інк» до річної звітності банку «Михайлівський» констатується, що хоча чиста процентна маржа цього банку протягом 2015 року мала позитивне значення, проте «середні процентні ставки за депозитами, що залучені від суб’єктів господарювання перевищували середні процентні ставки за кредитами, що надані суб’єктам господарювання».

Водночас як зазначається, «високодохідний роздрібний кредитний портфель компенсував різницю в процентному доході між процентними доходами, що отримані за кредитами суб’єктів господарювання і процентними витратами, що понесені за депозитами юридичних осіб».

«Висновок: якість управління активами і пасивами банку з огляду на поточні фінансові результати діяльності на думку аудиторів потребує вдосконалення», - констатували фахівці ТОВ «Аудит-Сервіс Інк».

Відповідно до звітності банку «Михайлівський», на 31 грудня 2015 року сукупна сума кредитів, виданих ним 10 найбільшим позичальникам складала 1,164 млрд грн (на 31 грудня 2014 року – 1,257 млрд грн), або 53% від загальної суми кредитного портфелю (31 грудня 2014 року – 68%). Галузеву структуру кредитного портфелю – див. нижче в таблиці.

За оцінками банку «Михайлівський», станом на 31.12.2015 кумулятивний розрив ліквідності в річному горизонті становив 610,5 млн грн. (див. нижче таблицю). З цього приводу в звітності фіну станови констатується таке:

«Відповідність та/або контрольована невідповідність строків погашення і процентних ставок активів та зобов’язань має фундаментальне значення для керівництва банку. Повна відповідність для банків не характерна, оскільки операції часто мають різний характер та невизначений термін. Позиція невідповідності потенційно може збільшити прибутковість, але також може збільшити ризик збитків. Строки активів та зобов’язань і спроможність заміни (за прийнятною вартістю) процентних зобов`язань після настання строку їх погашення є важливими чинниками оцінки ліквідності банку та його реакції на зміни процентної ставки та курсу обміну валют.

Станом на 31 грудня 2015 року банк має кумулятивну невідповідність строків активів та зобов’язань строком до дванадцяти місяців. Розрив ліквідності виникає внаслідок того, що значним джерелом фінансування банку станом на 31 грудня 2015 року були кошти клієнтів до запитання та строком до 12 місяців. На думку керівництва, незважаючи на те, що значна частина коштів клієнтів представлена рахунками до запитання, диверсифікація цих рахунків за кількістю і типом вкладників і досвід Банку дозволяє стверджувати, що ці кошти клієнтів являють собою довгострокове та стабільне джерело фінансування банку».

Про цікаве (навіть до певної міри дивне) судове протистояння банку "Михайлівський" та НБУ читайте тут.

Довідково:

За даними НБУ, на 01 січня 2016 року 100% акцій банку «Михайлівський» належали ТОВ «Екосіпан», в якому частку 92,5% контролює Віктор Поліщук – власник торгової мережі «Ельдорадо», «Технополіс», ТРЦ «Гуллівер».

За даними ЗМІ та нардепів, його дружина нібито є племінницею дружини російського прем’єра Дмитра Медведева. Офіційних підтверджень цієї інформації не було.

Компанія В. Поліщука «Екосіпан» хотіла придбати «Всеукраїнський банк розвитку» (на ліквідації), 100-відсотковим власником був Олександр Янукович.

Преса пов’язувала банк "Михайлівський" у т.ч. з екс-міністром доходів і зборів Олександром Клименком, хоча в самій фінустанові це спростовували.

Нагадаємо, нещодавно НБУ відніс до категорії неплатоспроможних банк «Юнісон», який раніше пов’язували знову ж таки з сім’єю Клименка (в минулі роки в наглядову раду цієї фінустанови входив брат екс-глави Міндоходів – Антон Клименко, який, як повідомлялося, торік загинув через нещасний випадок).

Ще один штрих – щодо Віктора Поліщука. За даними газети «Дзеркало тижня. Україна» (які не мають офіційного підтвердження, - ред.), Ощадбанк на пільгових умовах нібито реструктуризував кредити на суму близько 20 млрд грн. для компаній, нібито пов’язаних з В. Поліщуком і групою бізнесменів, яких він представляє. Відповідну інформацію журналісти газети озвучили в інтерв’ю з главою правління Ощадбанку Андрієм Пишним.

За даними журналістів (цитата), «номінальна ставка за цими кредитами уже після їхньої реструктуризації становить лише 9% річних у гривні при загальній заборгованості близько 8 млрд. І це тільки щодо "Гуллівера", тоді як сума загальних зобов`язань групи пов`язаних компаній доходить до 20 млрд. При ринкових ставках, що доходять до 30% річних, там навіть ці 9% не платяться, разом щось близько 0,5% виходить».

«Чому люди, які стоять за паном Поліщуком, можуть купувати місця в різних передвиборних списках БЮТ оптом і вроздріб, але не можуть платити за кредитами? Ви ж розумієте, що в цьому разі можна вже вас запідозрити у змові з минулою владою, зі спадком якої ви нібито спробували розібратися перевірками та іншим? <…> Поправте нас, якщо ми не праві», - звернулися представники редакції «Дзеркало тижня. Україна» до А. Пишного. Ось що відповів на це топ-менеджер Ощадбанку:

«Є речі, які я не можу коментувати через банківську таємницю. У чому відмінність між політиком і головою правління банку? Політик може говорити будь-що. Я ж обмежений чіткими нормативними вимогами: банківська таємниця розголошується тільки за рішенням суду або за згодою клієнта.

<…> За всієї поваги не можемо навіть частково розголосити. Здогадами ми також не можемо керуватися. Банк зобов`язаний знати свого клієнта до кінцевого бенефіціара. І відповідні процедури нами проведено.

<…> Доведеться повторити ще раз: я не можу коментувати речі, які належать до банківської таємниці.

<…> Першу частину запитання [щодо БЮТ] з радістю переадресую пану Поліщуку та з інтересом вислухаю його відповідь.

Що ж до підозр у змові з минулою владою.

Ви помиляєтеся, і мені немає в чому виправдовуватися. Мабуть, навіть не припускаєте думки, що ми діємо виключно в інтересах банку та його вкладників, обдумано й виважено. У цьому конкретному й дуже непростому випадку — тим паче! Немає мети похвастатися релізом про досягнення й комусь догодити, є завдання знайти та реалізувати правильне рішення. Результат — от що важливо», - зауважив А. Пишний.

Про судовий спір ліквідатора банку "Фінанси та кредит" на 1,4 млрд грн з компаніями, які пов`язують у т.ч. з офіційним власником банку "Михайлівський", читайте тут.