Апеляційний суд зняв арешт з нерухомості банку "Аркада"

Все про економіку та фінанси

22.07.2021 Київський апеляційний суд задовольнив апеляційну скаргу ліквідатора банку "Аркада" та скасував ухвалу слідчого судді Шевченківського райсуду м. Києва від 28.01.2021, якою було задоволено клопотання прокурора відділу Київської міської прокуратури та накладено арешт на об`єкти нерухомості банку "Аркада" (земельні ділянки та приміщення; їх перелік не уточнюється) в рамках кримінального провадження №12020100000000749.

01.07.2021 Шевченківський райсуд м. Києва задовольнив клопотання ліквідатора банку "Аркада" та скасував арешт майна, накладений судовою ухвалою від 28.01.2021 в рамках кримінального провадження №12020100000000749 на блок соціально-побутового обслуговування №1, загальною площею 1609,1 кв.м, який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Єлизавети Чавдар, 32.

Як писав Finbalance, 19.04.2021 Київський апеляційний суд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ФГВФО і залишив без змін ухвалу слідчого судді Голосіївського райсуду м. Києва від 02.03.2021, якою було задоволено клопотання Київської міської прокуратури та в межах кримінального провадження №12020100000000749 накладено арешт на майнові права (право вимоги) на нерухоме майно - головний офіс банку “Аркада”, який розташований за адресою м. Київ, вул. Ольгинська, 3А (площа - 14102,9 кв. м) і земельну ділянку, площею 0,5283 га за цією ж адресою “із забороною відчуження та розпорядження ним та майновими правами на нього” (цитата).

07.07.2021 в системі "Прозорро.Продажі" планувався черговий аукціон ФГВФО з продажу майнових прав на головний офіс банку "Аркада" (площею 14 102,9 кв.м) та земельну ділянку під ним, що розташовані в центрі Києва за адресою вул. Ольгинська, 3). Але торги знову не відбулися, попри те, що стартова ціна була знижена до 428,2 млн грн (тоді як на першому аукціоні в березні вона становила 971,1 млн грн). Раніше уточнювалося, що "в державному реєстрі відсутній запис про право власності банку, тривають судові спори" (цитата).

За версією правоохоронців, мажоритарний акціонер і екс-глава правління банку “Аркада” Костянтин Паливода разом з кількома іншими особами завдав фінустанові майнової шкоди (як управителю фондів фінансуванню будівництва “Патріотика” і “Еврика”) на 50 млн грн через видачу кредиту для ТОВ «ФК «Юг Капітал». Як зазначалося, відповідні кошти були перераховані за векселі ТОВ “Фінробінс” на ТОВ “Будметконструкцiї” та за векселі на рахунки ТОВ «Прима Торгпостач» і ТОВ «Інвест Системз». Як зауважувалося, усі пред’явлені для платежу векселі є простроченими. Правоохоронці пов’язують ТОВ “Будметконструкцiї”, ТОВ «Прима Торгпостач» і ТОВ «Інвест Системз» з К. Паливодою і банком “Аркада”. У вересні 2020 року К. Паливоді було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а в жовтні апеляційний суд змінив його на цілодобовий домашній арешт.

У квітні 2021 року Київська міська прокуратура повідомила про завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо екс-голови правління банку "Аркада" та 8 інших осіб за фактом привласнення грошових коштів фондів фінансування будівництва у сумі 72 млн грн (ч. 5 ст. 191 та ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України).

Як писав Finbalance, 12.05.2021 Київський апеляційний суд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Фонду гарантування вкладів та залишив без змін рішення Печерського райсуду м.Києва від 05.03.2021 (у справі №757/37171/20-ц), яким Фонду знову ж таки було відмовлено в задоволенні позову до банку “Аркада”, ТОВ “Будеволюція”, Олега Неліна і Тараса Бурдейного про визнання недійсними договорів позики та іпотеки, укладання яких призвело до виведення з власності банку “Аркада” його головного офісу (розташований у центрі Києва за адресою вул. Ольгинська, 3-А).

