Апеляційний суд закрив справу про банкрутство "Гарант-УТН" - боржника "Укрнафти"

Все про економіку та фінанси

13.12.2021 Східний апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу ТОВ "Гарант-УТН" та скасував ухвалу Госпсуду Полтавської області від 26.08.2021, якою було відкрито провадження в справі №917/1234/21 про банкрутство ТОВ "Гарант-УТН" і визнано вимоги Головного управління ДПС у Полтавській області як ініціюючого кредитора на 387,4 млн грн.

Ухвала суду першої інстанції була мотивована тим, що ГУ ДПС у Полтавській області вжило всіх заходів по стягненню податкової заборгованості підприємства.

Натомість ТОВ "Гарант-УТН" в апеляційній скарзі висловлювало думку, що податківці не вчинили "всього комплексу дій спрямованих на встановлення активів товариства, а одна лише інформація про відсутність у товариства нерухомого майна та цінних паперів не може слугувати аргументом відсутності інших активів/майна тощо" (цитата).

Зокрема, компанія звертала увагу на частину другу п. 89.5 ст. 89 Податкового кодексу: у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.

У свою чергу Східний апеляційний госпсуд констатував, що листом №21577/6/16-31-13-02-33 від 10.06.2021 Головне управління ДПС у Полтавській області повідомило ТОВ "Гарант-УТН", що на 10.06.2021 за товариством обліковується податковий борг в обсязі 387,4 млн грн, а відповідно до звіту про фінансовий стан ТОВ "Гарант-УТН", на 30.09.2017 дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги склала 710,9 млн грн, інша поточна дебіторська заборгованість - 1,1 млрд грн. Податківці просили підтвердити (спростувати) наявність дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав (з наданням копій відповідних документів: договорів на виконання робіт (послуг та інше), акти звірок на останню звітну дату, податкові/видаткові накладні, акти виконаних робіт, тощо) або повідомити причини ненадання.

15.06.2021 Головне управління ДПС у Полтавській області направило ТОВ "Гарант-УТН" повідомлення про визначення джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості платника податків від 10.06.2021, в якому інформувало, що заходи зі стягнення коштів платника податків не привели до повного погашення суми податкового боргу, та визначило, що джерелом погашення податкового боргу на підставі п.87.5 ст.87 та п.95.22 ст.95 розділу ІІ Податкового кодексу України ТОВ "Гарант-УТН" є дебіторська заборгованість, строк погашення якої настав та право вимоги якої переводиться на контролюючий орган у рахунок погашення податкового боргу.

У відповідь ТОВ "Гарант-УТН" листом від 16.06.2021 за №16/06 повідомило Головне управління ДПС у Полтавській області, що для прийняття управлінського рішення стосовно можливості укладення договору щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості товариство звертається з проханням повідомити про істотні умови договору, за можливості надати проект договору, а також перелік копій документів необхідних для прийняття/неприйняття оферти ГУ ДПС у Полтавській області на укладення договору щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості.

Східний апеляційний госпсуд зазначив, що в матеріалах справи відсутні докази вжиття заходів щодо укладення можливого договору про переведення права вимоги та звернення до суду щодо зобов`язання платника податків укласти зазначений договір, хоча і розпочато дану процедуру шляхом направлення повідомлення про визначення джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості платника податків від 10.06.2021.

Цитата з постанови суду апеляційної інстанції:

"Таким чином, ГУ ДПС у Полтавській області не вжито законодавчо передбачених заходів для отримання права вимоги до дебіторів товариства та не з`ясовано можливість задоволення своїх вимог за рахунок вказаних активів.

Боржник проти відкриття провадження у справі про банкрутство заперечує.

За таких обставин, з огляду на існування суперечностей між ініціюючим кредитором та боржником з приводу їх прав та обов`язків і невжиття заявником всіх заходів стягнення податкового боргу за процедурою, передбаченою ПК України, заява ГУ ДПС у Полтавській області про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ "Гарант-УТН" не відповідає змісту визначених статтею 34 КУзПБ вимог, а між сторонами існує спір про право, що є підставою для відмови у відкритті провадження у справі про банкрутство".

Нагадаємо, ТОВ "Гарант-УТН" входить у групу компаній, які в 2015 році купували нафту в "Укрнафти" та заборгованість яких на 7,5 млрд грн була реструктуризована "Укрнафтою" в грудні 2019 року на строк 3-6 років.

У листопаді-2021 "Укрнафта" констатувала, що загальна сума відповідної погашеної заборгованості із відсотками склала 2,66 млрд грн.

НАБУ заявляло про можливий зв`язок групи вказаних структур (у т.ч. "Гарант-УТН") з "приватівцями" (детективи НАБУ розслідують угоди їх угоди з "Укрнафтою").

50%+1 акція "Укрнафти" належить "Нафтогазу", а "приватівцям" - близько 42% акцій

Як писав Finbalance, 30.11.2021 Шостий апеляційний адмінсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків та залишив без змін рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 27.07.2021 (у справі №640/11594/21), яким було задоволено позов "Укртатнафти" (володіє Кременчуцьким НПЗ) та скасовано кілька податкових повідомлень-рішень від 30.12.2020, у т.ч.

- №00003920703, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з ПДВ у розмірі 2,19 млрд грн (у т.ч. за податковим зобов`язанням - 1,75 млрд грн, штрафні санкції - 438,5 млн грн);

- №0003960703, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток у розмірі 1,3 млрд грн;

- №00003970703, яким позивачу зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 491,2 млн грн.

Із судових матеріалів випливає, що претензії податківців до "Укртатнафти" стосуються операцій компанії з придбання нафти в ТОВ "Котлас", ТОВ "Галнафта", ТОВ "ТД "Прикарпаттянафтотрейд", ТОВ "Гарант-УТН", ТОВ "Техтрейд Груп", які в 2015 році в свою чергу купували нафту в "Укрнафти".

Власник 43,05% акцій "Укртатнафти" - знову ж таки "Нафтогаз", а 56% акцій належать "приватівцям" та Олександру Ярославському (про їх спори з російською "Татнафтою" у Високому суді Лондона - тут).

Про мільярдні спори між ДПС і “Укрнафтою” - тут.