"Альтком" програв судовий спір з ФГВФО та "Інвестохіллс Веста"

Все про економіку та фінанси

02.08.2021 Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов ТОВ "Шляхове будівництво "Альтком" до ТОВ "Фінансова компанія "Інвестохіллс Веста" і ліквідатора банку "Камбіо" (у справі №910/13781/20) про визнання припиненими зобов`язань позивача як позичальника за кредитним договором №804-02-2014 від 01.09.2014 на суму 37,5 млн грн.

Згідно з судовими матеріалами, виведений з ринку банк "Камбіо" був первинним кредитором, а фінкомпанія "Інвестохіллс Веста" викупила у ФГВФО відповідні права вимоги до ТОВ "Шляхове будівництво "Альтком".

Як зазначається, у вересні 2014 року банк "Камбіо" звернув стягнення на заставне майно - кошти фізосіб-майнових поручителів ТОВ "Шляхове будівництво "Альтком".

18.07.2018 ФГВФО визнав нікчемними правочини щодо погашення заборгованості ТОВ "Шляхове будівництво "Альтком" і повідомив про це позичальника.

Цитата з рішення Госпсуду м. Києва від 02.08.2021:

"Погашення заборгованості за кредитним договором відбувалося за рахунок депозитних коштів.
Перерахування коштів проводилося в межах Банку, в період очевидної неспроможності виконання ним своїх грошових зобов`язань, без залучення реальних коштів на оплату договору.

Таким погашенням було порушено суть та мету встановлених постановою правління НБУ від 19.08.2014 №510/БТ обмежень щодо прийняття розрахунків за договорами виключно через кореспондентський рахунок НБУ.

Здійснення розрахунку за зазначеними договорами відбулося в межах банку - як наслідок, не відбулося реального надходження коштів на рахунок банку, а відбулося коригування структури банківського балансу шляхом зміни обліку грошових зобов`язань.

Крім того, сама лише наявність умови у договорах щодо подальшої оплати не дає підстави вважати правочин оплаченим, в даному випадку навіть за наявності відмітки банку про проведення банківської операції без належного урахування наведеного.

З огляду на викладене, комісією Фонду було належним чином виконано покладені на неї обов`язки щодо виявлення ознак нікчемності у перелічених в акті комісії правочинах".

07.09.2021 Північний апеляційний госпсуд відкрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТОВ "Шляхове будівництво "Альтком" на рішення Госпсуду м. Києва від 02.08.2021.

У держреєстрі кінцевими бенефіціарами ТОВ "Шляхове будівництво "Альтком" вказані Олександр Тісленко та компанія Altcom Global N.V.

Раніше група «Альтком» називала Олександра Тісленка та Сергія Павлічева своїми кінцевими бенефіціарами, тоді як спостерігачі неофіційно пов’язували цю групу в т.ч. з Борисом Колесніковим (віце-прем’єр в уряді Азарова, який курував підготовку до Євро-2012), однак він це спростовував.

Підставою для припущень щодо пов`язаності групи з Б. Колесніковим стало те, що під час підготовки України до "Євро-2012" "Альтком" отримав багато великих держзамовлень на будівництво аеропортів, стадіонів, доріг тощо, часто - за процедурою закупівлі в одного учасника (за підрахунками «Наших грошей», йшлося про 13 млрд грн).

Водночас у 2019 році з`явилися сигнали про можливі зв`язки "Альткома" з Рінатом Ахметовим (близьким до якого є Б. Колесніков).

У квітні 2021 року повідомлялося, що НАБУ і САП вручили підозру О. Тісленку.

Банк “Камбіо” пов’язували з “Сім’єю”. Його ліквідація почалася ще в 2015 році. Він був виведений з ринку через низьку якість активів, недостатню кількість сформованих резервів, невиконання зобов’язань перед вкладниками і кредиторами, а також численні порушення нормативно-правових актів регулятора.

Як повідомлялося, бенефіціарами “Інвестохіллс Веста” є Андрій Волков (екс-глава Альфа-Банку) та Михайло Бакуненко (працював у Goldman Sachs, Renaissance Capital).

У 2020 році було створено Міжнародний фонд «Інвестохіллс Хеліантус» з обсягом іноземних інвестицій в український ринок проблемної заборгованості в розмірі $100 млн.