АМКУ: при продажі прав на ТРЦ "Республіка" була змова

Все про економіку та фінанси

Антимонопольний комітет повідомив, що визнав порушенням закону «Про захист економічної конкуренції» узгоджені дії (змову) трьох компаній під час проведення аукціону з продажу Фондом гарантування прав кредитної вимоги, забезпеченням якої є торгівельний комплекс на Кільцевій дорозі Києва, відомий як «Республіка». Як зазначалося, він має стати найбільшим в Україні.

Як зауважує АМКУ, торік банк «Надра» продав зазначені права через «голландський аукціон». Ця процедура передбачає автоматичне покрокове зниження ціни системою, допоки один з учасників не подасть «ставку» з фіксацією ціни. У наступному етапі аукціону інші учасники мають право подати пропозицію із більшою ціною. І все ж першому учаснику надається право на останню найбільшу ставку, тобто, можливість виграти аукціон.

"Однак зовсім інакше склалися торги з продажу права вимоги  на «Республіку». Зазначені активи були продані за 30 відсотків від початкової вартості на останньому кроці аукціону – ціна знизилась з 2,56 млрд грн до 777 млн грн", - зауважує АМКУ.

Антимонопольний комітет констатує, що відкрив справу і встановив, що поведінка трьох учасників торгів – компаній «Солтекс Капітал», «Фінгруп Фактор» і Толкфін» - "є результатом змови" (цитата).

АМКУ наводить такі докази:

- засновниками та керівниками компаній є родичі;
- компанії мали й інших спільних працівників;
- учасники торгів надавали один одному фінансову допомогу;
- тісна комунікація між учасниками аукціону під час його підготовки, зокрема електронне листування між «Фінгруп Фактор» і «Толкфін»;
- використання компаніями одних і тих самих засобів зв’язку;
- погоджена поведінка компаній під час самих торгів.

"Встановлені Комітетом факти беззаперечно вказують на наявність попередніх домовленостей цих компаній щодо проведення аукціону з продажу кредитної вимоги, забезпеченням якої є ТРЦ «Республіка». Тобто, змови", - йдеться в заяві АМКУ.

Рішенням АМКУ від 1 жовтня 2020 року дії ТОВ «Солтекс Капітал», ТОВ «ФК «ФІнгруп Фактор»» та ТОВ «ФК «Толкфін»» визнано порушенням Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів аукціону.

Згідно закону на всіх трьох порушників накладено штрафи у розмірі близько 10% від доходу кожного з них.

Як уточнює АМКУ, фактичними лотами при продажі були

- право кредитної вимоги із забезпеченням: Іпотека земельних ділянок 5,6152 га, 6,6548 га, 3,4500 га за адресою м. Київ, вул. Кільцева дорога, 1, 1а;

- права з забезпеченням: майнові права на об’єкт незавершеного будівництва, а саме багатофункціональний торгівельно-розважальний комплекс з паркінгом, що є складовою частиною проекту «Житлова та громадська забудова з автовокзалом території за адресою м. Київ, вул. Кільцева дорога, 1, 1а, 1в. 

Контекст

Як писав Finbalance, 03.08.2020 Госпсуд м. Києва задовольнив клопотання ТОВ "Солтекс Капітал" і залишив без розгляду його позов до ТОВ "Мегаполісжитлобуд" (у справі №910/5632/16) про стягнення 1,39 млрд грн заборгованості.

16.07.2020 Госпсуд м. Києва задовольнив клопотання ТОВ “Солтекс Капітал” та закрив провадження в справі №910/6295/16 за позовом вказаної компанії до ТОВ "ДХ Інвест Нерухомість" про стягнення заборгованості за кредитним договором у розмірі 1,22 млрд грн.

Нагадаємо, на початку лютого 2019 року ФГВФО продав для ТОВ "Солтекс Капітал" права вимоги банку "Надра" за кредитними договорами №37/2012-KK (позичальник - ТОВ “Мегаполісжитлобуд”) та №2/1/2-1/2013/980-КЛ/25 (позичальник - ТОВ “ДХ Інвест Нерухомість”) на 2,6 млрд грн за 777 млн грн (тобто з дисконтом 70%). У заставі за цими позиками - недобудований ТРЦ “Республіка” / Respublika (за адресою м. Київ, вул. Велика Кільцева, 1, 1а, 1в; цей проект пов’язували з Дмитром Фірташем).

