Арахамія: РФ погодилася на референдум щодо нейтрального статусу України

Все про економіку та фінанси

Керівник делегації України на переговорах з РФ Давид Арахамія під час телемарафону на українському телебаченні в суботу заявив, що російська сторона під час відеоконференції у п`ятницю підтвердила, що проекти угод, які обговорювалися на зустрічі в Стамбулі цього тижня, готові до обговорення президентами України та Росії, пише "Інтерфакс-Україна".

"Російська Федерація за всіма позиціями дала офіційну відповідь, яка полягає в тому, що вони приймають цю позицію (українську) за винятком питання Криму. Кулеба (міністр закордонних справ України) сказав, що офіційного підтвердження немає письмово, але в усному вигляді станом на вчора в режимі відеоконференції почули, що російська сторона не заперечує проти таких позицій і ми далі рухаємося з юридичної точки зору більше", - сказав він.

За його словами, "вони (російська сторона) також підтвердили нашу тезу, що драфти документів достатньо напрацьовані для того, щоб проводити безпосередньо консультації між двома лідерами країн".

"У нас завдання підготувати фінальну стадію не самого документа, а тих питань, яких ми торкалися, та готувати майбутню зустріч президентів", - сказав він.

За словами Арахамії, російська сторона на переговорах з Україною погодилася з тим, що референдум є єдиним виходом у процесі визнання нейтрального статусу країни.

"Російська сторона погодилася, що це буде єдиний вихід із цієї ситуації", - сказав він.

Відповідаючи на запитання, що буде, якщо перехід до нейтрального статусу не буде підтриманий народом України, Арахамія сказав, що "договір тоді не матиме юридичної сили і ми або повернемося до стану війни, можливо, або повернемося до нових переговорів".

Арахамія вважає, що Сполучені Штати Америки та Велика Британія одними з останніх приєднаються до країн-гарантів безпеки України.

"Звичайно, для нас дуже важливо мати гарантії США та Великої Британії. Я думаю, що ймовірність приєднання США велика, тому що пан Блінкен (держсекретар США Ентоні Блінкен) позавчора заявив, що вони не проти розглядати механізми гарантій безпеки, але вони хочуть більш докладно ознайомитися, зважити всі ризики тощо. У мене таке враження, що США й Британія разом приєднаються одними з останніх, коли вони побачать, що всі вже не заперечують, але ми маємо мінімальний пакет країн-гарантів і без них ми просто не рухатимемося", – написав він своєму телеграм-каналі.

Арахамія додав, що Україна також веде переговори з Китайською Народною Республікою (КНР) щодо дипломатичних каналів.

"Стан переговорів із Китаєм, напевно, менш готовий, якщо порівнювати з іншими країнами, що допомагають нам. З ними ми підтримуємо контакти двічі на день, а ось з Китаєм все важче. Думаю, що Китай врешті-решт приєднається", - написав він.

Арахамія зазначив, що лідер КНР Сі Цзіньпін зробив заяву про необхідність надати Україні максимальних умов, щоб настав мир. "Тобто дипломатичною мовою було сказано про те, що вони не заперечують", - вважає глава української делегації.

Він також наголосив, що Україна хоче "зробити власне НАТО, і для нас важливо, щоб найбільші та найефективніші країни НАТО надавали підтримку у разі агресії".

"Туреччина дуже важлива для нас, це найбільша армія НАТО в Європі. Важливі також США та Велика Британія. Наразі тривають дуже активні консультації. Вже офіційно оприлюднено, що три держави-члени НАТО готові надавати гарантії саме в тому форматі, як я розповів. Це фактично 5 стаття НАТО, але з жорсткішим механізмом активації – протягом 72 годин вони мають провести консультації та надавати допомогу", – уточнив Арахамія.

За словами глави української переговорної делегації, якщо буде підписано такий договір про гарантії безпеки для України та буде досягнуто розуміння її максимальної захищеності, тоді наступним завданням буде внесення змін до Конституції України щодо позаблокового нейтрального статусу.

"Для того, щоб це зробити, ми хочемо провести референдум. Тобто це вирішуватиме український народ, а не українські політики. Це дуже важливо для нас, і ми спочатку на цьому наполягали. Російська сторона дуже активно протидіяла цій нормі, але згодом вони погодилися з тим, що це єдиний вихід із ситуації", – зазначив Арахамія.

Він наголосив, що Україна вважає, що Росія не повинна мати права вето щодо надання Україні гарантій безпеки.

"Ми наполягаємо, що не підписуватимемо жодного документа, де потрібен консенсус, як у Раді Безпеки ООН. Тоді взагалі не треба обговорювати будь-які гарантії безпеки, Росія їх зможе заблокувати будь-якої миті", - сказав він.

"Ми обговорюємо, вони чують логіку, розуміють, що так не може бути, тому ми обговорюємо інший формат, де ми маємо мирний договір з Росією, а гарантії безпеки надаються іншими країнами і Росія, звичайно, не може блокувати цей процес", - сказав також Арахамія.

За його словами, "це закладається в механізмі активації цих гарантій. Мені здається, що у фінальному раунді ми вийдемо на те, що вони ухвалять цю позицію, інакше ми взагалі підписувати нічого не будемо".

Він зазначив, що "три країни НАТО погодилися саме в цьому форматі, це фактично 5 стаття НАТО, але з жорсткішим механізмом активації - Туреччина, Німеччина та Італія".

Говорячи про країни-гаранти, Арахамія висловив думку, що "для нас важливі ядерні держави - Франція, США, Китай, а також Німеччина та Туреччина". "Для нас дуже важливі 5 країн, це мінімум, на який ми чекаємо, щоб сказати, що це хороша конструкція, щоб захистити Україну від майбутньої агресії".