"Антиколомойський" закон в дії: суд застосував його в справі про банк "Київська Русь"

Все про економіку та фінанси

13.07.2021 Шостий апеляційний адмінсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу колишнього глави правління та акціонера банку "Київська Русь" Віктора Братко та залишив без змін ухвалу Окружного адмінсуду м. Києва від 31.03.2021, якою на підставі т.зв. "закону про банки" (також відомий як "антиколомойський" закон) було закрито провадження в справі №826/15834/17.

У своєму позові В. Братко просив суди зобов`язати НБУ вчинити дії для відновлення діяльності банку "Київська Русь" у зв`язку з тим, що суди скасували постанови Нацбанку від 2015 року про віднесення банку до неплатоспроможних та його ліквідацію.

З цього приводу Шостий апеляційний адмінсуд зазначив таке:

"Законодавством регламентовано імперативну заборону відновлення діяльності (становища) Банку, яке існувало до запровадження процедури його ліквідації, у разі визнання протиправним та скасування відповідного рішення НБУ про ліквідацію.

Крім того, з законодавчих приписів вбачається, що судові провадження у таких справах, які станом на 23.05.2020 не були завершені, підлягають закриттю.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11.03.2021 у справі №826/7833/16, висновки якого, відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України, є обов`язковими для колегії суддів при вирішенні цієї справи.

<...> Заявлені Позивачем у цій справі позовні вимоги, відповідно до вищенаведених норм чинного законодавства, не підлягають вирішенню в порядку адміністративного судочинства, що відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону №590-ІХ та п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України є підставою для закриття провадження в цій справі".

За даними НБУ, Віктор Братко був власником 29,4% акцій банку "Київська Русь". При цьому в ЗМІ цей банк пов`язували в т.ч. з Євгеном Бакуліним та Юрієм Бойком.

Прийнятий у травні 2020 року Верховною Радою за наполяганням МВФ т.зв. "закон про банки" передбачає, що навіть у разі, якщо суд скасує рішення НБУ про виведення банку з ринку, процедура неплатоспроможності або ліквідації банку не припиняється, а продаж активів і розрахунки з кредиторами банку тривають. При цьому законом для відповідних випадків визначено передумови та процедура отримання колишніми власниками виведених з ринку банків компенсацій та їх форма. Основну роль у цьому питанні має відігравати спеціальний суб’єкт – «міжнародно визнана аудиторська фірма», яка після аналізу фінансового стану банку має підтвердити розмір шкоди, якщо така була завдана власникам виведеного з ринку банку.

Про застосування судами "антиколомойського" закону в справі щодо виведення з ринку банку "Хрещатик" - тут, банку "Союз" - тут, банку "Преміум" - тут, "Укрінбанку" - тут.

Про застосування судами "антиколомойського" закону в справах щодо Приватбанку - тут і тут.