АУБ: Приватбанк у січні зафіксував збиток 1,4 млрд грн

Все про економіку та фінанси

За даними Асоціації українських банків, збиток Приватбанку в січні склав 1,4 млрд грн, в «Ідея Банку – 62,7 млн грн», в банку «Новий» - 21,2 млн грн. Водночас прибуток Райффайзен Банку Аваль становив 713,3 млн грн, ІНГ Банку – 77 млн грн, Апекс-Банку – 64,8 млн грн.

Нагадаємо, Приватбанк у 2016 році зафіксував рекордний збиток в історії банківської системи України – 135,3 млрд грн. Основна причина – відрахування до резервів на рівні 144,4 млрд грн (в основному під кредити, видані структурам, пов’язаним з екс-акціонерами банку).

НБУ не виключав, що в 2017 році Приватбанк може знову зафіксувати збиток. Водночас глава правління цього держбанку Олександр Шлапак зазначав, що за умови повної капіталізації та при зменшенні депозитних і кредитних ставок Приватбанк не буде збитковим у 2017 році, «у мене в цьому немає сумнівів», запевняв банкір.

Детальніше про ситуацію в Приватбанку читайте тут.

Звернемо увагу на таку обставину. За даними НБУ, група державних банків у січні отримала збиток 1,4 млрд грн. Якщо опиратися на дані АУБ щодо Приватбанку, виходить, що Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк, УБРР та "Розрахунковий центр" сукупно спрацювали в нуль.

За даними НБУ, з 93 банків, що були платоспроможними станом на 1 лютого 2017 року, 76 у січні були прибутковими та отримали чистий прибуток 2.17 млрд грн, 17 банків – збитковими зі сукупним чистим збитком в 1.84 млрд. грн. 

Рейтинг найбільш збиткових і прибуткових банків у 2016 році див. тут. У яких банків був найбільший відтік депозитів - тут. У кого найменше резервів - тут. Хто збільшив борги перед НБУ - тут. У кого процентрі витрати перевищили процентні доходи - тут. У яких банків дефіцит капіталу - тут.

Читайте детально про фінансовий стан ПриватбанкуОщадбанку,  Укрексімбанку,  Промінвестбанку,  СбербанкуУкрсоцбанкуАльфа-Банку,  Райффайзен Банку АвальВТБ Банку,  ПУМБ,  Укрсиббанку,  Укргазбанку.

Також див. про стан ДіамантбанкуКредит ДніпроПівденнийБанку інвестицій та заощадженьВостокМегабанкуМІБГлобусМісто БанкуБМ БанкуТаскомбанкуІндустріалбанку, А-банку, Кліринговий дім,  Авангард,    Апекс-БанкуФортуна-Банку

Як писав Finbalance, в лютому НБУ повідомляв, що серед банків з першої двадцятки за результатами стрест-тесту 4 не потребували докапіталізації. Із решти 16 банків 8 виконали програму докапіталізації. Ще два банки – були виведені з ринку (Фідобанк і «Хрещатик»). Таким чином, ще 6 банків з ТОП-20 – у процесі виконання програми докапіталізації.

Із другої двадцятки банків (точніше – з 19) за результатами стрест-тесту не потребували докапіталізацію 7 банків. Із решти 12 лише 1 виконав програму докапіталізації та 2 банки виведені з ринку (Платинум Банк і Фортуна-Банк). Таким чином, ще в процесі виконання програми докапіталізації з цієї групи – 9 банків.

Із третьої двадцятки банків (точніше – з 21) за результатами стрес-тесту не потребували докапіталізацію 10. Із решти 11 банків наразі жодний не виконав програму докапіталізації.

Як констатували в НБУ, банки з першої двадцятки (див. нижче рейтинг фінустанов за обсягом активів) досягли 5-відсоткового значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу, на кінець 2017 року вони мають показати не менше 7%. Друга двадцятка має вийти на показник достатності капіталу 5% до кінця березня (на 1 січня вже мав бути нульовий показник). Щодо третьої двадцятки банків, то в них, принаймні, нульовий капітал має бути на кінець березня, 5% - на кінець червня.

Нещодавно в НБУ заявляли, що Ощадбанку та Укрексімбанку потрібна чергова докапіталізація. Глава правління Приватбанку Олександр Шлапак не виключав, що цій фінустанові за результатами аудиту теж знадобляться нові вливання в капітал.

Як звертав увагу Finbalancе (див. нижче таблиці), низка банків має на порядок менші резерви під кредитний портфель, ніж решта учасників ринку. Причому чи не найбільше питань в цьому контексті виникає до фінустанов з українським приватним капіталом з другої двадцятки.

На такому фоні, зокрема, Альфа-Банк та Укрсоцбанк (підконтрольні одним акціонерам) у 2016 році зафіксували збитки на 14,5 млрд грн через доформування резервів. При цьому торік українські "дочки" російських держбанків (Промінвестбанк, Сбербанк, ВТБ Банк) продовжили формувати резерви під кредитний портфель, що стало основною причиною їх збитків у 2014-2016 рр. на рівні 71 млрд грн.

За даними НБУ, за результатами 2016 року в трьох банків процентні витрати перевищили їх процентні доходи: в банку «Кредит Дніпро» (на 214,1 млн грн), БМ Банку (на 45,4 млн грн); Фінбанку (на 83 тис грн). Нагадаємо, за підсумками 9 місяців-2016 процентні витрати перевищили процентні доходи в чотирьох банків, у т.ч. в Платинум Банку (визнаний неплатоспроможним) та банку «Траст» (визнаний неплатоспроможним).

Fitch називало обмеженою здатність банку «Південний» абсорбувати збитки (на кінець ІІІ кварталу показник достатності капіталу був на рівні біля 10%) та вказувало, що до кінця 2017 року планується помірна докапіталізація (враховуючи значення достатності на кінець вересня, приблизно до 11%). Агентство очікує, що тиск на капітал банку «Південний» буде лишатися значним, а фінрезультат буде стримуватися як і раніше високими витратами на формування резервів (хоча вони поступово знижуватимуться).

Як писав Finbalance, 08 лютого глава правління Діамантбанку Олег Ходачук, коментуючи неофіційну інформацію, що НБУ відніс Діамантбанк до категорії проблемних, запевняв, що «банк не є проблемним». Він повідомив, що власний капітал Діамантбанку – лише 55 млн грн (за даними АУБ, на 01.12.2016 було 210 млн грн). «Ми ще доформували резерви за методологією НБУ», - зазначив О. Ходачук.

У грудні О. Ходачук у коментарі для Finbalance зазначав, що питання конфлікту між акціонерами Діамантбанку «вичерпане, наразі не існує його, принаймні, щодо Діамантбанку». «Інформацією щодо відносин акціонерів по іншим питанням не володію», - зазначив тоді О. Ходачук. Водночас у січні судові спори в цій історії тривали (детальніше про це – в т.ч. супровідне кримінальне провадження, боротьбу за посаду глави правління, нюанси з докапіталізацією – читайте тут). За даними НБУ, в IV кварталі 2016 року борг Діамантбанку перед Нацбанком збільшився на 230,3 млн грн – до 631,5 млн грн.