12.05.2021 Київський апеляційний суд також відмовився задовольнити апеляційну скаргу ФГВФО на ухвалу Печерського райсуду м. Києва від 01.02.2021, якою було знято арешт з головного офісу банку “Аркада” (площею 14,1 тис кв м) та із земельної ділянки під ним (площею 0,53 га), що накладався судовою ухвалою від 19.08.2020 за клопотанням ФГВФО в рамках забезпечення позову Фонду.

11.01.2021 Печерський райсуд м. Києва відмовився задовольнити клопотання ліквідатора банку “Аркада” про забезпечення позову до Олега Неліна в справі №757/52482/20-ц й накладення арешту на головний офіс банку “Аркада” й земельну ділянку під ним. У цьому позові представник ФГВФО просить суд застосувати наслідки нікчемності правочину шляхом скасування реєстрації права власності та припинення визнання права власності на нерухоме майно.

25.08.2020 правління НБУ вирішило віднести банк "Аркада" до категорії неплатоспроможних, у зв’язку зі зменшенням нормативів капіталу менше ніж до однієї третини від мінімального встановленого рівня через втрату банком основного активу – згаданої будівлі головного офісу та земельної ділянки.

Як зазначав регулятор, у 2019 році банк "Аркада" надав цю нерухомість як заставу за кредитом, залученим пов’язаною з банком компанією-забудовником. На момент укладання кредитного договору оціночна вартість будівлі становила понад 620 млн грн (майже 27% від усіх активів банку). Кредитор через несвоєчасне обслуговування боргу забудовником переоформив на себе право власності на цю будівлю. Як зауважував Нацбанк, у зв’язку з цим банк "Аркада" відобразив списання з балансу зазначеного об’єкта нерухомості, й капітал банку впав нижче нормативного рівня та став від’ємний.

"Національний банк, вивчивши матеріали про переоформлення права власності на об’єкт (договір застави, кредитний договір та додатки до нього), звернувся до Національної поліції України із заявою з приводу неправомірних дій посадових осіб банку та проханням зберегти зазначену нерухомість", - йшлося в заяві НБУ.

Олег Нелін значився в держреєстрі речових прав на нерухоме майно як власник будівлі банку “Аркада” та земельної ділянки під ним (право власності зареєстроване в липні 2020 року після зняття арешту, який накладався в рамках кримінального провадження №12020100000000254 щодо можливих зловживань посадовців банку "Аркада" та заволодіння коштами довірителів фонду фінансування будівництва). Також повідомлялося, що Олег Нелін передав вказане нерухоме майно в іпотеку для Тараса Бурдейного.

Цих двох фізосіб пов’язували з Миколою Злочевським - екс-міністром екології часів Януковича, власником газовидобувної компанії Burisma (наразі М. Злочевський - у розшуку).

У судових матеріалах зауважувалося, що за даними ФГВФО, у вересні 2019 року банк “Аркада” передав в іпотеку (для О. Неліна) свій офіс та земельну ділянку під ним як забезпечення боргових зобов’язань ТОВ “Будеволюція” (особа, яка була пов’язана з банком “Аркада”; забудовник ЖК «Патріотика» та «Патріотика на Озерах») за договором позики на 260 млн грн (як зазначалося, ринкова вартість офісу - 554,8 млн грн, земельної ділянки - 65,6 млн грн).

За оцінками ФГВФО, банк "Аркада" безоплатно позбавився свого майна на суму понад 600 млн грн, маючи проблеми з ліквідністю.

ФГВФО повідомляв, що затвердив реєстр акцептованих вимог кредиторів банку «Аркада» на загальну суму понад 621 млн грн. Із них 286 млн грн – це сума гарантованого відшкодування. Ще 43 млн грн – кошти фізичних осіб, що перевищують гарантовані 200 тисяч гривень. У сьомій черзі вимоги юридичних осіб на загальну суму 270 млн грн.

18.01.2021 рішенням виконавчої дирекції Фонду було затверджено ліквідаційну масу банку "Аркада", яку незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили в 1,3 млрд грн.

Як зауважував ФГВФО, майже 84% цієї суми – 1,1 млрд грн – вартість нерухомості. Зокрема, на балансі банку перебуває понад 200 га землі для будівництва та ведення сільського господарства у передмісті Києва – м. Буча, м. Бровари та с. Михайлівка-Рубежівка, продаж яких почнеться уже навесні.

