АМКУ відсудив 112 млн грн у компанії, пов`язаної з "Укрбудом"

Все про економіку та фінанси

27.07.2021 Госпсуд м. Києва задовольнив позов Антимонопольного комітету до ТОВ "Спецбуд-плюс" (у справі №910/5873/21) та вирішив стягнути з відповідача на користь позивача 112 млн грн, з яких 56 млн грн - це штраф, ще 56 млн грн - це пеня.

"Зарахувати зазначені суми в дохід загального фонду Державного бюджету України", - йдеться в судовому рішенні.

Згідно з судовими матеріалами, Антимонопольний комітет свій позов обгрунтовував тим, що ТОВ "Спецбуд-плюс" не виконало рішення Комітету №38-р/тк від 19.06.2019, яким визнано, що компанія вчинила порушення у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, під час участі в тендерній процедурі закупівлі «Реконструкція транспортної розв`язки на перетині проспекту Перемоги з вул. Гетьмана у Солом`янському та Шевченківському районах м. Києва, яка проводилась комунальним підприємством «Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва» за допомогою системи електронних державних закупівель "Prozorro".

За вказане порушення на ТОВ "Спецбуд-плюс" було накладено штраф у розмірі 56 млн грн. Строк сплати штрафу, накладеного рішенням АМКУ №38-р/тк, закінчився 04.09.2019.

Контекст

07.05.2019 Антимонопольний комітет повідомляв, що оштрафував ТОВ «Північно-український будівельний альянс» та ТОВ «Спецбуд-Плюс» на загальну суму 149,9 млн за змову на двох тендерах.

Перший стосувався будівництва корпусу Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова з очікуваною вартістю 2,8 млрд грн, другий – реконструкції гімназії № 59 імені О.М. Бойченка в Голосіївському районі м. Києва з очікуваною вартістю 175 млн грн.

Як зазначалося, Київське обласне територіальне відділення АМКУ провело розслідування і з’ясувало, що згадані компанії:

- входять до однієї корпорації («Укрбуд»);
- надавали одна одній фінансову допомогу;
- виконували роботи для одних і тих самих генпідрядників, які є членами Корпорації;
- мають спільну адресу;
- використрвують одні й ті ж засоби зв’язку;
- мають спільних працівників;
- використовують одну ІР-адресу для податкового звітування та для входження до електронних кабінетів системи «Клієнт-Банк»;
- мають банківські гарантії та листи щодо Процедури закупівлі, видані одним банком в один день та з послідовною реєстраційною нумерацією;
- мають спільні особливості в оформленні документів;
- подавали файли із документами тендерних пропозицій з однаковими властивостями;
- діяли синхронно у часі.

"Тобто близько 3 млрд бюджетних гривень розподілили між собою ТОВ «Північно-український будівельний альянс» та ТОВ «Спецбуд-Плюс» фактично за відсутності конкуренції на торгах, таким чином порушивши Закон України «Про захист економічної конкуренції» (п. 1 статті 50 та п. 4 частини другої статті 6 – вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів)", - йшлося в заяві АМКУ.

У справі щодо будівництву корпусу Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова було оштрафовано:

- ТОВ «Північно-український будівельний альянс» на суму 56,2 млн грн;
- ТОВ «Спецбуд-Плюс» на суму 63,2 млн грн.

У справі щодо реконструкції гімназії № 59 імені О.М. Бойченка в Голосіївському районі м. Києва було оштрафовано:

- ТОВ «Північно-український будівельний альянс» на суму 15,3 млн грн;
- ТОВ «Спецбуд-Плюс» на суму 15,3 млн грн.

Окрім цього, обом компаніям було заборонено брати участь у торгах протягом наступних трьох років.

Разом з тим, восени 2019 року була інформація, що Госпсуд м. Києва підтримав ТОВ «Північно-український будівельний альянс» у справах за позовами проти Антимонопольного комітету та скасував виписані компанії 127,45 млн грн штрафів за розіграш трьох будівельних тендерів із ТОВ «Спецбуд-Плюс».

У цьому випадку йшлося про будівельні тендери КП «Голосіїво-будінвест» та ДУ «Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова», підряди за результатами яких отримав «Північно-український будівельний альянс» (вартість укладених договорів сягнула 2,74 млрд грн).