Апеляційний суд: НБУ незаконно відніс "Астра Банк" Лагуна до категорії неплатоспроможних

Все про економіку та фінанси

19 вересня Шостий апеляційний адмінсуд відмовився задовольнити апеляційні скарги НБУ і компанії “Агро Холдінгз (Юкрейн) Лімітед” (до яких приєдналися “Агропросперіс Банк”, ФГВФО, ліквідатор Дельта Банку) та залишив без змін рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 26.04.2019 (в справі №826/8333/15), яким було задоволено позов Kalouma Holding Limited і скасовано постанову НБУ №186 від 19.03.2015 про віднесення Астра Банку до неплатоспроможних.

За даними НБУ, компанія Kalouma Holding Limited була власником 100% акцій Астра Банку. При цьому Астра Банк входив у групу Дельта Банку (мажоритарним акціонером якого був Микола Лагун).

16.07.2015 Фонд гарантування продав Астра Банк для компанії Agro Holding (Ukraine) Limited - дочірньої структури інвестфонду NCH Capital (США), який фінансує українських сільгоспвиробників. Наразі Астра Банк працює на ринку під брендом Агропросперіс Банк.

В офіційній заяві про визнання Астра Банку неплатоспроможним НБУ зазначав, що цей банк у лютому-2015 був віднесений до категорії проблемних “у зв`язку з проведенням ризикової діяльності, наявністю загрози інтересам вкладників та інших кредиторів” (цитата).

Як зауважував регулятор, Астра Банк розмістив значні обсяги коштів на коррахунку в Дельта Банку (в якого були проблеми з ліквідністю; 30.10.2014 був віднесений до категорії проблемних, а 02.03.2015 - до неплатоспроможних). Згідно з судовими матеріалами, йшлося про 163,8 млн грн, що становило 91,2% від активів та 100,9% від регулятивного капіталу Астра Банку. За інформацією Нацбанку, коли Астра Банк надіслав Дельта Банку вимогу повернути ці кошти на коррахунок в НБУ, Дельта Банк цю вимогу не виконав.

Також НБУ вказував, що після віднесення Астра Банку до категорії проблемних Нацбанку “не було надано прийнятних та переконливих пропозицій щодо фінансового оздоровлення банку”, “власником банку не було вжито заходів щодо надання фінансової підтримки банку з метою приведення його діяльності у відповідність до вимог законодавства” (цитати).

Задовольняючи позов Kalouma Holding Limited, суд першої інстанції серед іншого вказав, що на 25.02.2015 обсяг коштів клієнтів в Астра Банку становив 6,13 млн грн, які покривалися високоліквідними активами банку на 8,46 млн грн (у т.ч. коштами на коррахунках в НБУ на 3,28 млн грн та 4,92 млн грн в інших комерційних банках за виключенням Дельта Банку).

Нижче - цитата з рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 26.04.2019:

“Тобто коштів ПАТ «Астра Банк» (за виключенням коштів на кореспондентському рахунку ПАТ «Дельта Банк») було достатньо для забезпечення виконання вимог клієнтів на першу вимогу. При цьому, Національним банком України не зазначено причин врахування виключно коштів, які знаходились на кореспондентському рахунку Національного банку України, а також причин неврахування наявних у ПАТ «Астра Банк» інших високоліквідних активів.

Також, відповідачем-1 [Нацбанком] не обґрунтовано причин відхилення звернення позивача від 17 березня 2015 року щодо поліпшення фінансового стану, скорочення витрат на амортизацію необоротних активів, надання погодження на реалізацію основних засобів, що не використовуються в поточній діяльності у зв`язку із закриттям відділень на загальну суму 5 071 217,41 грн.

Наявною в матеріалах справи копією форми 611 за період з 03 березня 2015 року по 20 березня 2015 року вбачається приведення позивачем економічних нормативів лімітів у відповідність внаслідок залучення додаткових активів, що не враховано відповідачем-1”.

Повний текст рішення суду апеляційної інстанції щодо цієї справи наразі не оприлюднений.

НБУ заявив, що має намір подати касаційну скаргу. А також серед іншого наголосив, що "законодавство визначає дискреційні повноваження Національного банку та саме Правління НБУ установлює факт здійснення банком ризикової діяльності, що загрожує інтересам вкладників і кредиторів банку" (цитата).

Раніше НБУ повідомляв, що в кінці травня Верховний Суд відмовився задовольнити касаційну скаргу Миколи Лагуна та залишив без змін рішення судів нижчих інстанцій, якими було підтверджено законність рішення Нацбанку про законність виведення з ринку Омега Банку (теж був підконтрольний М. Лагуну).

Про позов ФГВФО до Лагуна на 19,8 млрд грн - тут, на 691 млн грн - тут.

Про розслідування правоохоронців щодо сумнівних операцій згаданої компанії Kalouma Holding Limited (екс-власника 100% акцій Астра Банку) у контексті Дельта Банку - тут.

Про судові спори Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут, з Ощадбанком - тут, з Укрексімбанком - тутз ДІУ - тутз "Фокстрот" - тут, Cargill - тут і тут.

Про боргові вимоги Ощадбанку до М. Лагуна на 4 млрд грн - тутПро боргові вимоги Укрексімбанку до М. Лагуна на 39 млн дол - тут.

Про розслідування СБУ щодо причетності М. Лагуна до сумнівних операцій Дельта Банку на 150 млн дол - тутПро накладання судом арешту на майно М. Лагуна за клопотанням СБУ - тутПро розслідування ГПУ та поліції щодо М. Лагуна і працівників НБУ туттуттуттуттуттутПро розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, - тутПро взаємні претензії М. Лагуна та влади Білорусі - тутКоментарі М. Лагуна - туттуттут і тут.

Про розслідування правоохоронців щодо сумнівної докапіталізації Дельта Банку за участі М. Лагуна та Cargill на 1,5 млрд грн - тут.

Про оголошену правоохоронцями підозру для екс-глави ради директорів Дельта Банку Олені Поповій див. тут. Про кримінальне провадження щодо екс-першого глави ради директорів банку Віталія Масюри - тут і тут.