"Та все ж основний актив банку – це будівля колишнього головного офісу у центрі Києва на вул. Ольгинській та земельна ділянка під нею. Напередодні визнання банку неплатоспроможним було вчинено спробу незаконного виведення цих активів з балансу банку. І саме від їх повернення залежать перспективи розрахунку із кредиторами банку. Адже оціночна вартість цих активів – понад 770 млн грн, що становить майже 60% вартості усіх активів банку", - зазначав ФГВФО.

07.04.2021 Київська міська держадміністрація повідомила про підписання Меморандуму щодо вирішення питання добудови та передачі квартир інвесторам ЖК «Еврика», «Патріотика» та «Патріотика на озерах».

Як зазначали в КМДА і МВС, серед підписантів - керівники цих відомств, а також СБУ, Мінрегіон, НБУ, ФГВФО, ПАТ "ДТЕК Київські електромережі", Центру захисту киян, ТОВ "Столиця Груп" (Stolitsa Group), представники інвесторів.

«Ми розробили і пропонуємо реальний алгоритм завершення будівництва об’єктів «Аркади». Він викладений у цьому Меморандумі, який ми підписали. Документ разом розробляли всі зацікавлені сторони. Це – наша «дорожня карта», реалізація якої дозволить людям нарешті отримати своє житло», – казав мер Києва Віталій Кличко

«Всім відомо, що керівництво банку ошукало інвесторів. І ошукало місто. Бо не виконало взятих на себе зобов’язань. Забудовник зібрав з інвесторів загалом понад 13 млрд грн, а люди своїх квартир так і не отримали. Отже, згідно Меморандуму, добудовувати комплекси «Еврика», «Патріотика» та «Патріотика на озерах» буде ТОВ «Столиця Груп», – повідомив В. Кличко.

Згідно з Меморандумом, фінансуватися добудова буде за рахунок надходжень від дебіторської заборгованості фондів фінансування будівництва групи компаній «Аркада», коштів, які є на рахунках «Аркади», а також – за рахунок продажу нереалізованих квартир та нежитлових приміщень комплексів і за рахунок фінансування інвесторів, які купували нерухомість у розстрочку і не встигли ще виплатити повну вартість житла. Планується, що фінансування відбудеться і за кошти, що вдасться залучити з держбюджету, за рахунок державного фінансування, кредитів, у тому числі, під державні гарантії.

Контролюватиме виконання цього Меморандуму «Дирекція з питань добудови ЖК», що вже створена.

У листопаді 2020 року Госпсуд м. Києва змінив управителя Фонду фінансування будівництва ЖК «Патріотика» з банку «Аркада» на нового управителя – ТОВ «Фінансова компанія «Гарант Капітал», яке пов’язували з Вадимом Столаром. За інформацією об’єднання інвесторів ЖК "Еврика", "Патріотика" та "Патріотика на озерах", також суд змінив управителя ФФБ “Еврика” на ТОВ «ФК «Гарант Капітал».

Директорка-розпорядниця ФГВФО Світлана Рекрут зазначала, що Фонд уже передав новому управителю понад 90% всіх справ і документів ФФБ "Еврика" і "Патріотика», що дозволить новому управителю завершити усі роботи. Решту документів планується передати упродовж найближчого місяця.

"Що стосується безпосередньо вкладників банку "Аркада", то 70% гарантованої суми вже їм виплачено. Та що ще вкрай важливо – для позичальників "Аркади", які брали кредити під це будівництво, Фонд гарантування запропонував програму реструктуризації, щоб суттєво зменшити для цих людей фінансове навантаження і за відсотками, і за строком погашення. І на сьогодні вже 50% портфелю кредитів фізичних осіб реструктуризовані. А ті, хто ще не звернувся по реструктуризацію, можуть це зробити. У випадку з «Аркадою» об’єднались зусилля центральної, місцевої влади, багатьох відомств, і це дає надію на те, що люди отримають своє житло і їхні гроші не будуть втрачені", – наголосила С. Рекрут.