Згідно з судовими матеріалами, ТОВ “Солтекс Капітал” і ТОВ "ДХ Інвест Нерухомість" торік вели переговори щодо врегулювання “мирним шляхом” боргового спору на 1,22 млрд грн.

За даними ЗМІ, в ТРЦ “Республіка” інвестує Віталій Хомутиннік, а його партнером може бути Павло Фукс. Голова наглядової ради інвестфонду «Каскад-Інвест» (в якому сконцентровані активи Хомутинніка) Анатолій Шахновський заявляв, що “ТРЦ Respublika нам цікавий і ми, зокрема, розглядаємо його для інвестицій” (цитата).

У держреєстрі засновником ТОВ “Солтекс Капітал” було вказане ТОВ “Галєон Інвест”, а кінцевим бенефіціаром - британець Джонсон Роберт Алан. Раніше підписантом компанії значився Василь Астіон (був партнером Віталія Хомутинніка в Dnipro Agro Alliance LTD до весни-2018). Згодом підписантом ТОВ “Солтекс Капітал” став Денис Лукашевич (партнер Євгена Астіона в компанії “Толкфін”, яка теж брала участь в згаданому аукціоні ФГВФО).

Згідно з ухвалою Печерського райсуду м. Києва від 26.11.2019, Головне слідче управління Нацполіції в межах кримінального провадження №12019000000000735 розслідувало в т.ч. продаж Фондом гарантування прав вимоги банку “Надра” за кредитами, в забезпеченні по яким - ТРЦ “Республіка” (причому відповідні позики перебували в заставі НБУ як забезпечення боргів банку “Надра” по рефінансуванню).

Нижче - цитата з ухвали суду: “За наявною інформацією, службові особи НБУ вступивши у попередню змову із службовими особами ПАТ «КБ «Надра», АБ «Кліринговий Дім», ТОВ «ДХ «Інвест Нерухомість», ТОВ «Мегаполісжитлобуд» та ТОВ «Солтекс Капітал», здійснили штучне заниження ціни, за якою актив у вигляді права вимоги по кредитним договорам було реалізовано на аукціоні на користь осіб, які безпосередньо пов`язані із боржником по вказаним кредитним договорам, чим державі в особі НБУ завдано збитків в особливо великих розмірах. Станом на сьогоднішній день, на території вулиці Кільцева дорога, 1, 1а, 1в, ТОВ «Теремки-Буд» проводяться будівельні роботи”.

У серпні 2019 року АМКУ надав дозвіл компанії Хомутинніка придбати торгівця міндобривами, якого пов’язували з Фірташем.

Як писав Finbalance, в грудні 2018 року - тобто незадовго до проведення цього аукціону - Окружний адмінсуд м. Києва задовольнив заяву ТОВ "Мегаполісжитлобуд" і ТОВ "ДХ Інвест Нерухомість" про відмову від позову до Фонду гарантування в справі №640/20827/18, в рамках якої позивачі просили суд зобов’язати ФГВФО припинити дії щодо продажу активів банку “Надра”, а саме прав вимоги за згаданими двома кредитними договорами.

У грудні-2018 цей же суд в рамках ще однієї подібної справи - №640/20828/18 (за позовом ТОВ "Мегаполісжитлобуд" і ТОВ "ДХ Інвест Нерухомість" до ФГВФО та банку “Надра”) - задовольнив клопотання позивачів про відкликання “як передчасної” заяви про забезпечення позову шляхом заборони для ФГВФО продавати вказані активи банку “Надра”.

За даними НБУ, борг банку “Надра” по рефінансуванню на початок листопада 2019 року становив 10,4 млрд грн.

Колишній директор-розпорядник Фонду гарантування Костянтин Ворушилін заявляв, що банку «Надра» не вистачить заставного майна, щоб розрахуватися перед Нацбанком, не кажучи вже про покриття тих 4 млрд, які Фонд гарантування має виплатили вкладникам у межах гарантійної суми.